Fotografija: ilustracija print screen

Dr Kon: Duboko me je pogodila molba Sinoda SPC
Epidemiolog dr Predrag Kon obratio se javnosti na redovnoj konferenciji o stanju epidemije korona virusa u Srbiji nakon što je posle današnjeg sastanka sa predsednikom Vučićem i premijerkom Brnabić doneo odluku da ipak nastavi da vodi tim epidemiologa u borbi protiv virusa.
– Posle poziva predsednika, bio sam na sastanku sa predsednikom i premijerkom. Svestan sam svoje profesionalne obaveze. Duboko me je pogodila molba Sinoda SPC o kojoj ćemo još pričati, jer na neki način negira sve što je dosadašnji pokušaj da se sačuva život. Shvativši da ima toliko nerazumevanja u javnosti, pomislio sam da treba da se povučem – rekao je Kon.
On je istakao da je tim stručnjaka dobio snažnu podršku predsednika Srbije i da zato to mora javno da iskaže.
– Osećam dužnost što je došlo do javnosti, da ovo pokušam da objasnim. To je nešto što nije trebalo da se desi, ali desilo se. Snažna podrška predsednika i moram javno da je iskažem – bez snažne podrške predsednika i vlasti ove zemlje ne bi bili u stanju ništa da uradimo, osim da pričamo. Potpuno svestan politizacije, to je nužno da se kaže, jer je istina i to je sve – kazao je Kon.
On je objasnio da je prethodnu poruku na Fejsbuk profilu da se povlači napisao jer je bio izložen ozbiljnim kritikama, na njega lično i stručni tim.
Izvor: nedeljnik.rs
NE pREDRAG m vVuletić
pre 1017 dana i 5 sati
Покренуто је једно од најважнијих питања хришћанске вере -можда и нехотично. С обзиром да ја не могу о овоме да се сматрам компетентним, навешћу цитат из књиге Њ.Св. Патријарха Павла, „Да нам буду јаснија нека питања наше вере“: *Кад би се преко Причешћа ширила зараза, то би већина свештеника, особито физички слабијих, боловала од најразличнијих заразних болести и многи од њих већ давно помрли. Међутим, стварност показује сасвим друго. Велики број њих доживљава дубоку старост и умире од болести које нису заразне. У просеку свештеници су дуговечни људи. А тако је било и у старије доба кад су, пре увођења кашичице, сви верни причешћујући се, пили из истог путира. /.../ Може звучати парадоксално ако сада, после свега онога што смо изнели, кажемо да се у Цркви свагда знало да Свето причешће заиста може бити узрок слабости и болести, па чак и смрти. Говорећи о приступању телу и крви Христовој, Свети апостол Павле вели: "Зато су међу вама многи болесни и доста их је умрло..." (1 Кор. 11, 30). Но ту он не говори о зарази од бацила, бактерија и вируса, добијених преко причешћа, него о опасности за онога који "недостојно једе хлеб и пије чашу Господњу". Ова мисао налази се и у молитви Литургије Светог Василија Велико: "Боже наш, Боже спасати... ниже немошчна душеју и тјелом от јеже недостојње сих причашчатисја". Тумачећи ово место 1 Коринћанима, Свети Јован Златоуст вели: "Многи у недоумици питају један другог: Откуд настају превремени смртни случајеви, откуд дуготрајне болести? Узрок многих, говори он (Павле), од ових изненадних невоља налази се у гресима". Зато све своје старање хришћанин и данас треба да упути у правцу избегавања греха. Здравље душе дејствоваће онда на здравље тела.* Звршен цитат. Не кушајмо Бога.
Iznogud
pre 1016 dana i 23 sata
Bravo za lekare. Ako može crkva u Rusiji i Grčkoj da shvati ozbiljnost situacije...ne znam zašto se naši uvek prave pametniji...