Izvor: Mondo / Fotografija: Ilustracija/ mojnovisad.com
Dve velike banke u Srbiji prestaju da postoje, evo kako će to uticati na njihove klijente
Ugovor o kupoprodaji Komercijalne banke potpisan je još u februaru, a tek ovih dana i zvanično je okončana transakcija.
Nova ljubljanska banka NLB preuzela je nekad najveću državnu banku osnovanu pre punih 50 godina, a sada će Komercijalna i zvanično, doduše delimično, promeniti ime.
Ukrupnjavanje bankarskog tržišta dešava se već godinama unazad, međutim postalo je intezivnije u mesecima pre korone. Ipak, tržište i dalje "radi", pa je nedavno Oportjuniti banka u Srbiji dobila novog vlasnika. Pored dosadašnjeg jedinog akcionara, američke kompanije Opportunity Transformation Investments Inc, vlasnici ove banke postale su i dve banke iz Nemačke i dve kompanije sa sedištem u Luksemburgu i Holandiji, piše "Mondo".
Osim Komercijalne koja sada ide ka rebrendiranju, i Vojvođanska banka i OTP banka Srbija potpuno završavaju integraciju na domaćem finansijskom tržištu.
Ovih dana upravo su te dve banke svojim klijentima poslale i zvanično obaveštenje da je integracija u toku, kao i da će Vojvođanska banka po završetku postupka pripajanja prestati da postoji.
Šta ako imate kredit, kartice ili račune u banci koju je kupila druga banka
Kako prenosi "Mondo", promena za vas lično nema, a rata kredita će vam ostati ista.
Banka kupuje sva prava i obaveze. Dakle, kada jedna banka preuzme drugu, preuzima i sva prava koja ima ta banka ali i sve njene obaveze. Ugovori koji su potpisani to tog trenutka, odnosno koji su važeći, ne trpe nikakvu izmenu.
Kako objašnjava dugogodišnji bankar, klijent koji je imao obavezu prema prvoj banci, ima identičnu obavezu prema drugoj banci. Promena, eventualno, može da bude za nove klijente ali i za stare ukoliko im nova banka ponudi neke bolje uslove, odnosno "dobrodošlicu".
To dalje, može da bude predmet aneksiranja ugovora, ali ne jednostrana odluka.
Klijenti banke treba da prate obaveštenja jer je eventualno moguće da se promeni broj za uplatu rate kredita, ali to su tehničke stvari koje dolaze naknadno i ne podležu finansijskim promenama, odnosno rata kredita ne može biti veća.
Jedna od značajnijih po naše građane bila je upravo prodaja Komercijalne banke slovenačkoj NLB banci. Prethodno su iz NLB saopštili i da će Komercijalna dobiti novo ime – "NLB Кomercijalna banka".
Posle tog procesa, na domaćem tržištu poslovaće 25 banaka. Trenutno ih, prema podacima Narodne banke Srbije, ima 26.
Malo korekcije
pre 1450 dana i 16 sati
Prvo bih da protestvujem protiv pogrešne vesti da će OTP banka prestati da postoji.
Jer je obrnuto, Vojvođanska banka prestaje da postoji nakon integracije u OTP banku.
A ime je nosila do sada isključivo radi održanja jedne licence, koju bi inače morala ponovo da plati u milionskom iznosu samo zbog promene imena.
A što se tiče Komercijalne banke i Slovenaca?
Prema mom dosadašnjem iskustvu po pitanju Slovenaca i biznisa, oni su nešto kupovali isključivo ako nekom trebaju da preprodaju. Znači, kao posrednici.
Tako da finalnog vlasnika Komercijalne banke tek treba da očekujemo.
Jer, Slovenci nemaju perspektivu, ako imamo na umu njihov odnos i vraćanje deviznih uloga iz banaka koje su posedovali ranije na ovom prostoru.
Sale
pre 1448 dana i 11 sati
Bilo bi super kad bi onaj nesretni Opportunity prestao da postoji! Vv u penziju
PAŽNJA!
pre 1175 dana i 19 sati
20.09.2021
Iz izmenjenog stava Vrhovnog kasacionog suda proizilazi
da će svi klijenti koji imaju proces s bankom izgubiti, upozoravaju advokati
Nakon izmene pravnog stava Vrhovnog kasacionog suda da banke koje posluju u Srbiji imaju pravo da naplaćuju troškove obrade kredita i troškove osiguranja stambenog zajma kod Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita (NKOSK), advokati upozoravaju da će u slučaju primene ovog stava oko 200.000 građana koji su tužili banke morati bankama da isplate oko 90 miliona evra za sudske troškove.
Advokat Nemanja Injac rekao je za Kurir da su ti troškovi u najmanju ruku procenjeni na 90 miliona evra, što znači negde u proseku oko 450 evra po građaninu.