Pad obuhvata MMR vakcinom, u Novom Sadu tek svako četvrto dete vakcinisano

Pad obuhvata MMR vakcinom, u Novom Sadu tek svako četvrto dete vakcinisano

Nakon najnovijih podataka da je broj vakcinisane dece drastično opao u Srbiji, UNICEF upozorava da je moguće izbijanje epidemije malih boginja i drugih zaraznih bolesti koje je moguće sprečiti vakcinama.

Naročito brine pad obuhvata MMR vakcinom koji je u 2021. godini iznosio 74,8 odsto na nacionalnom nivou. U Novom Sadu tek svako četvrto dete je vakcinisano. Iz UNICEF-a podsećaju da su male boginje ozbiljna virusna infekcija koja može uticati na zdravlje, rast i razvoj dece. Osim direktnih posledica, koje mogu biti i smrtonosne, virus malih boginja slabi imunitet kod dece i čini ih podložnijim raznim bolestima.

Samo obuhvat od 95 odsto vakcinisanih obezbeđuje jak kolektivni imunitet i zaštitu od epidemije. Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" saopštio je da taj cilj nije postignut ni u jednom okrugu u Srbiji, dok je obuhvat veći od 90 odsto dostignut u svega tri od ukupno 25 - Borskom, Severnobanatskom i Severnobačkom okrugu.

Pad broja vakcinisane dece nije problem samo u Srbiji, već u celom svetu. Ujedinjene nacije su u više navrata upozoravale da se sprema "savršena oluja" za nove epidemije onih bolesti koje se mogu sprečiti jer postoji vakcina.  

U Novom Sadu je najmanje dece, uzrasta od 12 do 15 meseci, primilo prvu dozu MMR vakcine - manje od 25 odsto, navedeno je u godišnjem izveštaju Instituta za javno zdravlje Vojvodine.

Uzrok za takvu pojavu epidemiolozi vide u strahu roditelja izazvanom teorijama koje propagiraju sve glasniji antivakserski pokreti. Na Institutu podsećaju da je Srbiju u 2017. i 2018. godini zadesila najveća epidemija morbila u poslednjih 20 godina, u kojoj je oko šest i po hiljada ljudi obolelo, a svaka treća osoba morala je na bolničko lečenje, dok je 15 osoba preminulo. 

Načelnik Centra za kontrolu i prevenciju bolesti Instituta za javno zdravlje Vojvodine, dr Mioljub Ristić objašnjava da se obuhvat od 25 odsto odnosi se na uzrast 12 do 14 meseci i da je to uzrast kada je Pravilnikom o imunizaciji predviđeno da dete prvi prvu dozu MMR vakcine.

Ako uzmete da je u Novom Sadu oko 4.000 dece tog uzrasta, mi smo praktično u 2021. godini vakcinisali 1.000 dece, a ostalo je da se vakciniše 3.000 mališana. Međutim, taj izveštaj važi za 2021. godinu. Mi smo krajem ove godine sproveli nadzor nad sprovođenjem imunizacije u DZ Novi Sad i celom Južnobačkom okrugu i videli da su deca koja su trebala da prime prvu dozu vakcine i dalje tako nisko vakcinisana, ali da dete čim napuni dve godine obuhvat raste na 60 odsto, kada napuni tri raste na 70 odsto – naveo je Ristić.

Zapravo roditelji odlažu vakcinaciju dece, čekaju da dete prohoda, progovori, pa se tek onda odlučuju da daju prvu dozu. Ristić navodi da je obuhvat vakcinacijom kod dece uzrasta od 1. do 14. godina više od 86 odsto.

Jedan od glavnih uzroka za slab odziv za imunizaciju vidi u jačanju antivakserskog lobija.

Kako kaže, 80 odsto roditelja nema dilemu što se tiče vakcinacije dece, jednostavno dovode decu na imunizaciju i ne razmišljaju o tome. Međutim, 15 posto je neodlučno, a 5 posto je donelo sud da neće da vakcinišu decu i taj stav se ne može promeniti.

Ceo tekst pročitajte na sajtu Euronews Serbia.

Oceni vest:
1
1

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)
  • Nane im nanine

    pre 652 dana i 5 sati

    Koliko žive sadrži MMR vakcina, po najnovijim naučnim shvatanjima i odobrenjima struke?

    Oceni komentar:
    0
    3