Izvor: mojnovisad.com / / Autor: Ljiljana Natošević Milovanović Fotografija: Ljiljana Natošević Milovanović, Aleksandar Jovanović

NOVO MESTO U GRADU: U porodičnoj piceriji “Mama's“ hranu pripremaju majka i četiri ćerke (FOTO)
U našem gradu je pre 48 godina otvorena prva picerija pod nazivom “Napoli“, a ovu gastronomsku modu Novosađanima je doneo čuveni Mile Pica. Od tada do danas situacija se drastično promenila, jer lokali u kojima se ovo jelo priprema niču kao pečurke posle kiše.
Ovaj italijanski specijalitet toliko se odomaćio da skoro ne postoji osoba koja ga ne poruči bar jednom mesečno. Zato je na Limanu 4, pre tri meseca, otvorena još jedna picerija pod simpatičnim imenom “Mama's“, a koja potpuno opravdava svoje ime. I ništa ne bi bilo neobično da ovaj lokal nisu otvorile mama Dragica Mitić i njene četiri ćerke Ivana, Milana, Slađana i Jovana.
Naravno, u posao su uključeni i zetovi, stoga se može reći da se ovde radi o malom porodičnom biznisu. Sve ćerke, sem jedne, su se takođe ostvarile u ulozi majke, te odatle i potiče naziv ovog lokala. Iako se lokal nalazi u ulici Narodnog fronta 63 i nije smešten na glavnoj džadi, već gleda na unutrašnjost kvarta, ova ženska petorka neumorno radi. Vrlo su zadovoljne sa poslom, ali i skromne, jer im je najvažnije da sebi zarade platu.
U ponudi sem pica imaju i palačinke, obrok salate, pečena jaja, sendviče, pancerote i tortilje. Priprema ove hrane iziskuje brzinu, te dok jedna od sestara pravi salatu, druga renda sir, treća poslužuje mušterije, mama Dragica oblikuje testo i krajičkom oka nadgleda mlađane ćerke, koje tek sada stiču kulinarko iskustvo. Naravno, tu je i zet koji ubaci po koju rečenicu dok sklapa kutije za dostavu pica. Dragica i njene ćerke su Salajčanke, a za otvaranje lokala na Limanu su se odlučile iz više razloga.
– Preko 20 godina sam radila za druge u raznim ugostiteljskim objektima i smatrala sam da imam dovoljno znanja i iskustva da se osamostalim. Zapravo, došlo je vreme da dalje nastavim sama i da budem svoj gazda, jer najvažnije je da se radi bez napetosti i stresa. U ceo posao su uključene i moje ćerke koje su vremenom naučile sve što je potrebno za rad u jednom ovakvom objektu. Praktično, one imaju po tri meseca iskustva rada u kuhinji, ali uz dobru i jaku volju savladale su sve što do sada nisu znale - priča Dragica dok oblikuje testo za picu.
Na njenu priču se nadovezuje zet, koji nam je ispričao da sestre nisu baš neiskusne ušle kada je reč o mešenju testa, pošto su na Salajci njih četiri poznate po tome što su od tinejdžerskih dana pravile pancerote koje je jeo ceo komšiluk.
– Njih po pancerotama poznaje cela Salajka, a mi bivši momci i sadašnji muževi smo 100 puta čuli ovu priču pre nego što nam je Dragica “dala ruke svojih kćeri“ - kroz šalu dobacije suprug jedne od sestara.
I njih četiri u glas ističu kako je Liman zapravo najidealnije mesto u gradu za pokretanje biznisa, jer hteli to drugi da priznaju ili ne, iz ovog dela grada mnogo je lakša dostava jer je odlična infrastruktura, te dostavljači imaju dobar prilaz objektu. Takođe, kažu kako je odavde mnogo lakše stići u druge delove grada, a ono što ih je najviše privuklo jeste i činjenica da Limanu 4 baš i nema neku posebnu ponudu kada je reč o hrani. Osim toga, vodile su se mišlju i kako su Limanci komšije koje će sa zadovoljstvom probati njihove specijalitete. I nisu pogrešile.
– Još dok smo sređivale lokal komšije su radoznalo prilazile da nas upitaju šta otvaramo i svaki od njih je rekao da jedva čekaju da probaju naše pice. Svi su nas ljubazno prihvatili i sada imamo stalne mušterije, a svakodnevno pristižu i nove. S komšilukom smo se baš zbližile, a komša Rile nas često počasti sladoledom. Ono na šta smo jako ponosne jeste i činjenica da smo za ovako kratko vreme uspele da se probijemo na gastronomskoj karti grada i bukvalno padamo s nogu od posla, ali mušterije ne čekaju. Na malu picu se čeka nekih desetak, a na veliku 15 minuta - objašnjava mama Dragica.
U “Mamasu“ se do podneva služi doručak, a najčešće ga naručuju oni koji rade u blizini. Obično se tada poručuje vojvođanski doručak koji se sastoji od tri jajeta na oko, slanine, zelene salate, paradajza, kačkavalja, pavlake i pomfrita. Za njim ne zaostaje ni engleski doručak, a popularan je i omlet sa šunkom. Ipak, čini se da Novosađani najviše vole picu.
