Četiri od pet pripadnika LGBTIQ zajednice u Srbiji izbegava da se drži za ruke sa svojim partnerom

Četiri od pet pripadnika LGBTIQ zajednice u Srbiji izbegava da se drži za ruke sa svojim partnerom

Istraživanje Agencije EU za osnovna prava (FRA) čiji rezultati su objavljeni danas pokazalo je da u Srbiji 80 odsto ljudi iz LGBTIQ zajednice često ili uvek izbegava da se drži za ruke sa svojim partnerom istog pola, a gotovo polovina ne ide na određene lokacije iz straha od napada.

Poređenja radi, u EU se nešto više od polovine pripadnika LGBTIQ ne drži za ruke sa istopolnim partnerom a manje od trećine izbegava neke lokacije strahujući od napada.

Pripadnici LGBTIQ zajednice u Srbiji ukazali su i na diskriminaciju na poslu ili kada ga traže, kao i u mnogim drugim oblastima života – pri odlasku u restoran, bolnicu ili prodavnicu, navodi se u izveštaju "Ravnopravnost LGBTIQ na raskrsnici: napredak i izazovi".

Kada je reč o nasilju i uznemiravanju, Srbija je oko proseka EU, pokazalo je istraživanje. Takođe je Srbija oko proseka EU po prijavljivanju napada policiji i prijavljivanja diskriminacije telima za ravnopravnost i drugim organizacijama.

Dalje se navodi da je u Srbiji, kao i u EU, 67 odsto ispitanika reklo da su tokom školovanja trpeli maltretiranje, ismevanje, zadirkivanje, uvrede ili pretnje jer pripadaju LGBTIQ zajednici.

Istovremeno je 40 odsto ispitanika u Srbiji, prema 53 odsto u EU, reklo da su predrasude i netolerancija prema LGBTIQ ljudima u njihovoj zemlji porasle u poslednjih pet godina.

Samo 6 odsto ispitanika u Srbiji veruje da se nacionalna vlada efikasno bori protiv predrasuda i netolerancije prema LGBTIQ prema 26 odsto u proseku u EU.

U Agenciji su ocenili da se u evropskim zemljama vidi spor napredak na polju prava LGBTIQ osoba, da je diskriminacija i dalje na visokom nivo ali da se postepeno smanjuje.

Istraživanje je pokazalo da je svaki drugi pripadnik LGBTIQ zajednice otvoren po pitanju svoje seksualne orijentacije i rodnog identiteta, da se svaki treći suočio sa diskriminacijom u svakodnevnom životu a svaki deseti je iskusio nasilje u poslednjih pet godina.

Takođe je svaki treći ispitanik rekao da je razmišljao o samoubistvu a svaki četvrti da je bio primoran na praksu konverzije radi promene seksualne orijentacije ili rodnog identiteta.

Direktorka FRA Sirpa Rautio istakla da "biti otvopreno LGBTIQ u Evropi ne treba da bude borba" i da, iako se vide znaci napretka, maltretiranje, uznemiravanje i nasilje ostaju stalne pretnje.

Evropska komesarka za ravnopravnost Helena Dali rekla je da je izveštaj pomogao da se identifikuju ostvareni napredak i izazovi koji i dalje postoje na planu borbe protiv diskriminacije i za zaštitu prava svih LGBTIQ ljudi.

Istraživanje je obuhvatilo više od 100.000 ispitanika iz 27 članica EU, Albanije, Severne Makedonije i Srbije.

2
2

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)
  • IZNOGUD

    pre 400 dana i 8 sati

    Ovo držanje za ruke, jedno jako značajno istraživanje.

    Oceni komentar:
    4
    8
  • Bagrdan

    pre 400 dana i 6 sati

    A baš me zanima kako si našli ispitanike? Šta, bio je oglas, pederi javite se?

    Oceni komentar:
    1
    4
  • Nenad

    pre 399 dana i 11 sati

    Bolje da potraze pomoc psihologa. Mada ove nove generacija psihologa indoktriniraju odavno da je sve to "normalno". Pa nije bas tako... Mogli bi onda i autizam da priznamo kao "normalan"....

    Oceni komentar:
    0
    0
  • Nenad

    pre 399 dana i 11 sati

    Moram da se ispravim. Ne autizam, nego pedofiliju... i to je isto seksualna devijacija kao i homoseksualizam.

    Oceni komentar:
    0
    0