Kuda po krofnu?! Evo zašto bi i Homer Simpson poželeo da poseti naš grad (FOTO)

Kuda po krofnu?! Evo zašto bi i Homer Simpson poželeo da poseti naš grad (FOTO)

Možda smo geografski daleko od Springfilda, ali jedno je sigurno – krofne su nam svima prirasle srcu.

Omiljeni američki delikates, sladak kako za oči tako i za nepca, napravio je pravi "bum" ovog leta i bukvalno nam preplavio grad. Stoga, naše novinarke nisu imale šta drugo nego da se zapute u poslastičarnice i lično se uvere da li je "hajp" oko najboljih novosadskih krofni zaista opravdan.

Odmah da vam kažemo, naša redakcija nije ostala imuna na ovu poslasticu. Zapravo, svi smo pomalo ljubomorni na našeg fotografa koji je po poslovnoj dužnosti morao da isproba po nekoliko krofni gde god se zaputio, ali zato tvrdoglavo čuva tajnu oko toga koja mu je omiljena.

Izbor smo suzili na dva ubedljivo najslađa mesta u gradu, a na vama ostavljamo da isprobate oba i javite nam gde vam se više dopalo.

 

"Slatkoteka"

Katolička porta 2
Radno vreme: od 9 do 22 časa svakog dana


Jeste li znali da u jednom malom lokalu, u samom centru Novog Sada, "žive" krofne? To nam kaže slogan "Slatkoteke", mesta koje naši sugrađani rado posećuju ne bi li uživali u ovoj poslastici, a mi smo otišli da proverimo kakav im je tamo život.

Tokom leta mogli ste da primetite gužvu u ovom delu Katoličke porte. Novosađani su čekali u redu da probaju neku od mnogobrojnih krofni koje "Slatkoteka" ima u ponudi. Pažnju su nam privlačile unikatno ukrašene i zaslađene krofne, posebno dizajnirane kutije i zadovoljni osmesi mušterija.

Lokal odiše slatkoćom u svakom svom uglu, sve je prilagođeno uživanju, a potreba za fotografisanjem dolazi sama od sebe jer će vas svi detalji oduševiti. Na spratu se nalazi "Instaroom", soba za uživanje u krofnama i pravljenju uspomena za društvene mreže. Menadžerka "Slatkoteke" Ljiljana Jovanović otkriva nam da je ovaj prostor pokupio mnogo simpatija i da ljudi čak iz Beograda dolaze da ovde provedu vreme i slikaju se.

 

 

Kako je sve počelo? Ljudi iz "Slatkoteke" rešili su da tradicionalnu poslasticu krofnu, "obuku" u novo, moderno odelo, pa tako na njoj možete videti najpopularnije čokoladice, mnogo ukusnog krema, popularne makarons kolačiće ili kolačiće sudbine, delove ili pak celo Kinder jaje – ali i mnogo drugih ukusa i jestivih ukrasa.

U ponudi imaju oko 40 različitih vrsta i mogu se podeliti na punjene, bakine, prsten i Slatkoteka krofne, kojih ima pet različitih u ponudi. Specijalni dodatak, po kom se ističu na tržištu, je jestivo zlato. Kada su u pitanju nazivi ovih poslastica, maštovitosti očito nije falilo, pa kod njih možete da probate Bademinu, Jagodinku, Cmok, Aj Karambu, Donatelu, Dugu, Prasoroga i još mnogo drugih. Spojivši svoju ljubav prema slatkišima i fitnesu, Ljiljana je došla na ideju na naprave Fit krofne za sve one koji biraju zdraviju poslasticu. U ponudi su Fit rogač i Fit malina, sirove, jestive krofne bez šećera. Za one koji više uživaju u slanim zalogajima tu su Srpska i Pršutica.

