Ipak se pomera novosadski nasip zbog projekta "Novi Sad na vodi"

Ipak se pomera novosadski nasip zbog projekta "Novi Sad na vodi"

Konceptualni okvir prostora koji se u javnosti naziva "Novi Sad na vodi" na javnom je uvidu od 19. januara. Kako se planira, Novi Sad će prvo morati pomeriti nasip i dograditi ga, a tek nakon toga privatni investitor, kompanija "Galens" koja je i naručila ovaj plan, kreće u izgradnju objekata koji mogu imati i po 20 spratova.

Prema planu ovo područje namenjeno je za opštegradski centar, turističko, sportsko, rekreativne površine, vodene, te saobraćajne površine. Gradiće se zgrade od 14 spratova, ali hoteli, banke i kompanije moći će da dižu solitere i do 20 spratova.

Prostor "Brodogradilišta" od 2017. godine je u vlasništvu kompanije "Galens".

No, pre izgradnje "Novog Sada na vodi", kako piše u ovom dokumentu, "realizacija planiranih sadržaja u priobalju biće uslovljena dogradnjom prve odbrambene linije, što znači da se tek nakon dogradnje nasipa i kejskog zida može pristupiti realizaciji planiranih sadržaja u priobalju".

Prostor između primarnog odbrambenog nasipa uz kasarnu Rečne flotile i Ribarskog ostrva u Novom Sadu površine je približno 22,50 hektara, od čega će opštegradski centar (drugo ime za zgrade) zauzimati 6,20 hektara.

Armirani betonski zid novog nasipa imaće kotu 81,8 metara oko starog brodogradilišta, dok će ka Šodrošu obaloutvrda biti od prirodnih materijala na koti od 81,20 metara. U planu se navode i dve studije koje kažu da ova dogradnja neće imati negativnih uticaja na vodni režim Dunava u Novom Sadu, ali i šire.

Planira se dogradnja nasipa prve odbrambene linije na prostoru oko Kameničke ade i brodogradilišta, radi uspostavljanja odbrane od hiljadugodišnje velike vode reke Dunav. Izgradnjom uz postojeći nasip prve odbrambene linije, na način da objekat čini fizičku, funkcionalnu i tehničku celinu, planira se pretvaranje dela nasipa prve odbrambene linije, severno od Šodroša, u nasip druge odbrambene linije – stoji u planu.

Prostor starog brodogradilišta činiće kompleks sa stambenim, stambeno-poslovnim i poslovnim objektima, biće okružen javnim prostorima, u okviru kojih će se nalaziti šetališta, biciklističke staze, ozelenjene i parterno uređene površine.

Turističko-sportsko- rekreativni sadržaji predviđaju se na površini oko 7000 metara kvadratnih. U ovom delu planira se izgradnja zatvorenih i otvorenih sportskih objekata, sa pratećim komercijalnim, ugostiteljskim ili turističkim sadržajima.

U okviru ovog područja nalazi se i manji deo predviđene veslačke staze sa zonom obaloutvrde. Trasa veslačke staze biće dugačka 2150 metara.

Direktor Javnog preduzeća "Urbanizam" Dušan Miladinović ranije je braneći plan izgradnje "Novog Sada na vodi", od onih koji su mu se javno usprotivili, upravo veslačku stazu pominjao kao jedan od razloga što se pomera nasip, obrazlažući da Grad nema takav jedan sadržaj.

On je u ranijim medijskim istupima govorio da neće Grad, već privatna kompanija "Galens" finansirati dogradnju obaloutvrde.

Ovaj dokument dostupan je za javni uvid do 2. februara, do kada je moguće i dostaviti primedbe.

Aktivisti pozivaju Novosađane da se masovnom akcijom suprotstave izgradnji "Novog Sada na vodi"

Podsetimo, u Novom Sadu je poslednjih godina organizovano na desetine protesta protiv izgradnje "Novog Sada na vodi". Osnovan je i Šodroš survivor kamp, a prilikom nekoliko demonstracija policija je prema aktivistima i građanima primenjivala silu, hapsila ih i tukla, u čemu je nekad imala i pomoć privatnog obezbeđenja Skupštine grada Novog Sada, kao kada se usvajao novi GUP koji je građanima bio sporan najviše baš zbog izgradnje "Novog sada na vodi" i pomeranja nasipa.

Na prvi pogled, kako kažu iz Ekološkog fronta Novi Sad, njihova je pretpostavka je da cilj "brzinskog" usvajanja ovog plana, pre svega, besplatna konverzija zemljišta.

Budući da je plan izašao danas na rani javni uvid u konceptu, predstoji još i javni uvid u kojem će biti detaljnija razrada.

Za građane ističu bitan je nasip i odbrana grada od poplava, što obrađivači plana ignorišu.

5
34

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)
  • Odobrenje politika da olako!

    pre 509 dana i 6 sati

    Urbanisti.Nisam građevinac.Nisam arhitekta. Dobro, ajde, budala sam.Ničim pozvan da delim savete i prozivam legende stručnjaštva i inspekcija.
    Ali, da li iko normalan gradi na obali reke dvadeset spratova visok i težak objekat, sa temeljima u pesku?
    Hoćete li kopati 50m u zemlju, da tamo postavite temelje i šipove? Nećete.
    Hoće li vam Japanci graditi objekat? Neće.
    Uzećete novce ljudima, useliti ih u nešto što u najmanju ruku sutra može da se izvrne u Dunav, kao one kineske zgrade, znamo slike.

    Oceni komentar:
    9
    93
  • Veka

    pre 508 dana i 8 sati

    Bolje da oživite prugu do Bečeja i domove kulture u selima a ne da pravite gluposti i gradite solitere u koritu Dunava. Zabranila bih gradnju objekata za koje nema garancije od hiljadugodišnjh poplava Dunava, kao i da ih vatrogasci svojom opremom sigurno mogu ugasiti bez obzira na enormnu visinu.

    Oceni komentar:
    5
    46
  • Dr

    pre 508 dana i 6 sati

    Nadam se da će što pre početi sa radovoma.Makar ću imati posla u svom gradu neko izvesno vreme.Ako bog da i koju godinu

    Oceni komentar:
    40
    4
  • Kosturi građevina stoje

    pre 508 dana i 4 sata

    Ne bi se ja radovao, Dr. Nekad radovi i počnu, pa se preuranjeno završe.

    Oceni komentar:
    3
    20
  • Stanr

    pre 507 dana i 10 sati

    To je veliki trošak izmeštanje nasipa pored ostalih potencijalnih opasnosti i pitam dali ce to građani finansiraju da bi ovi mogli profitira što je postala praksa u NS kada su u pitanju 'veliki, investitori.

    Oceni komentar:
    0
    8