Izvor: mojnovisad.com / / Autor: Sonjа Slijepčević Fotografija: Aleksandar Jovanović

"Pastai" testenine: Spoj moderne kuhinje i ukusa detinjstva (FOTO)
Kada se udruže tradicionalne recepture sa novom tehnologijom i neobičnim kombinacijama namirnica, dobija se proizvod koji svakom ručku daje novu dimenziju. Takav je slučaj sa testeninama ovog brenda.
Na pomen domaće testenine, verovatno vam se javljaju slike bake kako strpljivo razvlači testo, koje se prirodno suši, a zatim od njega pravi rezanca za porodičnu trpezu. Svima nam je najdraži ukus domaće hrane, ali brz način života većini ne dozvoljava da se upusti u samostalnu pripremu. Zbog toga se okrećemo kupovini mnogih namirnica, pa i testenine. Na tržištu je dostupna u najrazličitijim oblicima i od više vrsta brašna, a naš zadatak je da odaberemo one dobrog kvaliteta, makar približnog ukusa "kao nekada".
Kada je Ljubica Buba Erkić 2014. godine poželela da napravi sopstveni biznis, nije bila sigurna šta će proizvoditi, a ni kako. I sama podstaknuta ukusom detinjstva, odlučila se za proizvodnju paste obogaćene povrćem i začinskim biljem, pripremljene po tradicionalnoj recepturi, bez aditiva, učvršćivača, veštačkih boja i šećera. Malo po malo, brend "Pastai" je rastao, dospeo u kuhinje brojnih restorana i na police domaćih bolje opremljenih marketa.
– "Pastai" je zvanično osnovan 2016. godine, ali ideja se rodila dve godine pre. Bila sam zaposlena u jednoj većoj firmi, na poziciji u visokom menadžmentu, ali nisam bila zadovoljna tim poslom. Kada sam otišla na trudničko sa drugim detetom, rekla sam svom suprugu da ne želim da se vratim na taj posao i da hoću da krenem u privatan biznis. U tom trenutku sam samo znala da ću se baviti hranom. Pošto sam u to vreme često putovala, primetila sam da u inostranstvu ima raznih vrta testenina, a da ovde toga fali. Setila sam se svoje bake, razvlačenja testa na čaršavu, njegovog prirodnog sušenja i tih najboljih rezanaca koji nisu mogli nigde da se kupe. Tako da smo bili među prvima koju su ovakvu proizvodnju pokrenuli ovde – Buba objašnjava kako je sve počelo.
Krenulo je isprobavanjem receptura za testo obogaćeno povrćem, u čemu je Buba imala pomoć profesorskog kadra sa Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu.
– Nisam imala nikakvog predznanja iz te oblasti pa sam bukvano pitala čoveka od kog sam kupila mašine, kako se one koriste. Od starta mi je bilo važno da sve bude bez aditiva i učvršćivača jer, kada okrenete bilo koje pakovanje testenine, tamo ćete videćeti gomilu nekih brojeva. Dok nisu počeli da me zovu i nude mi sve te dodatke, nisam ni znala šta sve proizvođači stavljaju u hranu – eto, na primer, guar gumu koja se koristi u proizvodnji guma za automobile i bicikle. Meni nije jasno zašto bi se tako nešto dodavalo jer, ako baba može da napravi testo sa brašnom, jajima i vodom, što ne bismo mogli i mi. Mi smo uspeli da napravimo proizvode potpuno bez aditiva i zato se naša testenina kuva drugačije. Kupovne industrijske testenine se kuvaju osam do devet minuta, a naša tri. Dobro, jeste naš rok trajanja 18 meseci umesto tri godine, ali opet nije ni taj rok trajanja kratak – priča naša sagovornica.
– Svaka testenina se pravi drugačije jer, recimo, ako stavljamo čokoladu, onda ona zahteva više vode, pa prilagođavamo vlažnost i temperaturu sušenja. Onda nas pitaju veliki proizvođači da li nam je konstatan proizvod, odnosno, da li je ujednačenog kvaliteta. Nije, ne može da bude, ali to ja vidim a prosečan potrošač ne vidi, jer su u pitanju nijanse. Mala je to cena za čuvanje zdravlja. Kada smo radili analize u saradnji sa profesorkom sa fakulteta, shvatili smo da je naša testenina puna antioksidanasa, jer samo začinsko bilje koje koristimo daje veliku nutritivnu vrednost i prednost u odnosu na klasičnu testeninu – kaže Ljubica.
