Ministar: Razmatra se ukidanje Bukinga u Srbiji, Seničić: Imamo mi dosta koristi od njega

Ministar: Razmatra se ukidanje Bukinga u Srbiji, Seničić: Imamo mi dosta koristi od njega

Prošle sedmice, ministar turizma Husein Memić izjavio je da je u turizmu koji se stalno razvija i donosi sve veći devizni priliv, dosta i sive ekonomije, a da su "najveći problem korisnici privatnog smeštaja i strane platforme koje kod nas rade nelegalno".

Posebna pažnja usmerena je ka platformi Booking.com (Buking), na šta je ministar istakao kako su obavljeni razgovori sa tom kompanijom, kao i da državni aparat razmatra i radikalnu meru, a to je da ukine rad ove kompanije u Srbiji. Međutim, on je i sam priznao da bi takva mera bila teška za sprovođenje.

Stručnjaci su nam rekli da je to nemoguće jer će oni uvek naći kanal kako da dođu do naših građana – rekao je Memić.

Kao reakcija na ovu najavu, kompanija Booking.com za Novu ekonomiju je navela da je spremna na saradnju sa nadležnim organima kako bi edukovali svoje partnere (izdavaoce smeštaja) o njihovim zakonskim obavezama.

– Prilikom prijavljivanja za oglašavanje smeštaja na našoj platformi, pružaoci usluga moraju prihvatiti naše uslove korišćenja, potvrđujući da imaju zakonsko pravo da iznajmljuju svoj smeštaj – navode u ovoj kompaniji.

Ukratko, oni krivicu prebacuje na osobe koje u Srbiji izdaju stanove, a ne plaćaju porez.    

Seničić (YUTA): Imamo mi dosta koristi od Bukinga

Kako za N1 kaže Aleksandar Seničić iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija (Yuta), Buking u Srbiji neće biti ukinut, jer Srbija od njega ima dosta koristi.

Neće se ukinuti sigurno. Imamo mi dosta koristi. Ali, Buking pravi ozbiljan problem. Postoje problemi u Turskoj, gde je tužbom naplaćena u stotinama miliona evra veliku kaznu, zabranu rada u Turskoj na određeno vreme. Ista stvar se desila i u Mađarskoj, zbog istog problema – neregistovanih stanova…. Njima je stalo da posluje u Srbiji, ali treba naći model koji će zadovoljiti obe strane. Krut je stav i Bukinga i države, ali može da se napravi dogovor – objašnjava Seničić.

Odgovornost na pojedincu

Kako se približavamo EU, moraćemo da shvatimo da odgovornost, kaže Seničić, kada je reč o poslovanju EU, pada na pojednica tj. vlasnika smeštaja.

Kazne su u Evropi velike – od doživotne zabrane rada do kazne zatvora. Ovde imamo laganu kaznenu politiku. Kreću se do 200, 300 hiljada dinara, ali ako dobro radite, više vam se isplati da platite kaznu, nego porez i ostale troškove  smatra on i dodaje da Buking treba da poštuje zakone država u kojoj radi:

Buking mora da zahteva da se dostavi dokument da je stan prijavljen tj. kategorisan. U EU nije više tako. Sve se svodi na ličnu odgovornost. Ako vas inspekcija uhvati da ste prekršile, slede ogromne kazne“, kaže on i dodaje da ipak da kod nas ne postoji nijedna inspekcija koja može da kontrolište tako veliki broj stanova.

Izvor: Bonitet.com

0
5

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)
  • Vidi se nivo razmišljanja

    pre 144 dana i 23 sata

    To će da vas spasi. Postoji 100 miliona drugih načina, sajtova i komunikacije, osim booking.com.
    Ko hoće da radi na crno, sivo ili koju god drugu boju, radiće.
    Kao što proganjanjem pekara nećete dobiti novac za partijske malverzacije i "javne radove",
    već ćete situaciju u Srbiji dovesti na 100 kladionica, 200 apoteka i 1 pekara.
    A onda ćete videti, šta će vam narod reći na to.

    Oceni komentar:
    0
    17
  • Pera

    pre 144 dana i 22 sata

    Ha, ha, a prosečan Srbin izdaje smeštaj preko Fejsbuka. Ovi stariji samo tako i traže smeštaj jer ne znaju da koriste Buking. Kako nikom nije palo na pamet da zatvori kladionice, to kao nije problem što su skoro svi postali zavisni od klađenja.

    Oceni komentar:
    0
    17