Izvor: Deutsche Welle / Fotografija: Ilustracija/Pexels.com

Izgubljena sezona za pčelare i voćare zbog zabrane kretanja
Zbog nemogućnosti velikog dela pčelara u Srbiji da obiđu svoje pčelinjake u ključnom mesecu za posao, posledice bi mogle biti nesagledive – i za njih, ali i za voćare.
Čedomir Mladenović iz Vranja već 35 godina se bavi pčelarstvom, ali ovog proleća prvi put ne može otići do svog pčelinjaka jer ima 73 godine i zabranjeno mu je kretanje zbog epidemije korona virusa. To bi njegovom poslu moglo naneti nesagledive štete.
– Imam preko sto košnica, poslednji put sam ih obišao pre mesec i više dana, tako da uopšte ne znam kakva je situacija u pčelinjaku. Ovo prvi put doživljavam – priča Čedomir za DW.
U njegovom lokalnom društvu pčelara, čak dve trećine su u istoj situaciji, a u Savezu pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) kažu da stariji od 65 čine jednu trećinu njihovog članstva. Neki su već ostali bez svojih košnica.
– U okolini Kragujevca je bilo krađe košnica. Sad mi javljaju da je bilo i u okolni Vranja. Lopovi su takozvani pčelari koji se bave lopovlukom, oni znaju da stariji pčelar ne sme da ide u pčelinjak, dođe, odabere najbolja društva, otera, niko ga ne vidi – priča za DW potpredsednik SPOS-a Radivoj Stojanović.
Međutim, i za one kojima pčelinjaci nisu ukradeni, lista problema je poduža. Naime, pčelarima je ovo najznačajniji deo godine kada imaju najviše posla. Od toga koliko su dobro pripremili košnice u martu i aprilu, zavisi im cela sezona, piše DW.
Ako pčelari ne budu na terenu, štetu će osetiti i voćari.
– Svaki treći zalogaj nam je zahvaljujući pčeli. Pčelari tu imaju najmanje koristi, najviše ima poljoprivreda, povrtarstvo, voćarstvo – kaže Čedomir Mladenović.
Ako pčela dobro opraši neku voćku, prinos može da se uveća od 30 do čak 80 odsto.
Zabrana kretanja je poremetila posao i onim pčelarima koji su mlađi od 65 godina. Oni nekako mogu do svojih košnica, ali ne mogu da završe posao na vreme i vrate se kući pre policijskog časa, piše DW.
Iako im je resorno ministarstvo omogućilo da podnesu zahtev da rade duže, zahtevi se presporo obrađuju.
– Imamo još par dana. Ako nas puste, može i dalje nešto može da se postigne. Ako prođe još nedelju dana, posle će sve biti kasno – zaključuje Mladenović.
Ceo tekst pročitajte na sajtu Dojče vele za Srbiju.
Deki
pre 1879 dana i 1 sat
Da sve to stoji. A dal neko zna kad će biti isplaćene subvencije po košnici za 2019.god? Već ide prijavljivanje za ovu godinu a nisu dali ni za prošlu! Nisam jedini koji nije dobio nikakvo obaveštenje, znam još desetak ljudi koji su istoj situaciji.