Kako zagrejati kuću uz manji trošak i smanjiti gubitak toplote

Kako zagrejati kuću uz manji trošak i smanjiti gubitak toplote

Saveti za grejanje i uštede tokom zime – zlata vredni! Nemci imaju trik koji treba da primenite već danas.

Hladni dani, niske temperature i sve više cene grejanja razlozi su zbog kojih svi traže način da što jeftinije, a što bolje zagreju kuću.

Za početak, morate malo više novca da potrošite da biste mogli da štedite. To znači da uložite maksimum koji možete da odvojite u izolaciju kuće i da ugradite što bolje prozore i vrata. Ukoliko se grejete pomoću klima uređaja, obavezno ih redovno servisirajte.

Ako niste u situaciji da zamenite prozore i vrata, oblepite sve ivice trakama za izolaciju. Prozore i vrata koja ređe koristite – na primer, ona koja vode na terasu, dodatno zaštitite i debelim draperijama koje treba da padaju sve do poda.

Redovno koristite ovlaživač vazduha ili difuzer, jer vlažan vazduh daje osećaj veće toplote. Ako ga nemate, s vremena na vreme sipajte malo vode u šerpu i stavite da provri, brzo ćete osetiti blagotvorno dejstvo tople pare. Nije loše ni da ubacite par kapi nekog eteričnog ulja. U blizini grejnih tela uvek ostavite posudu sa vodom.

Međutim, ne smete dozvoliti da u kući ostane ustajali vazduh, bilo da je vlažan ili suv. Primenite ono što Nemci zovu Stosslüften, odnosno, "udarno provetravanje". Svakoga dana otvorite nekoliko prozora istovremeno i ostavite da vazduh cirkuliše dva do tri minuta. Time ćete sprečiti i nastanak opasne buđi.

Oceni vest:
2
2

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)
  • Vesna

    pre 278 dana i 21 sat

    Promaju napraviti ili strossluften

    Oceni komentar:
    0
    0
  • ing Zoran Vukov

    pre 278 dana i 7 sati

    Neznam koliko ovi saveti mogu uticati na jeftinije grejanje, ali znam da troškovi za grejanje su zavisni od cenovnika toplane. Od korisnika se krije, da se prosečno isporučuje po m2 UKUPNO ZAGREVANOG prostora u zgradi (koja je namenski građena po JUS STANDARDIMA u Srbiji) 90 do 92 kwh/m2 god. Međutim naplaćuje se praktično dvostruko više [kwh/m2 stana god] jer se ti podaci kriju, jer se naplaćuje i FIKSNI DEO kojim se naplaćuje drugi skriveni porez na imovinu stana koji koristi gradska uprava.

    Oceni komentar:
    0
    1
  • ing Zoran Vukov

    pre 278 dana i 5 sati

    Građani treba da sami očitaju stanja o isporučenim kwh na kalorimetru u zgradi I podele mesečmo isporučene kwh sa ukupnom stanbenom površinom (koji se daljinski greju), dobijene kwh/m2 stana pomnožiti sa svojom površinom stana I prodajnom cenom (sa PDV) I to je vaša stvarna obaveza za plaćanje. Fiksni deo je REKET jer su te uplate ustvari AKONTACIONA KUPOVINA kwh ali vlast ne prikazujući OBRAČUN IZMEĐU KUPLJENIH kwh I ISPORUČENIH kwh ustvari krade korisnike, ali to niko nesme da kaže. Ove grejn

    Oceni komentar:
    0
    1
  • ing Zoran Vukov

    pre 278 dana i 5 sati

    Ove grejne sezone isporučeno je: u Okt= 1,7776 kwh/m2 stana u Nov=11,9525 I u Dec= 16,1645 kwh/m2 ili UKUPNO=29,2846 kwh/m2 za plaćanje. Cena kwh promenjena je od Abgusta 2023 , pa je stvarni trošak do 1.01.2024 iznosi za stan od 60 m2 x 29,2846 kwh/m2 stana x 6,86 din/kwh = 1.757,076 kwh x 6,86 din/kwh=12.053,54 din. Šta se plaća sa fiksnim delom je REKET I treba vtšiti obračun za uplate do 1.Avgusta sa starim cenovnikom koliko je akontaciono kupljeno kwh do promene cene kwh.

    Oceni komentar:
    0
    2
  • Pera K.

    pre 277 dana i 56 minuta

    U srbiji možeš da primeniš šta hoćeš, ali kad te rebnu ovi što naplaćuju struju, gas, ili toplane to ni Bog ne može da izračuna šta se plaća. Ali sami smo krivi.

    Oceni komentar:
    0
    0