Novosadski aerodrom ipak na Čeneju, a ne kod Šajkaša?

Novosadski aerodrom ipak na Čeneju, a ne kod Šajkaša?

Prema navodima iz Regionalnog prostornog plana AP Vojvodine za period od 2021. do 2035. godine, koji je na javnom uvidu, u planu su civilni aerodromi opšteg tipa u Čeneju, kod Novog Sada, Vršcu i Subotici.

Pomenuti aerodromi planirani su kao "čvorišta u regionalnom sistemu vazdušnih luka, prvenstveno za putnički saobraćaj (čarter letovi), manjih aviokompanija".

Kako piše "eKapija", prema Prostornom planu Srbije, dokumentu višeg reda koji je predat na javni uvid prošle godine, gradnja novosadskog aerodroma planirana je na drugoj lokaciji, na oko 15 km jugoistočno od najvećeg grada Vojvodine, u neposrednoj blizini auto-puta A1, na potezu Kovilj - Šajkaš - Budisava. Međutim, na pitanje zbog čega je odabran Šajkaš, a ne Čenej, iz Ministarstva su tada naveli da će "tačna lokacija aerodroma biti utvrđena u daljoj izradi planske i tehničke dokumentacije".

Kako je navedeno u planu, u svetlu prenamene/restruktuiranja vojnih aerodroma (Sombor, Bela Crkva), pod upravom Ministarstva odbrane, nephodno je planirati ove vazdušne terminale u mreži perspektivnih aerodroma mešovite (opšte/sportske) namene.

Planiranu mrežu objekata vazdušnog saobraćaja upotpunjuju sportski aerodromi/letilišta : Zrenjanin (Ečka), Kikinda (Drakslerov salaš), Pančevo (Utva), Sremska Mitrovica (Veliki Radinci), Bela Crkva (Češko Selo), Kovin, Bečej (Fantast), Novi Bečej (Bočar), Ruma, kao i aerodromi "na drugim lokacijama na kojima postoje mogućnosti, zainteresovanost i ekonomska opravdanost".

Položaj ovih aerodroma je vrlo značajan i sa gledišta sadašnje i buduće turističke i poslovne ponude AP Vojvodine, s obzirom na blizinu atraktivnih prirodnih, turističkih lokaliteta i naselja i mogu se uključiti u regionalnu ponudu, navedeno je u dokumentaciji.

Kako se navodi u Regionalnom prostornom planu, "savremena kretanja u avionskom putničkom saobraćaja ukazuju da postoji potreba za izgradnjom manjih aerodroma koji mogu koristiti niskobudžetne kompanije". Ovo bi, dodaje se, "svakako doprinelo i povećanju pristupačnosti određenih regiona, a doprinelo bi i razvoju turizma".

Problem predstavlja nedostatak planske dokumentacije za osposobljavanje pojedinih aerodroma, kao i nedostatak koncepta razvoja.

eKapija

Oceni vest:
10
4

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)
  • Nije Čenej za aerodrom

    pre 940 dana i 13 sati

    Uopšte mi nisu jasni, da li misle da izmeste dalekovode?
    Jer, manji avioni mogu da ih izbegavaju. Puštati veće avione da poleću i sleću pored dalekovoda 110KV, (ako nije i 220kv ili 400kv) to znači da će u vanrednim situacijama imati manji prostor za snalaženje ako ne i sečenje dalekovoda i ostavljanje Novog Sada u vanrednoj situaciji sa strujom.
    Nemamo zemlje? Nemamo državne zemlje ili mogućnosti otkupa privatne?

    Oceni komentar:
    3
    16
  • DjoleBUD

    pre 937 dana i 8 sati

    UBudisavi bivsi konobari postase poslanici pa sem klimoglava kako gazda za nista ne sluze.Dobijes posao u javnom preduzecu i tisina....Budisava je na takvom mestu da ima dva auto puta i zeleznicu na dohvat ruke ali slabo ima ko to da kaze,pa ni table za selo sem ulaska i nema u nekoj blizini....

    Oceni komentar:
    1
    4
  • Gojko

    pre 932 dana i 15 sati

    Naravno da treba bar za turističke i čarter letove.U kulturnom svetu svaki grad od preko 300 hiljada stanovnika ima aerodrom.Jedino mi iz vojvodine treba beogradu da plaćamo harač.Dobro ste pročitali HARAČ.Za tu bulumentu dzabalebaroša.Nisam autonomaš srbin sam iz crne gore rodjen u vojvodini.Skoro sam bio na sahrani u cetinju , ostavio auto na parking dva ipo dana i kad su mi u povratku ispostavili račun parking me koštao kao let do podgorice u jednom pravcu.Znači što pre aerodrom.

    Oceni komentar:
    0
    2