Proizvodnja je krenula u jednom delu garaže da bi se vremenom proširila i dostigla iznos od dvadeset tona mesečno.
– Zvuči kao da proizvodimo baš puno, ali recimo "Danubius" toliko proizvede za dan. Mi, ipak, imamo drugačiji način proizvodnje, odnosno radimo industrijsku i ručnu proizvodnju, a to su dva potpuno različita principa izrade. Mašinski pravimo fusile, spirale i makarone, a taljatele, iako mogu da se rade mašinski, mi pravimo ručno, jer su ukusnije, pufnastije i lepše su kuvaju. Ručno radimo i raviole punjene pršutom, sirom, spanaćem i vrganjima. Takođe smo razdvojili ta dva programa. Imamo svežu i suvu testeninu. Sveža nam je program za hotele, restorane i kafiće, ali mogu sada da se kupe i u našem lokalu na Ribljoj pijaci. Suvu testeninu možete da kupite u svim velikim lancima marketa – napominje naša sagovornica.
Suvu testeninu dele na tri grupe. Prva je obogaćena začinskim biljem i povrćem: peršunom, bosiljkom, majčinom dušicom i nanom, spanaćem, origanom, ruzmarinom, koprivom i čili papričicama. Druga grupa su integralne testenine od raznih vrsta brašna: raži, prosa, spelte i heljde, a treća je slatka testenina.
– Mi je zovemo slatka, iako ne sadrži šećer, jer je sa čokoladom, vanilom, cimetom i limunom. Kada smo krenuli sa ovim, imali smo problem što imamo potpuno novi proizvod na tržištu i još smo morali da objašnjavamo kako se priprema, jer ljudi nisu znali zašto bi kupili tako nešto. Tako da smo na početku imali dupli posao, ali sada već znaju. Recimo, skuvanu testeninu sa ukusom čokolade možete da ohladite i pomešate sa sladoledom i voćem. Testenu sa cimetom mame često kupuju deci, umesto kornfleksa i sličnih grickalica, pa služe uz mleko. Mogu da se prave i hladne torte, gde se testo ređa kao patišpanj i kombinuje sa kremama od vanile, pudingom od čokolade, voćem i koštunjavim voćem. Kada se sve to stegne dobijete lagani letnji desert. Ona takođe dobro ide uz slana jela, recimo ona sa limunom može da se kombinuje sa ribom, piletinom ili morskim plodovima, dok recimo uz paradajz čorbu odlično idu školjice sa cimetom – izdvaja Buba.
Širok asortiman proizvoda pogodan je za eksperimentisanje u kuhinji i pripremu inovativnih obroka. Ukoliko ipak više volite da se pridržavate proverenog, predlažemo da posetite veb stranicu brenda "Pastai" i isprobate makar jedan od kreativnih recepata koji se tamo nalaze. Oni koji preferiraju da im obrok spremi neko drugi, najbolje je da se zapute direktno na Trg republike.
– Mi smo posle pet godina slučajno ušli u ugostiteljstvo i dopalo nam se, tako smo od jednog malog lokala uzeli dodatnih 60 kvadrata i spojili dva lokala. Sada pravimo ozbiljan objekat, na koji sam baš ponosna. Zamišljen je kao prezentacija naših prizvoda, a moja misija je da ljudima pokažemo da testenina ne mora da bude gotovo jelo, već da može da bude i prilog. Prethodnih godina smo organizovali događaje na kojima su gostovali kuvari i naši prijatelji koji dobro kuvaju. Pravili su odličnu klopu – recimo šumske paprikaše sa jako dobrim taljatelama, paprikaš od divljači sa njokama, drpanu prasetinu ili, na primer, jagnjetinu uz raviole punjene smokvom i mango-habanero prelivom. Smišljali smo unapred šta ćemo pripremati, koje začine i punjenja ćemo da stavljamo i onda tome prilagođavali proizvodnju – objašnjava Ljubica.
Iako je unutrašnji deo restorana još uvek u pripremi, spremljenu testeninu možete da pojedete u bašti, ili da naručite na kućnu adresu. U ponudi je sedam vrsta pasti a sami možete da odaberete testeninu i marinadu. Prijatno!
Nina
pre 394 dana i 2 sata
Je l beše ona Ljubica koja je u dogovoru sa direktorom JKP Tržnice, izbetonirala onu malu zelenu površinu na Trgu da bi postavila svoju baštu svog lokala!?