Izvor: Radio televizija Vojvodine (RTV) / Fotografija: Ilustracija/Pixabay.com

Ministarstvo: Najčešće su prijavljivani rad na crno i neisplaćivanje zarada
Ministvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja predstavilo je u ponedeljak 21. maja prve rezultate projekta "Reci NE radu na crno".
Poslednja dva meseca inspekcije rada pojačano obilaze teren i poslodavce, a rezultat toga je pojačan nadzor za preko 20 odsto.
Najčešće prijavljene nepravilnosti su rad na crno, neisplaćivanje zarada, neisplaćivanje zarada za prekovremeni rad, nedostavljanje obračuna zarade i neisplaćivanje naknade trudnicama.
- Mi smo do sada izvršili preko 3089 nadzora, tom prilikom je kontrolisano 23.248 zaposlenih. I prilikom nadzora smo ustanovili da je 1659 lica radilo na faktičkom radu ili popularno rečeno radilo na crno – rekao je Stevan Đurović, v.d. direktora Inspektorata za rad.
Za dva meseca kontrole izdato je 113 rešenja koje zabranjuju rad subjektima.
Rad na crno šteti državi, ali u najvećoj meri šteti našim radnicima, istakao je ministar za rad Zoran Đorđević i dodao da država želi svima da obezbedi pravo na dostojanstven rad.
- Da oni svi znaju da država stoji na njihovoj strani i da neće dopustiti bez obzira o kome se radi, da li su to privatni, državni poslodavci, da li su to strani ili domaći, da neće da dozvoli da se bilo šta radi mimo zakona – objasnio je Zoran Đorđević, ministar za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja.
Ministar je najavio Izmene i dopune zakona o radu za 2020. godinu, dok nas ove godine očekuju tri nova zakona vezana za radno pravo Zakon o sezonskom zapošljavanju, radu stanaca i zakon o štrajku, prenosi Radio televizija Vojvodine.
Projekat "Reci NE radu na crno" sprovodi Ministarstvo za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja uz pomoć Ministarstva spoljnih poslova Kraljevine Norveške. Sporazum o projektu potpisan je 8. septembra 2017. godine, a predviđeno vreme trajanja je 16 meseci.
Iz resornog ministarstva podsećaju i na besplatnu info liniju 0800 300 307, preko koje građani mogu anonimno da prijave sva kršenja radnih prava.
Ovaj članak još uvek nije komentarisan