Izvor: mojnovisad.com / / Autor: Svetlana Bogićević Fotografija: pixabay.com, "Plava frajla", "Frajle i bećari"

ISTRAŽUJEMO: Gde u Novom Sadu možete pojesti domaće gomboce
Da li će ih zvati knedlama ili gombocama, pravim sladokuscima je manje bitno. Iako su se nedavno vodile veoma žestoke onlajn polemike oko naziva ove poslastice (rasprava je započela na Tviteru, a potom se prenela i na ostale društvene mreže), većina ljudi će se složiti u istom, a to je da je ova tradicionalna vojvođanska poslastica - više nego ukusna.
Koje god ime da se koristi, misli se na isti slatkiš: kuglice od krompira i brašna punjene šljivama, šećerom i cimetom, obarene u vodi, pa uvaljane u šećer i proprženu prezlu. Osim sa šljivama, prave se i sa drugim sezonskim voćem, najčešće sa višnjama ili kajsijama.
Kulinari će vam reći da je ovaj slasni gurmanluk poreklom iz Mađarske ili Austrije, te da je za vreme Austrougarske postao omiljen u Vojvodini, a nakon toga i šire. Ipak, mnogi knedloljupci iz drugih krajeva Srbije (ali i susednih zemalja) uživaju u ukusu ovog starinskog specijalitetu, a da nikad nisu čuli za izraz "gomboce", koji se koristi najviše u Vojvodini.
S obzirom na to da je priprema ovog slatkiša nije baš najjednostavnija i da je za nju potrebno malo više vremena, mnogi posežu za kupovnim varijantama, koje se u smrznutom obliku mogu naći po prodavnicama. Ipak, domaće je – domaće, te postoje mesta u kojima gostima pripremaju baš ovu poslasticu i to pravljenu na starinski način. Evo gde u našem gradu može da se pojede prava, domaća knedla iliti gomboca!
"KNEDLA HOUSE"
Ovaj lokal koji se nalazi u Železničkoj ulici, specijalizovao se za tradicionalnu vojvođansku poslasticu.
"Knedla house" nudi gomboce u nekoliko varijanti: šljiva, kajsija, višnja, borovnica – bela čokolada, eurokrem, ferero, snikers, nutela – malina, šumska jagoda – bela čokolada, suva šljiva – čokolada, kinder bueno, mak, krand (lešnik, med, kora narandže, neskvik, vanila, višnja), orijentalna (indijski orah, urma, suva kajsija, med i lešnik), plazma – čokoladna bananica i druge.
Cene se kreću od 80 do 200 dinara po komadu, a sve su domaće i uvek sveže.
PIVNICA "GUSAN"
Na ovo mesto u centru grada, u pasažu Zmaj Jovine 4, Novosađani dolaze na domaću klopu i odlično pivo. Najpopularnija su jela sa dnevnog menija, a sugrađani posebno hvale njihov gulaš, pasulj, kolenice, škembiće, rebarca i ostala "pivska" jela.
Cena gomboca je 230 dinara, a u porciji dobijate tri komada. Što se tiče ove poslastice, ovde se drže stare dobre klasike, pa služe isključivo knedle sa šljivama, ali možete birati su da li će da budu uvaljane u prezle ili u plazmu.
Tokom celog dana lokal i bašta "Gusana" su puni, sve odzvanja od živahnog razgovora, ali i zveckanja escajga o tanjire iz kojih se gosti slade izvanrednim zalogajima. Uveče atmosfera često biva upotpunjena svirkama domaćih rok bendova.
Najzagriženiji "branioci" gomboca smatraju da su jedine prave one originalne – sa šljivama. Za one koji ipak vole da probaju i nešto novo, danas ima bezbroj drugih varijanti punjenja, pa čak i vrlo maštovitih kombinacija. Takođe, osim prezle i šećera, "moderne" gomboce mogu biti uvaljane i u kakao, kokos ili keks, a tu su i, nekada nezamislive, slane gomboce.
"PLAVA FRAJLA"
Vojvođanski restoran "Plava frajla", sa kariranim stolnjacima i rustičnim detaljima, u svom meniju ima oko 100 jela, među kojima dominiraju tradicionalna vojvođanska. Zato je i očekivano da su među dezertima mesto našle i čuvene gomboce, baš kao bakine.
