ISTRAŽUJEMO: Zašto Novosađani obožavaju nudle i gde one mogu da se kupe ili poruče

ISTRAŽUJEMO: Zašto Novosađani obožavaju nudle i gde one mogu da se kupe ili poruče

Paste i ostali specijaliteti poput špageta, raviola i tortelina polako ali sigurno dobijaju jaku konkurenciju.

Reč je o instant nudlama. One su toliko su popularne da su preplavile čitav svet, a smatraju se brzom hranom "za svačiji ukus i svačiji džep". Ovo jelo vekovima zadržava popularnost zahvaljujući brzoj i lakoj pripremi. One mogu da se jedu tople ili hladne i imaju dug rok trajanja.

Ni Novosađani ne zaostaju za svetom, te ih podjednako voli i starija i mlađa populacija. Dostupne su u prodavnicama, ali i u restoranima. Prodaju se u kesicama, ali i u čašama s plastičnim priborom, te zato nije potrebna čak ni činija niti escajg da bi se uživalo u toplom obroku.

Njih obožavaju studenti i samci koji nemaju uslova da kuvaju, ali i deca koja često od roditelja upravo nudle traže za obrok. Obično su sa ukusom govedine, piletine i povrća i jedu se kao supa. Međutim, sve češće ih upotrebljavaju umesto špageta i mešaju ih sa raznim prelivima i sosovima.


Megamarketi i komšijske radnje odlično su snabdevene ovim specijalitetom, a cena varira u zavisnosti od prodavnice u kojoj ih kupujete. U "Idei" je trenutno akcija na ovaj proizvod, te nudle (instant supe) brenda "Indomie" u pakovanju od pet komada staju 119 dinara, dok nudle proizvođača "Wai Wai" s ukusom povrća koštaju 130 dinara.

U "Maxiju" je njihova cena 210 dinara, dok u "Univeru" staju 129 dinara. Za pakovanje od pet komada u "DIS-u" moraćete da izdvojite 192 dinara, a ista je cena i u megamarketu "Aman".

Osim u pakovanju od pet komada, ova instant supa se prodaje i "na komad", a cena jedne kesice u marketima kreće se u proseku od 45 do 55 dinara.

Pakovanje od pet komada supa brenda "Indomie" na novosadskim pijacama najčešće ne prelazi cenu od 120 dinara, dok nudle drugih proizvođača uglavnom nisu u ponudi.


Njihova priprema je vrlo laka – testenina se stavi u 350 ml ključale vode i kuva se tri minuta. Istovremeno ili nakon toga, u zavisnosti od recepta, dodaje se začinska mešavina, a čili prah se stavlja po želji. Sve se pomeša i obrok je speman za konzumaciju.

Pojedine vrste, kao, na primer, nudle koje pravi kompanija "Nestle", kao i one u čašama, dovoljno je samo preliti vrelom vodom i potom sačekati nekoliko minuta da testo omekša. 



Novosađane koji vole da se ovim specijalitetom počaste u ugostiteljskom objektu imaju izbor od nekoliko mesta u gradu, a nudle se uglavnom pripremaju u kineskim restoranima. U lokalu "Kineski Zid", koji u ponudi ima specijalitete kineske kuhinje spremljene na tradicionalan način i uz tradicionalne kineske začine, porcija nudli s piletinom i povrćem staje 460 dinara, a ista je cena je i onih u vege-varijanti.

U restoranu "Ming" nudle u sosu od povrća su 350 dinara, dok u "Dva štapića" vegetarijanske staju 620 dinara, nudle sa piletinom su 680 dinara, one u belom sosu su 590, dok je porcija pirinčanih nudli 840 dinara. U restoranu "New Hong Kong" cene ovog specijaliteta kreću se od 350 do 490 dinara.


Novosađani kažu da obično prave nudle kada ne znaju šta će na brzinu da spreme za ručak i u momentima kada baš i nemaju novca za neke druge namirnice.

Dragana P. ističe kako cela njena porodica obožava nudle.

– Deca ih najviše vole i zato ih uvek imam u kući. Najbolja brza hrana, jer se brzo i lako pripremaju – kaže ova sugrađanka.

Pojedini baš i preteruju, a jedna od njih je i Novosađanka Biljana. Ona kaže kako su se ona i njeni ukućni "pretvorili u nudle", a njena deca ih često jedu za doručak, ručak i večeru.

Mlađa populacija takođe obožava ovo instant jelo, a Lana ističe kako njena mama nije ljubitelj nudli.

– Moja mama ne voli nudle i neće da mi pravi, jer kaže da to nije hrana koja ima nutritivne vrednosti i još kaže da joj nudle smrde. Zato ponekad odem sa drugaricama na nudle u neki jeftiniji kineski restoran ili ih sama pripremim kada mama nije kod kuće – ističe ova tinejdžerka.


Smatra se da su nudle nastale u Kini. Prvobitno su se pravile od prosa i to oko dve hiljade godine pre nove ere. Kasnije je otkriveno da su potekle iz centralne Azije. Danas se ovo jelo uglavnom vezuje za Japan, a tamo su napravljene, odnosno adaptirane po kineskom receptu budističkog monaha još u 9. veku.

Oceni vest:
4
8

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)

Ovaj članak još uvek nije komentarisan