Izvor: mojnovisad.com / Fotografija: lična arhiva
Peloponez: Efekti koji nas ostavljaju bez daha
Otvaranja festivala, veliki koncerti, kao i razne proslave na trgovima uglavnom nisu potpune ako nisu propraćene dobrim efektima. Vatrometi koji posetiocima oduzimaju dah postali su nezaobilazan deo mnogih javnih slavlja, ali i sve češći izbor novopečenih mladenaca na venčanjima.
Kako bi svaku proslavu podigli na viši nivo, firma "Peloponez" već godinama nudi širok izbor pirotehnike. Iako je osnovana 1992. godine kao fabrika lovačke i sportske municije, ova kompanija vremenom se preorijentisala na zabavnu delatnost vezanu za eksplozive. Danas je ova firma iz Novog Sada raširena na sto gradova širom Srbije i na preko 120 maloprodajnih objekata.
- Mi smo generalni zastupnici pirotehnike "Orion" za Srbiju. Firma je osnovana od strane mog oca, Milenka Kuzmanovića i njegove prijateljice Mladenke Ljubičić, a danas u njoj radimo ja i njena ćerka - objašnjava David Kuzmanović kako je "Peloponez" prerastao u porodični biznis.
Ova firma tokom svog dugogodišnjeg poslovanja radila je pirotehničke efekte za mnoga dešavanja, kao što su koncerti Iron Maidena i grupe Guns N' Roses, Festival uličnih svirača, Love fest, Sabor trubača u Guči, proslave pravoslavne Nove godine kod Hrama Svetog Save, ali i mnoge gradske svečanosti.
- Mi smo bili zaduženi za efekte prilikom otvaranja mosta na Adi i garantujem da je to tehnički najzahtevniji vatromet ikad izveden u Srbiji - kaže Kuzmanović.
- Osim za velike događaje često nas angažuju i mladenci da ulepšamo njihov poseban dan. Do sada smo radili stotine venčanja. Pored vatrometa, zaduženi smo i za prskalice, podne fontane, podni dim, konfete, balončiće, kao i vatreno srce.
Ipak, najveće nedoumice su vezane za vatromet.
- Po našem stručnom mišljenju tri minuta je sasvim dovoljno da on traje, a mladenci se uplaše da je to prekratko. Onda im pokažemo snimak sa nekog dočeka i tek tad uvide da vatrometi za koje oni misle da traju po 10, 15 minuta ustvari budu gotovi za mnogo manje vremena. Što se tiče cene, ona se kreće od 250 evra pa naviše. Kada dogovorimo vremenski okvir i budžet koji nam je na raspolaganju počinje kreativni deo. Cilj nam je da vatromet bude dinamičan i da drži pažnju, pravimo kombinacije efekata, ali i boja. Imate vatromete koji izazivaju euforiju, ali i oni koji prouzrokuju smirenost. Treba znati kako njih najbolje ukombinovati da bi se dobio taj "vau" efekat. Takođe, vlada zabluda da treba stajati ispod vatrometa da bi se on najbolje video. To nije tačno, njegova potpuna lepota je vidljiva sa određene udaljenosti, prevelika blizina guši njegove čari.
S obzirom da je u pitanju rad sa eksplozivima, Kuzmanović napominje da su svi njihovi radnici obučeni za ovaj posao. Trenutno "Peloponez" ima osam zaposlenih, a tokom novogodišnjih praznika kada je sezona čak i pet puta više.
- Danas se sva pirotehnika aktivira daljinskim upravljačem, ali samo njeno postavljanje ume da bude opasno. Naši radnici se pred velike koncerte penju i na visinu od 20 metara kako bi montirali ove eksplozivne naprave - napominje David.
O uspešnom poslovanju "Peloponeza" svedoče i zlatne medalje sa Novosadskog sajma za komercijalnu pirotehniku. Druga takmičenja vezana za ovu profesiju u Srbiji ne postoje, a David kaže da je odlazak u inostranstvo preskup.
- Ovo je sjajan posao, prepun kreativnosti i lepote. Naravno, uključuje dug radni dan i odsustvovanje od kuće, ali se sve isplati. Veliki trud, zalaganje i sloga dve porodice koje daju sve od sebe dovelo je do stvaranja uspešnog biznisa koji će se prenositi sa kolena na koleno - zaključio je David Kuzmanović.
Plaćeni tekst
Ovaj članak još uvek nije komentarisan