17.3°C
Petak, 15. maj 2026. Oglašavanje

Vesti | Društvo

·

19.04.2022. u 00:04

Autogas nikad skuplji, vozačima se više ne isplati da ga koriste

Cena autogasa na benzinskim pumpama dostigla je 107 dinara po litri i nikada nije bila manja razlika između benzina i tog goriva. U januaru prošle godine autogas je koštao je 73 dinara, što znači da je za 16 meseci poskupeo 34 dinara.

U Udruženju za tečni naftni gas (TNG) kažu da je cenu poguralo poskupljenje energenata na globalnom nivou usled korone i krize u Ukrajini, ali i akcize na to gorivo koje su u Srbiji tri puta veće nego u zemljama EU.

Prelazak na “vožnju na plin” vozačima se sada ne isplati te serviseri kažu da je potpuno stala ugradnja sistema i da trenutno rade samo servisiranje postojećih. Ono što brine vlasnike automobila na TNG je najava da se može očekivati dalji porast cene u narednim mesecima, da će maloprodajna cena biti minimum 110 dinara da bi distribucija TNG-a bila ekonomski opravdana za sve učesnike lanca snabdevanja.

Cena autogasa je prvi put u decembru prošle godine probila psihološku granicu od 100 dinara i dostigla 102 dinara za litar. Početkom godine vratila se na nešto ispod 100 dinara, ali je opet počela da raste i sada je autogas dostigao cenu od 107 dinara, piše Euronews.

Autogas nastaje kao proizvod prerade prirodnog gasa i sirove nafte, što znači da je njegova proizvodnja jeftina. S druge strane, predstavlja i ekološko gorivo, jer štiti prirodu, nema emisije štetnih materija.

Sve manje vozila na TNG

Prema podacima iz Udruženja za TNG, smanjuje se broj korisnika autogasa, pošto je njegovo korišćenje za vozače opravdano kada cena TNG-a ne prelazi oko 50 odsto cene benzina, jer treba uračunati i troškove konverzije benzinskih motora na autogas, povećanu potrošnju za pet do 20 odsto po pređenom kilometru, zamenu filtera i periodični trošak atesta za opremu.

Ivan Brajović, predsednik Udruženja za TNG kaže za Euronews Srbija da je nekoliko faktora uticalo da tečni naftni gas drastično poskupi.

Dva su faktora na globalnom nivou uticala na rast cena. Jedan je kriza vezana za epidemiju korona virusa gde je došlo do globalne inflacije koja je preplavila ceo svet jer se štampaju dolari bez pokrića da se digne privreda. Drugi faktor je ukrajinska kriza koja je pokidala sve kanale snadbevanja i poremetila robne tokove u Evropi. Treći faktor su akcize u Srbiji – rekao je Brajović i dodao da je u Srbiji akciza na benzin za 37 odsto veća od minimalno propisane evropske akcize, na dizel je veća za 53 odsto, a na TNG je čak tri puta veća od minimalno propisane akcize u zemljama EU.

Nema ograničenja cena za autogas

Srbija je u cilju obezbeđenja energetske stabilnosti u uslovima ekstremnog rasta berzanskih cena naftnih derivata privremeno smanjila akcize na motorna goriva (dizel i benzin), ali to nije učinila na TNG, koji takođe predstavlja motorno gorivo.

Nažalost, to predstavlja dodatno breme na ionako ugroženi TNG koga uglavnom koriste platežno manje sposobni vlasnici privatnih vozila. Vozači odavno prelaze sa TNG-a na druga goriva – naveo je on.

Ivan Todorović, predsednik Udruženja autogas servisera Srbija kaže da bi država mogla da pomogne smanjenjem akciza, ali i subvencionisanjem ugradnje uređaja, prenosi Euronews.

Komentari

Još uvek nema komentara.

Preostalo još 500 karaktera

Dešavanja u gradu

Film

15. May

·15:00

·Cineplexx Promenada

Cineplexx Novi Sad – repertoar za petak
Film

15. May

·15:00

·Arena Cineplex

Arena Cineplex – repertoar za petak
Predstava

15. May

·19:00

·SPENS - Sportski i poslovni centar Vojvodina

Dečija predstava “Hrabri krojač” OTKAZANO
Izložba

15. May

·19:00

·Muzej savremene umetnosti Vojvodine

Peščana pomeranja
Predavanje

15. May

·19:00

·Galerija Matice srpske

Razgovor sa umetnikom – Dragomir Ugren
Predstava

15. May

·21:00

·Srpsko narodno pozorište

Zdrav(o) život(e)!