Objavljene su nove, više cene goriva. Maksimalna cena evro dizela narednih sedam dana biće 218 dinara, a litar evro premijum benzina koštaće 205 dinara, objavilo je Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija. Juče su ograničene i cene osnovnih životnih namirnica. Građani kažu - potez Vlade je dobar, ali nedovoljan s obzirom na to da je svim ostalim namirnicama cena skočila višestruko.
Glavni cilj limitiranja cena jeste zaštita životnog standarda, pre svega ekonomski najranjivijih kategorija našeg stanovništva s jedne strane, a sa druge ublažavanje inflatornih pritisaka, kaže za N1 pomoćnik ministra trgovine Jasmin Hodžić.
Svako zadržavanje cena u dužem vremenskom periodu dovodi do disbalansa na tržištu i nestašica i generalno nije dobro za ekonomiju, kaže profesor Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju Goran Radosavljević.
– Kad je poljoprivreda u pitanju ono što možete sami da proizvedete. Srbija proizvodi dovoljnu količinu šećera, brašna, ulja. Vi možete u nekom malo dužem roku da izdržite smanjenje cena ili ograničenje. Ali svako zamrzavanje cena u dužem vremenskom periodu dovodi do disbalansa, nestašica, sive ekonomie, prekogranične trgovine i sive ekonomije i generalno nije dobro za jednu ekonomiju – rekao je Radosavljević.
Iako su akcize na gorivo smanjene za 20 odsto, danas su dodatno povećane cene benzina. Evro dizel biće skuplji za šest dinara, a benzin za četiri.
– Država ne može da se odrekne akciza, jer je to ozbiljan izvor prihoda i ozbiljna budžetska stavka. Država pokušava da amortizuje ovaj istorijski cenovni vrh – kaže pomoćnik ministra trgovine Jasmin Hodžić.
Radosavljević smatra da to odricanje države nije dovoljno.
– Država je dobila značajne prihode od početka godine zbog nivelacije cena u regionu. Ljudi se vraćaju, kupuju gorivo ovde, čak i iz pograničnih područja i država je ostvarila rast prometa od 17 odsto, a normalno je 3-4 odsto. Dakle, država ima prostora da se odrekne još dela prihoda, i to smanjenje od 20 odsto nije dovoljno – smatra Radosavljević.
Vlasnici benzinskih pumpi u Srbiji rekli su da, zbog ograničenih cena naftnih derivata i marže od sedam dinara po litru, ne uspevaju da pokriju fiksne troškove poslovanja, ali i da je nabavka tih derivata sve teža. Stručnjaci tvrde da bi zbog konstantnih intervencija države na tržište naftnih derivata, u skorijoj budućnosti moglo doći i do nestašica.
Ceo tekst pročitajte na sajtu N1.
Ovaj članak još uvek nije komentarisan