NIŠTA BEZ VODIČA: Šta sve možete saznati tokom turističke ture po Petrovaradinskoj tvrđavi (FOTO)

NIŠTA BEZ VODIČA: Šta sve možete saznati tokom turističke ture po Petrovaradinskoj tvrđavi (FOTO)

Sve ono što niste znali o Petrovaradinskoj tvrđavi, njenom podgrađu i istoriji grada Novog Sada uopšte, odskora možete saznati posredstvom turističkih tura koje organizuju portal "Explore Novi Sad" i turistička agencija "Putokaz 021".


Otkrićete kako je građena Tvrđava, gde se nalazi najstarija Vojna bolnica u Evropi, te da je Josip Broz Tito ovde bio u zatvoru, kao i to da ga je nekoliko decenija kasnije na "Đavi" posetio Moamer el Gadafi, nekadašnji libijski diktator.

Uz turističke vodiče, istoričare dobro potkovane znanjem i istorijskim podacima, možete se upoznati s tajnama Petrovaradinske tvrđave i podgrađa u koje su uzidani snovi, želje i životi njenih graditelja, u šta su se reporteri portala mojnovisad.com i uverili.


Čim siđete s Varadinskog mosta, s leve strane,  naići ćete na Vojnu bolnicu, sagrađenu na mestu gde se nalazio franjevački samostan koji je 1786. ukinut.

Objekat je morao biti blizu fronta kako bi ranjenicima što pre mogla biti pružena pomoć, iz tog razloga je Vojna bolnica baš tu i osnovana. Najstarija je u Evropi, a jedina nije prekidala rad čak 231 godinu. 


U produžetku, u Beogradskoj ulici 2, kako saznajemo od istoričara i turističkog vodiča Janka Demana, nalazilo se i sedište Šajkaškog bataljona, nazvanog po šajkama iz kojih su dejstvovali na neprijatelja duž reke. Zgradu krase dva kipa na pročelju – dva nakostrešena lava i Bogorodica sa Hristom koji probada aždaju.


U Podgrađu su nekad postojale dve kafane. Jedna je "Kod zelenog drveta", baš preko puta zgrade Šajkaškog bataljona, a pominje se 1739. godine. Tu je bila i kafana "Kod sedam izbornih kneževa", a popularno su je zvali i "Kod sedam Švaba".

- Ovde su na špricer navraćali oficiri. Postojale su i stepenice koje su bile natkrivene, kako ih vojska ne bi videla kako izlaze iz kafane – kaže Deman.

 


Štrosmajerovom ulicom je svojevremeno išla pruga, a kada su je sklonili stanari nisu mogli spavati, jer je za njih tada nastala tišina na koju nisu navikli, s obzirom da im je voz tutnjao na samo metar od kuće. 

U Štrosmajerovoj ulici stoji najstarija crkva u Petrovaradinu, Crkva Svetog Jurja. Crkvu su posle odlaska Turaka izgradili jezuiti. Za ovaj hram vezuje se priča o tajnom tunelu koji se prostire ispod Dunava sve do Novog Sada.

- Tunel nigde u kartama nije ucrtan.  Neki tvrde da i ne treba da bude u kartama pošto je tajan. Istovremeno su neki govorili da je nemoguće da tunel postoji ispod Dunava, jer tu nema vazduha,. Potom, iza oltara ima mesta samo za tri osobe, a ne za veći broj vojske, što dodatno dovodi u pitanje ovu teoriju. Danas ne znamo da li taj tunel uopšte postoji – kaže Deman.


Većini je manje-više poznata priča da su Petrovaradinsku tvrđavu gradila ugledna imena vojne arhitekture austrijske carevine čitavih 88 godina. Izgradnju Tvrđave pokrenula je austrijska ratna komanda uz finansijsku pomoć Pape, a sa ciljem da se zaustave buduće invazije Turaka. Malo je poznato i to da je bilo veoma krvavo graditi Tvrđavu, pa je u sezoni kada je gradnja bila naintenzivnija umiralo i po 100 ljudi. Čak je u Novom Sadu postojala kletva "dabogda ti duša gradila Varadin", upravo zbog uslova u kojima su radnici zidali Tvrđavu.

