NOVOSAĐANI: Jestivi buketi iz Rusije u srcu Vojvodine

NOVOSAĐANI: Jestivi buketi iz Rusije u srcu Vojvodine

Rođena u širokim i hladnim prostranstvima Sibira, odlučila je da obiđe svet kako bi se upoznala sa različitim kulturama i narodima. Nakon godina putovanja, dom za svoju porodicu našla je u najvećem gradu Vojvodine. Iz otadžbine je donela prelepu tradiciju, za koju se nada, da će se ukoreniti u Srbiji.

Ija Makeeva je rođena 1985. godine u sibirskom gradu Tjumen, u tadašnjoj SSSR. Po obrazovanju je ekonomista, udata je i majka je tri sina. Sa porodicom je živela u nekoliko gradova Rusije, ali su nekoliko godina proveli i na Tajlandu. Danas žive u Novom Sadu gde nameravaju da ostanu za stalno. Ija je pored porodičnih obaveza pokrenula i sopstveni posao, i mnogim korisnicima društvenih mreža postala poznata po prodaji "jestivih buketa", koji se prave od cveća i hrane.


- Suprug je bio zaposlen u regionalnoj administraciji. Živeli smo u Salehardu koji se nalazi na Arktičkom polarnom krugu, tamo smo se preselili nakon venčanja i tamo nam se rodio prvi sin. Taj grad se razvio zahvaljujući eksploataciji gasa. Lepo je to mesto i volela sam ga, ali preko zime temperatura se spusti i do minus pedeset stepeni. Sećam se da sam jednom provela četrdeset dana uzastopno u stanu sa detetom, jer je napolju bilo hladno. To nije klima za život sa porodicom –
počinje svoju priču Makeeva.

Mladi bračni par je odlučio da promeni sredinu. Putovali su po Rusiji i boravili neko vreme na obali Crnog mora. Jedne godine su odlučili da zimu provedu u Dalasu u Teksasu. Boravak su iskoristili da putuju sa jednog do drugog kraja Sjedinjenih država.

- Videli smo Grand Kanjon, Las Vegas, Njujork, Los Anđeles i još mnogo toga. Bilo je interesantno, ali to nije naša kultura i nisam htela da živimo tamo. Vratili smo se kući i bili smo dvanaest meseci u Moskvi. Nakon toga otišli smo na Tajland i ostali tamo četiri godine. Imali smo ušteđevinu od koje smo živeli, a posle je suprug pokrenuo posao preko interneta. Međutim, klima nam nije odgovarala. Dok je na severu Rusije bilo prehladno, tamo je bilo pretoplo – priseća se Ija.


Prijatelji porodice koji su živeli u Srbiji, pozvali su ih u Novi Sad za koji su tvrdili da je idealan za život.

- Došli smo bez dece 2016. da vidimo kako je ovde. Planirali smo obići sve veće gradove, ali ja sam se odmah zaljubila u Novi Sad, jer sam se ovde od prvog dana osećala kao kod kuće. Staro jezgro grada i tvrđava delovali su prelepo i odisali su mirnoćom. Sve je bilo blizu i mogli ste ići biciklom, za razliku od velikih ruskih gradova, u kojima nekoliko sati izgubite u javnom prevozu – kaže Makeeva.

Prilikom razgledanja stanova za iznajmljivanje, sagovornica portala Mojnovisad.com se iznenadila ljubaznošću domaćina, ali i njihovim simpatijama prema njenoj domovini.

- Ovde kao da svi vole Rusiju. Nisam mogla da verujem, jer kod nas mnogi i ne znaju za Srbiju, ili barem ne iskazuju tolike simpatije prema njoj. Uglavnom se svi sećamo Jugoslavije. A stanodavci su uvek bili prijatni i svi su nas nudili rakijom – priseća se Ija sa osmehom na licu.


Ono što se novopečenim Novosađanima posebno dopalo, jeste hrana.

- Srpska hrana je ukusna i kvalitetnija nego u Rusiji. U početku nismo izlazili iz vaših pekara, toliko su vam dobri proizvodi. Najviše sam se oduševila šopskom salatom koja je do tada za nas bila nepoznanica – iskrena je Ija.

Dve godine nakon što su se skrasili u glavnom gradu Vojvodine, suprug je i dalje ponekad putovao za Rusiju. Tako je Ija, koja je često bila sama sa decom, odlučila da pokrene sopstveni posao.

