Advokati: Prozivaju nas zbog katastra, a mi smo tražili povlačenje tog zakona

Advokati: Prozivaju nas zbog katastra, a mi smo tražili povlačenje tog zakona

RGZ se naplaćuje kroz republičke administrativne takse, a advokati kroz tarife. Advokatska tarifa je i do sada postojala, za sve radnje koje advokati preduzimaju, pa i za upis u katastar. Međutim, pričom o tarifi skreće se pažnja od važnijih stvari – upravo su advokati tražili da se iz skupštinske procedure povuče nedavno usvojeni Predlog zakona o postupku upisa u kastar nepokretnosti i vodova jer su predložene izmene - u suprotnosti sa Ustavom, kaže advokat Tanja Arsić, član Upravnog odbora Advokatske komore Srbije.

Advokatska komora Srbije, naime, tražila je da se pomenuti predlog zakona odmah povuče iz procedure, jer je njime omogućeno da se upiše svojina na određenim nepokretnostima bez donošenja rešenja, prenosi N1info.rs.

A, kad nemate rešenje, to znači da nemate ni pravo na pravi lek – kaže advokat Tanja Arsić.

Podsetimo, od 4. novembra građani šalterima katastra mogu da pristupe samo "virtuelno" – za poslove koje su do tada obavljali lično, na šalteru, od sada im je dostupan samo e-šalter i to preko profesionalnih korisnika – advokata i geodetskih organizacija, koji imaju ugovor zaključen sa Republičkim geodetskim zavodom.

Advokatica Arsić, koja je, u ime Advokatske komore Srbije, zajedno sa još jednom članicom UO AKS podnela predlog o povlačenju predloga zakona iz skupštinske procedure, objašnjava da nijedan oblik svojine ne može biti privilegovan u odnosu na drugi oblik svojine, tako da za njega ne treba donošenje rešenja.

Čak i kod eksproprijacije  zemljišta se donosi rešenje na koje vi imate pravo da se žalite. Prema tome, upisi u katastar – a da vi ne znate da je promenjen oblik svojine, ili promenjen titular, za mene je prosto pravno nezamisliva i nemoguća stvar – bez prethodno donetog rešenja –navodi Arsić.

Na šta se konkretno odnosi mogućnost upisa svojine bez donošenja rešenja – nije poznato.

– Neću da spekulišem na šta bi to moglo da se odnosi. Da li vam zvuči normalno da se nešto upisuje u katastar bez rešenja – pita ova sagovornica.

Ona objašnajava da je sve u zakonu preširoko i nejasno postavljeno, a da pravno ne postoji opravdanje za tako nešto.

Ne vidim koji je razlog zašto se ne bi donelo rešenje. Druga stvar, isključena je prekršajna odgovornost službenika katastra. Kada katastar dobije, na primer, solemnizovani ugovor (overen od notara – prim.nov), oni ne smeju da ulaze u sadržinu tog ugovora, već moraju da sprovedu promenu. I za to imaju rok od pet dana. Zašto je to problem? Kada im mi pošaljemo stare isprave – ranije overene pred sudom za šta imamo pravni sled – rok im je 15 dana – zašto je problem da se sprovedu promene u ovim rokovima? I oni su isključili prekršaju odgovornost službenika koji ne rade u tim zakonskim rokovima. A mi ne samo da nismo hteli ukidanje prekršajne odgovornosti, nego smo predlagali i odgovornost države za sve pogrešne upise. A gde smo sada od toga da država bude odgovorna, kada više ni službenici RGZ nisu odgovorni – pita naša sagovornica.

Ona ukazuje da je pravo na imovinu zaštićeno i Ustavom i konvencijom o zaštiti ljudskih prava.

To su jako osetljiva pitanja i mislim da ne bi trebalo da se iko igra ovakvim stvarima – navela je sagovornica, ukazujući da nijedno obrazloženje koje je čula nije bilo dovoljno da opravda tako preširoko postavljeno ovlašćenje katastra.


Šta je besplatno kod RGZ

RGZ je, kako objašnjava sada isključio samo prijem papirnih dokumenata – "saopštili su građanima da više ne dolaze kod njih, jer više ne drže šaltere".


A šta se plaća?

– Za naš se ništa nije promenilo, katastar je taj koji je promenio način svog rada – ukazuje sagovornica.

Na opasku da RGZ ističe da je podnošenje zahteva besplatno ona navodi da na zahtev advokata RGZ dostavlja rešenje o iznosu takse koje građani treba da plate.

