Izvor: Danas / Fotografija: screenshot YouTube
KISIĆ TEPAVČEVIĆ: Strahujemo da bi epidemija mogla ponovo da se razbukta jer manji broj ljudi poštuje mere
Darija Kisić Tepavčević, zamenica direktorke beogradskog Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović – Batut" izjavila je danas da je uočeno je da sanitarne preporuke poštuje manje građana Srbije nego pre dve nedelje, zbog čega postoji strahovanje da bi epidemija korona virusa ponovo mogla da se razbukta.
Ona je na TV Prva kazala da ohrabruje pad dnevnog broja novoobolelih od Kovida-19 i podaci o broju pacijenata zdravstvenih ustanova i hospitalizaciji, ali da virus "i dalje cirkuliše" među stanovništvom Srbije.
– Ono što plaši sve nas je preterano opuštanje u situacijama kada znamo da je virus tu… On se širi koliko mu mi dozvolimo – upozorila je Kisić Tepavčević.
Ukazala je da se najavljeno uslovno dopuštanje priredbi u kulturi, poput pozorišnih i bioskopskih predstava, ne sme protumačiti kao signal da treba prestati s primenom zaštitnih mera.
Govoreći o ugostiteljskim objektima, navela je da su klubovi u zatvorenom prostoru bili "rasadnici bolesti" i značajno mesto prenošenja infekcije, zbog čega je preporučila da se bude samo u baštama ugostiteljskih objekata.
Najavila je da će mere za kafiće, restorane i klubove da se relaksiraju, ali da se situacija u ustanovama kulture ne može porediti ugostiteljskim objektima, s obzirom da je tokom predstava obavezan razmak od barem metra i po i nošenje maski.
– Glasna priča i pevanje su ponašanje koje pomažu širenje virusa. I svadbe favorizuju takvo ponašanje, zbog čega su i dalje na snazi preporuke protiv njihovog održavanja – navodi Kisić Tepavčević.
Ona je rekla i da država ne razmišlja o tome da počne drastičnije da kažnjava za nenošenje maski.
– Stvar je svakoga da se sam čuva. Ne možemo da imamo policajce za svakog od nas. Kazne su definisane i verovatno će se primnenjivati, ali ne smeju da one budu glavni faktor da li ćemo nositi maske – kazala je ona.
Povodom početka školske godine, Kisić Tepavčević kaže da će se sistem nastave menjati shodno epidemiološkoj situaciji, a da će "Batut" na dnevnom nivou pratiti razvoj epidemije.
– Predviđeno je da maska može da se odloži ako dete sedi samo, ako miruje i sluša nastavu na razmaku od 1,5 metara (od drugih). Pod takvom pretpostavkom nema mogućnosti prenošenja infektivnog agensa. Ako dete dobije simptome tokom nastave, poziva se roditelji i dete se odvodi u najbližu kovid-ambulantu. (Na njemu se) radi epidemiološko istraživanje, nema karantina – objasnila je Kisić Tepavčević.
Kazala je i da se u svim okolnim državama očekuje dalji trend porasta broja novozaraženih, da građani Srbije treba da budu svesni toga kada odlaze na odmore, ali da nema podataka treba uvesti karantin za domaće turiste koji se vraćaju sa tih destinacija.
Vasa Ladacki
pre 1615 dana i 7 sati
Zivot sa virusom ko seks sa prezervativom