 - Petrovaradinska tvrđava je druga u Evropi po veličini. Bila je gotovo neosvojiva. Druga bitna stvar je da je to propala investicija Hazburške monarhije, zato što su uložili velika sredstva za velike namene i planove, ali se to nikad nije iskoristilo – objašnjava naš vodić.

 


Josip Broz Tito
, koji je sa svitom na Tvrđavi dočekao Novu 1977. godinu, dočekivao je zore u petrovaradinskom kazamatu više od pola veka pre toga. Naime, 1914. godine on kao podoficir austrijske vojske biva zarobljen jer nije izvršio naređenje, već je prenoćio kod jedne žene u Majuru. Zbog neizvršenja tog zadatka, a i zbog sumnje da je tvrdio da je socijalista i da će izvršiti predaju ruskoj vojci, Broz biva uhapšen i zatvoren. Decenijama kasnije, Tito kao predsednik SFRJ dolazi na Tvrđavu, a u goste mu pristiže ni manje ni više nego libijski lider Gadafi. Navodno je Tito tražio da se ugase sva svetla, a da svi oni koji imaju barke izađu na Dunav i upale svetiljke u znak dobrodošlice.

ČUVAJU NASLEĐE OD ZABORAVA: "Putokaz 021" je mlada turistička agencija iz Novog Sada. Njihova misija je, kažu, da na profesionalan način svojim klijentima ponude turistička putovanja i razgledanje iz malo drugačijeg ugla. To znači da svojim tematskim turama bacaju drugačije svetlo na kulturnu baštinu i nasleđe i čuvaju od zaborava priče i delove grada koje samo mislimo da poznajemo. Pored upoznavanja Novog Sada, svojom ponudom otkrivaju i šarenolike predele, šarmantne gradove i zanimljive priče Vojvodine i okoline u okviru jednodnevnih izleta. U ponudi imaju i putovanja do velikih evropskih gradova, dalekih destinacija, kao i letovanja i zimovanja.


Većina nas danas zna gde se na Tvrđavi nalaze kafići i restorani, ali manje je poznato čemu su ta zdanja nekad služila i koliko je detaljan, bezgrešan i tačan bio sistem odbrane od Turaka.

 - Na mestu gde se sada nalazi klub "Muzej" bila je zgrada artiljerijskog oružja, a glavni magacin hrane nalazio se na mestu gde je danas diskoteka "Đava". Tu je bila i oficirska pekara u blizini. Vojci su davali hleb star tri dana, kako bi uštedeli, odnosno manje trošili… – navodi Janko.


Svi misle da se glavni napad očekivao sa Dunava, međutim, to nije tačno. Napad se očekivao tamo gde je Tvrđava najzaštićenija – iz pravca Beograda.

 - U slučaju da Turci krenu da potkopavaju Tvrđavu u vreme napada, vojska je u tunelima osluškivala da li dolazi do otkopavanja, a sa druge strane imali su takozvane slepe hodnike koji su izlazili iz sistema Tvrđave. Tu su osluškivali i, ako se nešto dešava, postavljali bi burad sa barutom i dizali ih u vazduh. To je bio efikasan sistem ratovanja, jer su Turci bili jedni od najboljih napadača tvđava baš zbog tog potkopavanja – kaže Janko.


Hodnici su dugački više od 16 kilometara, a raspoređeni su u četiri nivoa. Podzemni minski sistem bio je jedan od najvećih među evropskim fortifikacijama.