Meni će stići zahtev za plaćanje republičke administrativne  takse na konto obraćanja katastru da sprovede promene – ističe naša sagovornica.

A tu taksu – plaća klijent.

To izgleda ovako: dođe mi klijent, kaže da je sada kupio stan, ali da ni prethodni vlasnici nisu upisani u katastar, ima svoj ugovor i ugovor prethodnika. On mi daje dve isprave – svoju i starog vlasnika. Ja moram da napišem zahtev, da kažem da je upisani prethodnik taj i taj, on prodao na primer Peri Periću, pa je Pera prodao mom klijentu, koji ima ispravu koju je overio određenog dana, i da u tom zahtevu tražim da se izvrši promena u katastru. Taj dokument moram da skeniram, digitalno potpišem i priložim putem e-šaltera. Sutradan dobijam potvrdu da sam izvršila predaju zahteva i onda čekamo mesecima da oni to reše. I kada to reše, pošalju nam iznos takse koju treba da plate klijenti – objašnjava advokat Tanja Arsić.

Advokati su, ističe, sa katastrom povezani ne samo preko e-šaltera, već i preko proširene baze podataka kojoj mogu da pristupe i čije korišćenje mesečno plaćaju.


Smanjenje tarife i pritiskanje "entera"

Kada je reč o advokatskoj tarifi od 24.750 dinara, naša sagovornica objašnjava da advokati imaju ograničenje kada je reč o smanjenju tarife.

Maksimalno smemo da spustimo tarifu 50 odsto, jer ako spustimo više onda bismo jedni drugima bili nelojalna konkurencija – objašnjava Tanja Arsić.

Na konstataciju da RGZ insistira da je podnošenje zahteva besplatno, Tanja Arsić kaže da to nije "samo podnošenje zahteva", već nekada zaista komplikovana procedura, koja iziskuje i pribavljanje ugovora koji klijentima nedostaju.

Jedino ako misle da je pritiskanje ‘enter’ dugmeta besplatno. Katastar se naplaćuje preko republičke administrativne takse, a advokatura ima tarifu, baš kao i izvršitelji i notari. RGZ daje infomacije koje stvaraju zabunu i stavljaju u fokus advokate, a mi smo ti koji smo tražili povlačenje zakona – zaključuje sagovornica portala N1.


List nepokretnosti izdaju agencije za nekretnine

Po novom zakonu, kako objašnjava advokat Tanja Arsić, advokati nemaju pravo da izdaju građanima listove nepokretnosti.

To pravo je, kako objašnjava – pripalo agencijama za promet nekretnina.

Mislite li da agenti za promet nekrentina, koji ne moraju da imaju pravno znanje, neće komentarisati i objašnjavati ljudima podatke iz lista nepokretnosti koje im izdaju ? A oni su dobili pravo da to rade, dok advokati nisu. Direktor RGZ tvrdi da advokati to nisu tražili, što je netačno, jer postoji zapisnik sa radne grupe kada smo to tražili . Mi imamo uvid u podatke iz proširene baze podataka čije korišćenje plaćamo – ali ne možemo da izdamo izvod. Agencijama za promet nekretnina je to pravo dato amandmanom na novousvojeni zakon – ističe Arsić.


Sindikati: U RGZ ništa nije besplatno, to je igra reči

Dijana Konstantinović, predsednica JOS sindikata u RGZ, ističe da u RGZ – ništa nije besplatno.

Onog trenutka kad ponosite zahtev RGZ ništa ne naplaćuje, ali kada uradi rešenje plaća se iznos od oko 6.000 dinara za uknjižbu i republička administrativna taksa – objašnjava Dijana Konstantinović.

To je, kaže – igra reči.

Jer da bi vam se bilo šta uradilo u katastru, da za bilo šta dobijete rešenje, morate da platite uslugu koja nije besplatna. Dakle ponošenje zahteva je besplatno, ali usluga – nije. To je igra reči za široke mase, koje ne razlikuju šta je jedno, a šta drugo. Iskoristili su bogatstvo srpskog jezika na pogrešan način – ističe Konstantinović.


"Nepojmljivo da stranka ne može do šaltera"

Činjenicu da građani ne mogu fizički do šaltera smatra – nepojmljivim.

