Izvor: Danas / Fotografija: ilustracija/unsplash.com
Naučnici otkrili da povremeni post ima uticaj na funkcionisanje mozga
Povremeni post, osim što pomaže u kontroli telesne mase, ima i značajan uticaj na funkcionisanje mozga.
Ovaj popularni režim ishrane poznat je po svojoj efikasnosti u održavanju kilograma, a primenjuje se kroz određene periode posta tokom dana kada se ne unosi hrana.
Tačnije, autofagija je samo deo IER dijete. IER dijeta znači povremeno ograničenje energije (IER). To je specijalan tip dijete koji se sastoji od povremenih pauza u jedenju. Postoji mnogo varijacija IER dijeta, kao što su post na svakom drugom danu (ADF) i ishrana sa vremenskim ograničenjem (TRF), u šta spada i autofagija. U literaturi je poznato da je IER dijeta efikasna metoda za smanjenje telesne mase.
Da li je ovo bezbedan način ishrane?
Naučnici koji istražuju gojaznost otkrili su da povremeno ograničenje kalorija dovodi do značajnih promena u crevima i mozgu, što može otvoriti nove mogućnosti za održavanje zdrave telesne mase.
Istraživanje sprovedeno u Kini, koje je obuhvatilo 25 gojaznih volontera tokom 62 dana, pokazalo je da su učesnici koji su praktikovali povremeno ograničenje energije (IER) izgubili u proseku 7,6 kilograma, što je 7,8% njihove telesne mase. Pored gubitka težine, primećene su i promene u aktivnostima delova mozga povezanih sa gojaznošću, kao i u sastavu crevnih bakterija.
– Pokazujemo da dijeta po principu IER menja osećaj između ljudskog mozga i crevne mikrobiome– rekao je istraživač zdravlja Qiang Zeng iz Drugog medicinskog centra i Nacionalnog kliničkog istraživačkog centra za gerijatrijske bolesti u Kini kada su rezultati objavljeni u decembru 2023. godine.
– Uočene promene u crevnoj mikrobiomi i aktivnosti u mozgovnim regijama povezanim sa zavisnostima tokom i nakon gubitka težine su veoma dinamične i povezane tokom vremena –
Ovaj članak još uvek nije komentarisan