 

 

Takođe, rade ketering za firme i razne događaje, a neretko im dolaze i mladenci da poruče ove poslastice za svoje goste, bilo za poklon ili kao zamenu za svadbenu tortu! U ponudi imaju i nekoliko različitih poklon kutija, a svaka je tematski određena i sadrži krofnu ili dve i dodatne, svima omiljene, slatkiše.

Ukoliko niste u mogućnosti da prošetate do lokala, a naglo vam padne šećer i poraste želja za ovim slatkišima, nazovite "Slatkoteku" i krofne vam stižu na kućnu adresu, čak i ako poručite samo jednu. Samo jednu?! Gde je jedna tu su i dve, tri… a "Slatkoteka" vam na svakih pet poklanja jednu gratis i sigurni smo da ćete iskoristiti ovu ponudu.

 

 

"Krofnatorija"

Hadži Ruvimova 29
Radno vreme: od 10 do 22 časa svakog dana

 

Sličan koncept aktuelan je i na sasvim drugom kraju grada – na Novoj Detelinari. Ruku na srce, moglo bi se reći da su slatkiši pastelnih boja bili neophodni ovom užurbanom i sivkastom kraju sumnjive infrastrukture, a to se vidi i po tome kako su komšije prihvatile ovaj novi lokal. Naime, "Krofnatoriju" smo posetili po samom početku radnog vremena, još dok se sve poslastice nisu pošteno ni ohladile, a za nama je već ušlo nekoliko komšija koji su se ovde zaputili specijalno po svoju slatku užinu (a u jednom slučaju i za "krofnu raspoloženja" za bolesnog brata).

 

 

Činjenica da je "Krofnatorija" za jedva pola godine uspela da stekne takav status među komšijama definitivno govori u prilog njihovom kvalitetu. Tako se vest o neodoljivim krofnama sa Detelinare proširila po gradu brzinom svetlosti, pa je u Hadži Ruvimovoj postao vrlo čest prizor kako neki vozač staje na kraj puta ne bi li trknuo po svoj omilljeni slatkiš. Radnice u ovom lokalu kažu nam da su njihove krofne uspele već i da pređu granice Srbije, pa čak i to da je jedna njihova odana mušterija svoju kutiju krofni ponela i u avion!

 

 

"Krofnatorija" u svom asortimanu ima oko 28 krofni, među kojima su najpopularnije Mr. Kroki, Kinder, srca sa punjenjem od maline i, naravno, njihov magični Jednorog. Osim redovne ponude, "Krofnatorija" nudi usluge keteringa i do sada su pravili krofne za nemali broj (tematskih) proslava po gradu. Tako njihove krofne mogu da budu ukrašene natpisima, fondanima i bojama po želji, a njihovi saradnici iz bajkovite radionice "Make a Wish Decor" osmislili su inovativne stalke za izlaganje krofni na proslavama i venčanjima.

 
 
 
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram

Објава коју дели Krofnatorija (@krofnatorija) дана

 

 

Uskoro u "Krofnatoriji" možemo da očekujemo i sasvim nove ukuse, pa čak i slane krofne. Osim toga, radnici su nam priznali da trenutno rade na sasvim novom receptu kakav do sada nije viđen kod nas (mi znamo o čemu se radi i potvrđujemo da je ideja super, ali smo se "zakleli" nad zlatnim fondanom da reč jednu nećemo pisnuti o tome).

Sve u svemu, toliko o najboljim krofnama Novog Sada. Oba mesta iz srca preporučujemo, ali mislimo da ćemo, zdravlja radi, neko vreme odmoriti od krofni. Težak je ovo posao!
 

Uživale u krofnama i pisale: Mirela Kuč i Branka Malenica

 

Oceni vest:
18
0

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)
 • Slobodan Matić

  pre 1216 dana i 2 sata

  He he, svega ima, samo nema običnih krofni ! ? Kažite gde ima običnih krofni ceo dan u Novom Sadu ? Izgleda da je odgovor jednostavan, a ja Vam kažem da nije.

  Oceni komentar:
  0
  0