Meni je to neshvatljivo, da se građanima zabrani da užu u katastar. Ako živimo u demokratskom društvu – kako mogu da mi zabrane, ako sam, na primer, neuka stranka i želim da uđem u RGZ da mi se objasni nešto. Šta je katastar? I u BIA možete da uđete, a ne u katastar – kaže Konstantinović za portal N1.

RGZ je u saopštenju naveo da je „dokazano da su najefikasnije metoda za eliminisanje korupcije profesionalizacija i digitalizacija što je Republika Srbija uvela izmenama ovog zakona“.

Kako će neko da spreči korupciju time da ja kao stranka ne mogu da dođem i sama predam svoj ugovor na šalteru? Ovakav način ‘digitalizacije’ vodi ka tome da se tek sada može da se razvija korupcija – ali na višem nivou i sa manje ljudi – smatra Dijana Konstantinović.


Suprotno Zakonu o opštem upravnom postupku

Predstavnik sindikata Nezavisnost u RGZ Zoran Blagojević za portal N1  ističe da su ove poslednje izmene i dopune Zakona o pustupku upisa u katastar – protivustavne i suprotne Zakonu o opštem upravnom postupku, zato što je strankama onemogućeno da pristupe katastru kao državnom organu.

Do sada su građani ipak mogli da nakon zakazivanja podnesu zahtev, mogli su, po zakonu, da pristupe katastru, da zatraže uvid, da vide šta je sa njihovim predmetom, u kojoj je fazi, mogli su da razgovaraju sa obrađivačem. Imaju pravo i po Kodeksu ponašanja državnih službenika na pomoć neukoj stranci. Šta je sa tim? Dužni smo da ukažemo svaku moguću pomoć, a stranka sada ne može ni da dođe do katastra – kaže Blagojević.


Šta kaže RGZ

Republički geodetski zavod je, podsetimo, , saopštio da se novim izmenama zakona "ne menja trenutni sistem upisa u katastar već unapređuje i u potpunosti demontira stari koruptivni model".

RGZ navodi da reaguje "povodom nedavnih medijskih tekstova koji su stvorili zabunu i dezinformacije u vezi sa zakonskim promenama u procesu upisa u katastar nepokretnosti i katastar infrastrukture“, zbog čega želi da „razjasni suštinu ovih promena, istakne činjenice i argumente i pruži konkretne primere".

Da bi građanima bilo jasno, naglašavamo da je promena uvedena samo u postupku podnošenja zahteva za upis prava na osnovu isprava nastalih pre jula 2018. godine, odnosno isprava koje su nastale pre 10, 20 ili 40 godina i kojima su istekli svi zakonski rokovi za podnošenje. Od 4. novembra 2023. zahtev koji sadrži ovako stare isprave mogu da se podnesu u katastar isključivo digitalnim putem, preko profesionalnih korisnika (advokata i geodetskih organizacija) koji imaju ugovor zaključen sa Republičkim geodetskim zavodom – navodi RGZ.

Kako se ističe u saopštenju – podnošenje zahteva katastru i za ove korisnike je potpuno besplatno.

Takođe napominjemo da danas umesto 170 standardnih, fizičkih šaltera katastra, građani na raspolaganju imaju preko 4.000 digitalnih šaltera koji rade 24 sata dnevno, 7 dana u nedelji, 365 dana u godini, potpuno besplatno. Ovim je kompletiran proces profesionalizacije i digitalizacije katastra i konačno je demontiran stari koruptivni model na koji su se i sami građani žalili i zbog čega nisu mogli da upišu u katastar nepokretnosti na osnovu ovako starih isprava – kaže RGZ.

Oceni vest:
3
3

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)
  • Ratko

    pre 336 dana i 19 sati

    Ala ovo nadaleko smrdiiiiiiiii ...kao jos jedna birokratska podvala.

    Oceni komentar:
    0
    5
  • Protiv vlade

    pre 336 dana i 18 sati

    Nije ni tu kraj. Ceo svet besplatno prima pakete od državne pošte.

    Samo u Srbiji Vozač MInistar Đorđević uveo cenovnik po kome NE MOŽEŠ primiti nikakvu pošiljku dok ne platiš PRAVO PRIJEMA od 220 dinara kad ideš njima na noge do Paketomata ili 350 dinara kada Njegovo Veličanstvo Poštar dođe do tebe na kućnu adresu.

    Šta misliš Vučiću, hoću li glasati za ovakav sistem vladavine?
    Pa se ti deri koliko hoćeš na mitinzima.

    Oceni komentar:
    0
    11