Izvor: Dnevnik / Fotografija: Ilustracija/ mojnovisad.com
Plate u javnom sektoru veće od republičkog proseka, kod preduzetnika zarade upola manje
Prosečna plata zaposlenih predstavlja sliku svih isplaćenih zarada u toku jednog meseca i izračunava se na osnovu iznosa obračunatih zarada i broja zaposlenih.
Taj prosečni iznos znači da se primanja zaposlenih jako razlikuju, odnosno da je za neke on samo deo mesečne zarade, a za mnoge zaposlene iznos za koji moraju da rade i dva meseca. Kada se pogledaju statistički podaci, ne čudi što mnogi žele da im radno mesto bude u javnom sektoru. Razlog je vrlo jednostavan – zarade su više.
Kako piše "Dnevnik", to se videlo i u septembru jer su, po podacima Republičkog zavoda za statistiku, zaposleni u Srbiji, u proseku, u septembru zaradili 65.218 dinara, dok su prosečne zarade zaposlenih u javnom sektoru bile 72.235 dinara.
Zarade gotovo svih zaposlenih u javnom sektoru u septembru su bile više od prosečne, a izuzetak su zarade u administraciji na nivou lokalne samouprave, gde je plata, u proseku, bila 60.006 dinara i u lokalnim javnim preduzećima, gde je septembarski prosek bio 62.471 dinar. Najviše prosečne zarade isplaćene su u javnim državnim preduzećima – 82.344 dinara, a potom u administraciji na nivou autonomne pokrajine – 79. 284 dinara, dok su zaposleni u administraciji na nivou države u septembru, u proseku, zaradili 78.740 dinara. Zaposleni u zdravstvu i oblasti socijalnog rada u septembru su, u proseku, zaradili 72.892 dinara, a u obrazovanju i kulturi 66.401 dinar.
Preduzetnici i zaposleni kod njih tog meseca na saldu su imali gotovo upola manje novca od prosečne zarade u republici jer je u koverti bilo 34.741 dinar.
Kada se posmatra prosečna neto zarada u 19 delatnosti za koje RZS objavljuje podatke, u sedam je zarada bila viša od republičkog proseka, a u 12 manja. Između najviše i najniže prosečne zarade po delatnostima u septembru jaz je ogroman i iznosi čak 104.703 dinara. Kada se prosečne zarade posmatraju kroz prizmu medijalne, koja je u septembru bila 50.000 dinara, u dve delatnosti koverta je bila tanja od tog iznosa.
Prosečna zarada u septembru je u dve delatnosti preskočila iznos od 100.000 dinara. Najviše su, u proseku, zaradili zaposleni u delatnosti informisanja i komunikacije – 144.788 dinara, a potom u finansijskim delatnostima i delatnosti osiguranja – 103.470 dinara. Najmanje septembarske prosečne neto zarade isplaćene su u delatnosti smeštaja i ishrane – 40.085 dinara. Manje od 50.000 dinara zaradili su još samo zaposleni u ostalim uslužnim delatnostima – 47. 771 dinara.
U kojim oblastima su bile najviše, a u kojima najniže zarade pročitajte na sajtu "Dnevnika"
Ovdašnji
pre 1039 dana i 3 sata
Normalno. Ako SNS partija, kao politička i potpuno neprofitna organizacija može da ima mnogo više od 2 miliona evra na računu, prema poslednjoj izjavi njihovog predsednika partije, od pre 2 godine - onda zašto ne bi radnici javnog sektora bili među najplaćenijim, jer vrede mnogo više od proizvodnih? Papir trpi sve.
Po lojalnosti, odlascima autobusima na tapšanje i raznim drugim saginjanjima koja nemaju veze sa radom.
Ma kako da ne
pre 980 dana i 2 sata
Svaka cast realno napisano...
Jos kad bi se racunalo i po opstinama tek beda...