– Pica je nešto što se najčešće naručuje, a najbolje idu “Kaprićoza“, “Mamas“ i “Mađarica“. Kada je reč o dostavi najčešće se naručuju porodične, dok deca iz komšiluka kupuju malu picu. Međutim kada im dosadi ovo jelo uzimaju nešto drugo. Ono što je svakako odskočilo na meniju u odnosu na druga jela je i naša “Cezar salata“ koju mahom uzimaju žene, jer vode računa o liniji. Takođe istakli su se i pileći sendviči koje podjednako jedu i muškarci i žene. Posla imamo i radnim danima i vikendom, a najviše je porudžbina kada su velike vrućine - priča Dragica.
Pitali smo njene ćerke da da li je mama stroga, a one su u glas odgovorile da jeste, ali samo ponekad. Jovana objašnjava da je mama Dragica perfekcionista i da ih je na početku nadgledala, a pošto su sada ovladale tehnikama kulinarstva sve ih manje grdi.
– Mama jeste zahtevna i ako treba hiljadu puta će ponoviti istu stvar dok ne bude onako kako je ona zamislila. Mama je glavna u celoj priči. Sada kada smo sve ušle u štos i mama je malo popustila - pričaju sestre.
Upitane da li i u njihovim picama postoji tajni sastojak prilikom pripreme testa, one u horu odgovaraju da postoji - ljubav prema poslu. Inače, u piceriji “Mamas“ prave 11 vrsta pica, a cena im je od 220 do 1.150 dinara. Palačinke su od 170 do 370, sendviči staju od 190 do 340, salate su 450, tortilje 400, a pancerote od 130 do 150 dinara. Za doručak treba izdvojiti od 240 do 300 dinara.
– Na zahtev mnogobrojnih komšija i mušterija uskoro ćemo imati i bašticu sa četiri stola, jer bitno nam je da naši kupci budu zadovoljni - zaključuje ženska linija ove velike srećne porodice.
Nemojte ko Boga vas molim!
pre 609 dana i 22 sata
Joj. Neki novinar stanuje na Limanu 4. Sad ćete nam pokvariti svima koncepciju.
Mušterija imaju dovoljno, ne treba im reklama.
Pice su dovoljno dobre za taj novac.
Ako im napravite veći promet, opašće kvalitet.
A time dobijamo samo još jednu piceriju, i Liman 4 će izgubiti razlog da digne stražnjicu i ode lično po picu.
veki
pre 609 dana i 16 sati
Kad su se ovi vasi novinari rodili? Jel kad je Mile pica otvorio piceriju, jer prva picerija u Novom Sadu je bila u Zanatskom domu i tamo se prvo jela pica u NS, a pre toga u Trstu, i ne znam, meni odavno dosadila, jer ima nesto novo da se jede?
Gajgerov krojač
pre 609 dana i 16 sati
Ko može da stisne „palac dole” na ovu sjajnu priču?
Stvarno...
Zašto se ne bi pisalo o ovome?
pre 609 dana i 15 sati
Nemojte ko Boga vas molim!
Zaista nije na Vama da iznosite informaciju, da li i koliko neko ima posla, niti da dajete sud o tome, niti da sudite da li je nekome potrebna reklama ili ne.
Demokratija, bona
pre 609 dana i 15 sati
Svako ima pravo na svoje mišljenje.
Kao kupac ili prolaznik, neko ko ima uvida u navedeno mesto, imam pravo da dam svoju ocenu.
Pice nisu vrhunske, ali vrede tog novca.
Koliko vidim, nemate problema u prodaji.
Zašto se ne bi pisalo o ovome?
pre 609 dana i 11 sati
Imate pravo na komentar svakako, al ne i na to da dajte sud da li nekome treba reklama ili ne, takođe nemate uvid u to koliko neko ima ili nema posla, ukoliko ne radite na tom mestu. Svakome je reklama dobro došla, zaista nije u redu govoriti da nekome ne treba reklama.
Treba da dođu i probaju
pre 608 dana i 20 sati
Mislim da smo ovom raspravom dali bolju reklamu nego što mislite, jer svako pojavljivanje naslova u komentarim produžuje vrednost članka, marketinški.
Iznenađen sam time da nemate dovoljno posla, prema onom kako reagujete.
Pice su dovoljno kvalitetne, možda postoji mala nesrazmera u ceni male i srednje, a verovatno ako bi ste prodavali veliku picu na parče imali bi ste veću posetu mladih u večernjim časovima.
Naravno, tu je i problem zgrade u kojoj je lokal.
Treba da ramislite o onom, kada se biznis zakotrlja i postanete "samo jo[ jedna picerija, kao i svaka druga"
Drugim rečima, kada pice koje izlaze postanu samo vrednost novca a pečenje traje taman toliko da zaradi novac, kako već rade brojni kafići po Novom Sadu, bez prave peći za pice.
Autocenzurisao sam naredna dva reda, gde se radi o sastojcima koje danas privatnici koriste.
Nadam se, kad vam krene kako očekujete, da nećete regulisati obim pice, po dobrom starom jevrejskom običaju picerije iz Njujorka, 70-tih prošlog veka.
Koliko znam, Mile Pica to nikada nije radio i slava mu zbog toga.
Predlog
pre 607 dana i 12 sati
Ne bi bilo loše da možete da pržite krofne. Pola grada peče pice, a niko krofne.
Ako bi krofna bila na nivou kifle, 30 dinara, a prodaja na kutije mislim da bi se isplatilo.
Ako to mogu u famoznim američkim snovima, valjda bi se i u Vojvodini isplatilo.
12 krofni u kutiji. Time bi krofne reklamirale pice a pice krofne.