Izvor: Radio televizija Vojvodine (RTV) / Fotografija: Ilustracija/Pixabay.com
Brnabić: Raste broj zaraženih u Srbiji, spremno 6.000 kreveta za obolele
Od utorka je u Srbiji počeo trend ubrzavanja rasta broja zaraženih virusom korona, i naredni dani su veoma važni, poručila je premijerka Ana Brnabić.
– Zbog toga mi je drago da smo uveli dodatne, oštrije mere da bismo sačuvali penzionere starije od 65 i 70 godina – rekla je Brnabić na pres konferenciji, a prenosi Radio-televizija Vojvodine.
Podsetila je da je 18. mart 13. dan od kako je virus registrovan u Srbiji, da je 48 od ukupno 89 zaraženih hospitalizovano, dok je šest pacijenata na respiratorima.
Traži se način da penzije stignu na kućnu adresu
Brnabić je izjavila da po nalogu predsednika Republike Vlada Srbije zajedno sa poštom i vojskom rade na rešenju da se svim penzionerima omogući da im, ako žele, penzije stignu u kešu na kućnu adresu.
Ona je ocenila da je u sredu, disciplina građana, posebno penzionera, u poštovanju odluka vlade u borbi protiv korona virusa, bila na zavidnom nivou i zahvalila im se na tome.
Prenela je da je trenutno na raspolaganju 6.000 volontera plus 1.700 volontera pripadnika Crvenog krsta, koji "uspostavljaju telefonske linije, celu logistiku podrške oko primanja poziva, kupovine i odnošenja".
U narednih 48 sati na raspolaganju dezinfekciona sredstva
Brnabić je najavila da će sutra imati dobre vesti u vezi dostupnosti sredstava za dezinfekciju i da će građanima biti na raspolaganju bezbedne količine, piše RTV.
Povratnik koji prekrši izolaciju ide u obavezan karantin
Vlada je danas potvrdila meru, koja od sutra počinje da se primenjuje – ko od povratnika iz inostranstva prekrši meru samoizolacije i kreće se suprotno preporukama nadležnih, biće smešten u karantin, u jedan od tri posebna objekta namenjena u tu svrhu, u Vršcu, Požarevcu i Pirotu.
Srbija ima 6.000 kreveta za obolele, pomažu i hotelijeri
– Srbija se dosta dobro pripremila i ima 6.000 spremnih kreveta za obolele od korona virusa kojima to bude potrebno, a nalog je predsednika Vučića da imamo 10.000 ležajeva – istakla je Brnabić i dodala da su se javili hotelijeri koji su stavili svoje hotele na raspolaganje zdravstvenom sistemu u Beogradu, Nišu i Novom Sadu.
Ako treba, vanredno stanje i četiri meseca
Brnabić je izjavila je da će vanredno stanje trajati i četiri meseca, ako to bude potrebno, da bi se spasio i jedan ljudski život i da lično smatra da bi trebalo hermetički zatvoriti granice Srbije.
– Ali, u ovom trenutku ne možemo da nađemo način da to uradimo ustavno jer su ti ljudi naši državljani i moramo da ih pustimo – kazala je premijerka.
Bivši direktor Infektivne klinike Kliničkog centra Srbije dr Mijomir Pelemiš je rekao da su zemlje u regionu uspele da uspore epidemiju koliko su mogle, ali da virus ne zna za granice i ne može se zaustaviti. Kazao je da je svaki pacijent koji je na respiratoru životno ugrožen, što ne mora da znači da će da umre.
– Broj obolelih se povećava, a to smo i očekivali. Za nas je velika opasnost da se pojavi veliki broj obolelih. Srbija danas ima spremnih 6.000 kreveta za obolele od korona virusa. Spremni smo i imamo obučene zdravstvene radnike sa svim protokolima – podvukao je on.
Pelemiš je rekao da korona virus napada najviše njegovu generaciju, ali i druge.
– Ti drugi će proći bolje nego ja ako se zarazim, imaju veće šanse da ozdrave. Oni imaju malu šansu da dobiju bolest, ali mogu da je šire – upozorio je on i zamolio naše građane koji se nalaze u drugim zemljama da malo odlože dolazak dok se situacija ne stabilizuje.
Detaljnije o tome šta su je rečeno na pres konferenciji pročitajte na sajtu RTV-a.
Ovaj članak još uvek nije komentarisan