Izvor: mojnovisad.com / Fotografija: Aleksandar Jovanović/mojnovisad.com, Pixabay.com

"MIKI MAUS": Palačinka od po' metra s kojom Novosađani ne mogu da izađu na kraj (FOTO)
Probali smo specijalitet koji naši sugrađani obično jedu u paru.
Pre mesec i po dana, na adresi Rumenačka 7, otvorena je palačinkarnica "Miki Maus". U pitanju je simpatičan lokal koji više liči na vrtić, najpre zbog sličica Diznijevih junaka koje krase njegove zidove. Ono što prvo upada u oči jeste besprekorna higijena koja je zaposlenima na prvom mestu. Ipak, mnogi će reći da je to samo još jedan lokal s brzom hranom u gradu. Ali da li je baš tako? I nije, jer ovde se prave i prodaju palačinke od čitavih pola metra u prečniku!
Uverili smo se da nije reč samo o marketinškom triku, jer ako spadate u one koji broje kalorije – bolje sa sobom povedite još nekog i podelite obrok.
Menadžer Lazar Radovanović ljubazno nas je ugostio, a simpatična mlada kuvarica Milica nam je skuvala odličnu kafu i brže-bolje pripremila palačinke – naravno, po želji.
Polumetarski delikates ubrzo se našao na stolu. "Borba" je bila žestoka, ali je na kraju ipak pobedila palačinka jer nismo uspeli celu da je savladamo. Em što je velika, em što u "slanoj varijanti" teži ravno pola kilograma i ima u sebi oko 100 grama trapista.
Na početku razgovora, pitamo Radovanovića zašto su palačinkarnicu otvorili baš u ovom delu grada, kada se zna da se u neposrednoj blizini nalaze brojni kiosci brze hrane sa index sendvičima, picama, roštiljem, girosom, burekom, kineskom hranom...
- Baš zato smo i otvorili palačinkarnicu u ovom delu grada, jer smo želeli da Detelinaru upotpunimo sa palačinkama i nismo pogrešili. Za nepuna dva meseca pročulo se za nas, a svakodnevno dolaze roditelji sa decom, bračni parovi, tinejdžeri… Dok roditelji posle podne piju kafu ili sok, mališani obavezno naruče palačinku, koju podele, jer ne mogu celu da pojedu – priča Lazar i dodaje da svega 40 odsto mušterija može da je "smaže" u jednom cugu.
Ideja se rodila na Zlatiboru, gde su Lazar i njegov brat prvi put jeli "Palačinak od po’ metra", te su rešili da i Novosađane obraduju ovim jedinstvenim specijalitetom. A dok palačinku nisu doveli do savršenstva po izgledu i ukusu, konsultovali su se sa porodicom, prijateljima i mušterijama.
Zato, kada je ispeku, "polumetrašica" se nakon filovanja smota, a njeni krajevi se presaviju iznutra, pošto ne može drugačije da stane u tanjir. Nakon toga, druga polovina premaza se stavlja preko palačinke, a to je upravo ono što je čini posebnom na novosadskom gastro tržištu. Kada je o slanim palačinkama reč, postupak je isti, s tim što se ona još i zapeče kao index sendvič, kako bi se sir unutar testa potpuno rastopio.
Cene su za ovu veličinu veoma pristupačne, zato obično mlađi parovi naruče dve palačinke, slanu i slatku, podele ih i tako za svega 500 dinara imaju ukusan i kvalitetan obrok.
Saznajemo da su od slanih najpopularnije pica palačinke čija je cena 275 dinara, zatim palačinke sa suvim vratom koje su 290 dinara i palačinka “Miki Maus specijal”, čija je cena 330 dinara. Kada je u pitanju slatki program, najtraženije su one sa eurokremom, nutelom, plazmom, nutelom i bananom, a cena im je od 200 do 260 dinara.
Upitali smo Lazara postoji li neka tajna kako se one prave i zamolili smo ga da nam otkrije kako napraviti smesu bez grudvica.
U ovu priču ubacila se Milica, koja je objasnila da je najbitnije kojim se redosledom stavljaju namirnice od kojih se pravi smesa.
Saznajemo da testo neće imati grudvice ukoliko se na kraju dodaje brašno.
- Radila sam u dosta palačinkarnica, ali je ovde jedinstven način mešanja smese gde sam se i sama prvi put srela sa ovom tehnologijom – ispričala je Milica.
Ona kaže da joj je mnogo lakše da u palačinkarnici napravi jednu veliku palačinku, nego kod kuće pet malih, jer mnogo je jednostavnije i brže peći na specijalnom pekaču, nego u tiganju.
Ono što je možda palo u drugi plan jesu njihovi vafli, koji su po Radovanovićevom mišljenju mnogo lepši i ukusniji od palačinki. Međutim, Novosađani ne "luduju" za ovim proizvodom jer misle da je reč o klasičnom bakinom kolaču.
- Često se može čuti, "ne volim bakin kolač, neću vafl". Međutim, testo za njega se sasvim drugačije pravi. Platili smo taj jedinstveni recept i garantujem da ovakav vafl u gradu niko ne pravi. Nadam se da će, kad dođe zima, i on doći do izražaja, jer se tada više pije čaj – predočava naš sagovornik i dodaje da imaju specijalan aparat za pečenje ove vrste kolača.
Kolačići se takođe prelivaju raznim premazima, a Novosađani najčešće naručuju kinder čokoladu, nutelu i nutela plazmu.
Ono što u "Mikiju Mausus! planiraju jeste i organizovanje dečjih rođendana, jer ih roditelji često zovu i pitaju da li mogu da proslave rođendan svog deteta, a decu zapravo najviše privlači ambijent. U lokalu su, kako smo napomenuli, okačene slike Diznijevih junaka, što je mališanima posebno interesantno.
Prvi rođus je već zakazan, a Lazar se nada da će ih biti još.
A ukoliko im krene, sledeći korak je da u ponudu uvrste i doručak.
Ono na čega su zaposleni veoma ponosni jesu i prve nagrade. Na Sajmu turizma koji je nedavno održan u Novom Sadu bili su dobitnici zlatne medalje za kvalitet.
- Mi nikada nećemo menjati ni kvalitet niti kvantitet proizvoda, jer znam da mnogi kada otvaraju lokale prave velike i bogate obroke, a kako vreme prolazi smanjuju ih. Zato tvrdim da se to kod nas neće dogoditi – zaključio je na kraju Lazar.
Tekst: Ljiljana Natošević Milovanović
Foto: Aleksandar Jovanović
Остоја Симетић
pre 2349 dana i 2 sata
Био. Јео. Истина је. Нарочито је занимљиво што видите сам процес припреме хране иза пескираног стакла.
Врло је укусно, а лично могу да је поједем.
NS
pre 2348 dana i 8 sati
Gojaznost u najavi.
nema deda mraza
pre 2348 dana i 2 sata
da su price o pridruzivanju tacne naziv ovog lokala ne bi bio dopusten kao i posteri na zidu.
isti je slucaj i sa perom zderom i silnim pepeljuga igraonicama.
a neko mora platiti softvee
ili inspektori ne rade svoj posao