U ponudi su one klasične, sa šljivama, a cena porcije u koju staju dve knedle iznosi 230 dinara.
Dok uživate u ukusu domaćih gomboca, vikendom možete slušati i odlične tamburaše. Ukoliko se odlučite da gricnete nešto slano, ovaj restoran na Spensu poseduje svoju pekaru u kojoj peku najfiniji hleb, a kao aperitiv preporučiće vam Frajla rakiju, koju takođe sami proizvode. Ovo je i jedno od mesta na kojem možete pojesti pravi bački ručak, ali i specijalitete sa roštilja ili ispod sača.
"FRAJLE I BEĆARI"

U novom restoranu u Pap Pavla simpatičnog naziva "Frajle i bećari" dominira stara austrougarska kuhinja, pogotovo jela koja se ne pripremaju brzinski i lako. Mađarska gulaš čorba je nešto što samo ovde možete probati, a priprema se identično kao pre sto godina. Sva jela su autentična, a specifično je i to što je svaki grad u Vojvodini dobio – svoj specijalitet.
Pored šomloi-galuški, vafla koji ovde zovu "Bakin kapric" i drugih zanimljivih slatkiša, prave i izvanredne gomboce sa šljivama. Cena porcije u kojoj dobijate dve knedle je 200 dinara. Njihovom domaćem ukusu možete se prepustiti u ušuškanoj baštici sa fontanom.
"LAZIN SALAŠ"
Još jedan restoran koji propagira vojvođansku kuhinju nalazi se u ulici Laze Telečkog. Iako u strogom centru grada, odiše salašarskom atmosferom, a njihovi tamburaši zaduženi su za dodatni štimung.
Gomboce u "Lazinom salašu" punjene su višnjama, a služe se u kremu od bele čokolade. U porciji dobijate dve knedle, odnosno 150 grama, a cena je 195 dinara.
No, pre nego što naručite ovaj ukusni dezert, možda bi vam prijala domaća supa sa rezancima, vojvođanski gulaš, Lazino pohovano pismo (svibnjski file sa kajmakom i pečenicom u sosu od pršute), oval za gladne bećare ili salašarski uštipak?
ČARDA "MAČAK"
Čarda "Mačak" na Kamenjaru poznata je po ribljim specijalitetima i tamburašima čija pesma se ori do duboko u noć. Nakon dobre riblje čorbe i pečene ribe, ovde se možete osladiti i – gombocama.
Ovo je još jedan od lokala koji se odlučio za ono najpoznatije punjenje - šljive, a za porciju od tri komada potrebno je da izdvojite 320 dinara.
A uz Dunav, svaki zalogaj još više prija.
RESTORAN "VELIKI"
U Pašićevoj ulici postoji restoran "Veliki" u kojem se pripremaju vojvođanske kulinarske špecije, kao što su perkelt, šufnudle, krompir u čakširama, soso od višanja...
Među njima, na stalnom meniju, nalaze se i gomboce sa šljivama. Njihova cena je 350 dinara, a u porciji dobijate tri knedle.
"CEZAR KNEDLA"
U retro ambijentu lokala u Branimira Ćosića 47 krije se pravo kraljevstvo gomboca – "Cezar knedla"! Prave se isključivo od domaćih sastojaka i oplemenjene su vanila sosom.
Jedna knedla je težine oko 150 do 170 grama, a cene zavise od punjenja. Tako je, na primer, knedla sa šljivama 90, sa šumskim voćem 130, a dok sa mangom 160 dinara.
Ostali ukusi su kajsija, ferero, nutela, nutela malina, mak, rafaelo, čoko narandža, baunti, mango malina i borovnica. Uskoro će u ponudi biti i vegan knedla, nešto potpuno drugačije i neodoljivo.
Takođe, ovde možete gustirati i slane knedle, punjene čvarcima ili kulenom.
Interesantno je da mnogim Vojvođanima gomboce ne predstavljaju samo poslasticu koja se konzumira nakon obroka, već deo ručka. Iako su u stanju da "zakuvaju" žestoku raspravu oko svog naziva, ove slatke, sočne kugle već stotinjak godina zauzimaju sigurno mesto na listi najomiljenijih poslastica u Vojvodini. Kako god bilo, kako god ih zvali, one će uvek mirisati na bakinu kuhinju, toplinu doma, detinjstvo... A to uvek prija.
Ovaj članak još uvek nije komentarisan