- Bila sam pozvana na rođendan jednog mladog kreativnog čoveka koji je frizer i htela sam da mu poklonim nešto lepo. Otišla sam u cvećaru i tražila buket za muškarce, ali cvećarka se iznenadila – priča Makeeva i nastavlja:

- U Rusiji je normalno da se muškarcu, baš kao i ženi, donese cveće. Ako odete u pozorište, uvek nosite cveće glumcima i muzičarima. Sećam sa kada sam prvi put bila na koncertu u Novom Sadu. Bilo je to u sinagogi i ja sam se jedina pojavila sa buketom. Kada sam na kraju uručila cveće dirigentu, on se zbunio i odmah ga predao jedinom ženskom članu orkestra – kaže naša sagovornica.



Nakon ovih iskustava, mlada majka je odlučila da sama pravi poklone. Pretražujući internet sa kreativnim idejama shvatila je, da su "jestivi buketi" sastavljeni od hrane i cveća, postali popularni u Rusiji.

- Videla sam buket sastavljen od belog i crnog luka, kupusa i patlidžana. Jedva sam dočekala jutro kako bih otišla na pijacu da kupim povrće i tada sam napravila svoj prvi "jestivi buket". Prijateljima se dopalo i rekli su mi da ovo ne sme da ostane samo hobi. Završila sam nekoliko ruskih onlajn kurseva i dobila sertifikate. Poznanici su me preporučili, a ljudi su počeli da zovu za narudžbine. Ove godine sam otvorila stranicu na Instagramu i postavila fotografije proizvoda. Interesovanje je trenutno veliko i imam dosta mušterija – priča Ija.

Prodavci na pijaci su ubrzo upoznali mladu ženu sa istoka koja svakodnevno dolazi po sveže namirnice.

- Na pijačnim tezgama biram najkvalitetnije voće, povrće i cveće. Trgovci nisu uvek najsrećniji kada stojim pola sata i kolebam se između dve jabuke, jer gledam da budu iste veličine, a oni mi govore kako je ukusno – navodi Makeeva i nastavlja:

- Kada pravim aranžman uvek pitam koji je povod i nikad ne napravim dva ista. Trudim se da bude raznovrsno, kako po hrani i cveću, tako i po bojama. Radila sam bukete za muškarce sa kobasicama, sirom, slaninama i sa malom flašom piva. Ponekad lično isporučim poklon i uvek se obradujem kada vidim da su prijatno iznenađeni, jet tako nešto nisu očekivali – kaže Ija.


Iako planira da uskoro otvori svoju radionicu, ova mlada majka trenutno pravi bukete na terasi svoga stana.

- Imam veliku terasu koju sam pretvorila u radionicu. Sinovi znaju da kada mama radi ne smeju ništa dirati. Kada otvore frižider ponekad pitaju, "Mama, da li je ovo za nas ili za buket?". Naravno, ja od slatkiša do voća sve kupujem duplo, jer treba i za njih. Uvek imam mnogo voća u stanu pa su navikli da ga jedu redovno, što je dobro – priča Makeeva kroz smeh.

Ona se nada da će i u Srbiji zaživeti tradicija da se i muškarcima kupuju buketi, jer i oni vole pažnju i poklone. Planira da snimi video-kurs na srpskom, koji će biti postavljen na Jutjubu, ili Instagramu.

- Ovo je dobra ideja za mali biznis za žene koje su svaki dan kod kuće sa decom i ne mogu ići na posao. Ulaganje je minimalno, a zaradiće dodatni novac za kućni budžet. Kao majka hoću da pokažem deci da mogu uspeti u nečemu ako to žele. Jezičku barijeru smo takođe savladali i svaki dan gledamo filmove na srpskom jeziku – kaže Ija.


Budućnost planira da provede sa suprugom u Novom Sadu.

- Kada sam bila mala, nismo smeli ni pomisliti da možemo putovati i birati mesto za život, a tek naši roditelji to nisu mogli. Imali ste jedan grad i isti posao. Želim da moji sinovi jednog dana sami odluče gde će živeti. Što se mene tiče, ja sam svoj dom pronašla u Novom Sadu, koji je idealan za život sa porodicom. Srećna sam što mi deca rastu ovde – završava svoju priču Ija Makeeva.

Oceni vest:
36
4

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)
  • mara

    pre 2128 dana i 22 sata

    Sve pohvale za gospodju Iju, eto lepog primera kako se postaje novosadjanka, ma da uglavnom srecemo one druge koje se tako predstavljaju, a samo ( na zalost ) zive ovde.

    Oceni komentar:
    5
    17
  • Milos

    pre 2128 dana i 22 sata

    kad mozemo da istrpimo tolike bosance i vas cemo gospodjo. Vi bar delujete pristojno..pozdrav

    Oceni komentar:
    35
    22
  • Natasa

    pre 1725 dana i 22 sata

    Kupili smo od ove gospodje buket, za dan firme, za sefa. Covek se raspametio, u buketu bilo kulena i povrca, sa nekim pecivom i belim lukom, stvarno je izgledalo fenomenalno. Sve preporuke

    Oceni komentar:
    0
    8