Izvor: Danas / Fotografija: Ilustracija/Pixabay.com
Evo kako da otkrijete da li su jaja sveža
Kada nešto spremamo s jajima, uvek postoji rizik da upropastimo jelo, tako što ćemo u njega slučajno staviti pokvareno jaje. Ipak, postoje neki trikovi koji pomažu da se otkrije da li je ono sveže ili ne.
Metoda uranjanja u vodu
Najbolji način da prepoznate da li je jaje sveže je metoda uranjanja u vodu. Jaja polažemo u šerpu u koju smo sipali vodu do nivoa koji je barem dvostruko viši od visine jaja.
Ako jaja potonu i ostanu čvrsto na dnu reč je o veoma svežim jajima. Jaja koja se pomalo dižu od dna nisu najsvežija, no svakako su još uvek sigurna za konzumiranje.
Jaja koja plutaju su pokvarena i ne bi trebalo da se konzumiraju. Razlog plutanja jaja je vazduh. Naime, ljuska jaja je porozna i dopušta ulazak vazduha i izlazak vlage. Zbog toga se smanjuje volumen samog jaja, a raste udeo vazdušne komore i jaje počinje da pluta.
Kod starijih jaja belance je retko, a žumance lako puca
Nakon što jaje razbijemo tada možemo i vizuelno proceniti njegovu svežinu. Sveže jaje ima čvrsto i ispupčeno žumance i gusto i mutno belance. No, kako vreme prolazi, belance jaja postaje prozirno i gubi viskoznost, a membrana žumanca sve više slabi i na kraju lako puca.
Za ove promene zaslužno je nekoliko hemijskih reakcija. U prvom redu dolazi do promene pH vrednosti jaja, odnosno jaje postaje više alkalno. Proteini belanaca u kiseloj sredini čvrsto se drže zajedno i dovoljno su jaki da prelamaju svetlost, tako da belance vizuelno izgleda zamućena.
Kako raste pH tako slabi proteinska veza, a belance se sve više razilazi i čini prozirnim. U toj situaciji dolazi do promene i u žumancu.
Žumance prima vodu iz belanca čime slabi njegova membrana i čitava struktura. Starije jaje, ali koje je još uvek bezbedno za konzumiranje, razliće se u tiganju i nećete uspeti da dobijete lepi oblik kod, na primer, prženja jaja "na oko".
Starija jaja će i kod kuvanja imati nepravilan oblik. Međutim, ipak postoji jedna kulinarska prednost starijih jaja, a to je da će se nakon kuvanja lakše oljuštiti.
Ovaj članak još uvek nije komentarisan