Vojnik je u to doba bio mnogo niži nego što su vojnici danas, te je nešto višim ljudima malo teže da se kreću u vojnim galerijama. Ipak, one kriju mnogo zanimljivih stvari, a zamki je bilo na sve strane. Tuneli su napravljeni tako da ko god sa strane uđe u njih, skoro zasigurno neće izaći živ. Prvo što će se  izgubiti, jer ne zna tajne tunela, a s druge strane, vojska je bila sakrivena skoro u svakom ćošku čekajući neprijatelja.

Zanimljiv je i podatak da se od cigala ugrađenih u Tvrđavu – koje su sve obeležene sa dva slova – može izgraditi čak 130.000 kuća od po 100 kvadrata. 


Istovremeno, Američka emisija "Ghost Hunters International", koja se bavi istraživanjem paranormalnih pojava, posetila je Tvrđavu tragajući za duhovima. Nisu ni oni koji tragaju za blagom odustali od legende da je tu negde i ono zakopano. Dešavalo se ranijih godina da stručnjaci Muzeja Novog Sada tokom osposobljavanja tunela za turiste nalete na slučajne prolaznike (istraživače vojnih galerija), pa se svi prepadnu jedni od drugih. To sada nije moguće, bar ne u onom  delu koji je osposobljen za turiste. U ostale delove vojnih galerija ljudi i dalje ulaze sami, a da nisu svesni potencijalnih opasnosti. Dešavalo se da znatiželjnici ostanu zarobljeni nekoliko dana, što se dogodilo trojici vojnika  koji su jedva našli izlaz. Slučaj je dobro poznat starim Petrovaradincima i desio se pre nekoliko decenija, a vojnici su, sve vreme jedući korenje, uz pomoć znalaca tunela uspeli da izađu napolje. Valja pomenuti da dole nema signala za mobilni telefon.  

TURISTIČKA PONUDA GRADA NA JEDNOM MESTU

Nikola Grcić, urednik portala "Explore Novi Sad", kaže da taj medij obuhvata kompletnu turističku, ugostiteljsku i kulturnu ponudu Novog Sada, a da ture organizuju u saradnji sa turističkom agencijom "Putokaz 021". 

- Naš cilj je da doprinesemo ekonomskom prosperitetu Novog Sada, i da promovišemo naš grad, kako u zemlji, tako i u svetu. Želimo da svim posetiocima grada na jednom mestu predstavimo kompletnu turističku ponudu grada. Turisti tako ne moraju da tragaju za vodičima i informacijama, već sve mogu da rezervišu na jednom mestu – kaže Grcić. 


Naime, uskoro kreće sa radom sajt "Explore City Tour" na kome će turisti moći da kupe turističku turu. Kako kaže Grcić, 20 turističkih tura je spremno, poslednje pripreme su u toku i već krajem novembra možemo da očekujemo da ovaj sajt krene sa radom. 

- Ovo je svakako od izuzetne važnosti za naš grad, pogotovo ako uzmemo  u obzir da je Novi Sad proglašen prestonicom kulture 2021. i da nam je ovakav projekat potreban kako bi se predstavili stranim gostima na pravi način. Za sada imamo dve ture za građanstvo. Jedna je u vezi sa Petrovaradinskom tvrđavom, a druga se tiče užeg centra Novog Sada. Do sada je više od  1.000 ljudi posetilo naše  ture koje su vikendom – kaže Grcić.


Napominje da imaju 45.000 pratilaca, te da će biti još interesantnih tura posredstvom kojih ćete moći saznati gde su živeli čuveni novosadski pisci, gde su bile novosadske najstarije kafane i javne kuće... Podrobnije informacije  kao i najave novih tura možete pogledati OVDE.


Tekst:
Slađana Aničić
Foto: Aleksandar Jovanović

Oceni vest:
19
0

* Sva polja su obavezna

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)
 • Mihajlo

  pre 769 dana i 17 sati

  Lepo. Jos da uklone automobilski saobracaj i parkinge sa tvrdjave, bilo bi jos lepse. Ostaviti samo prolaz za turisticke autobose i to napraviti parking za njih u podnozju.

  Oceni komentar:
  2
  8