PRECRTANA CENA: Greška trgovaca ili novi trik za obmanu potrošača

PRECRTANA CENA: Greška trgovaca ili novi trik za obmanu potrošača

Koliko puta ste prethodnih nedelja videli popust koji zapravo nije popust već samo precrtana cena. Sve više je takvih slučajeva, a udruženja potrošača, kako smo se i uverili, sve više dobijaju fotografije "lažnih akcija i sniženja".

Iako na prvi pogled deluje da je reč o tehničkom propustu prodavca, pojava toliko uzima maha da se postavlja pitanje da li trgovci svesno računaju na to da potrošači opažaju samo da je "cena precrtana" i da uopšte više ne obraćaju pažnju na brojeve, stare i nove cene.

Konkretno, ovoga puta je potrošač poslao fotografiju etikete gde je stara cena precrtana, a nova je zapravo ta ista. I opet je u pitanju marketinški trik.

U pitanju je opet jedna vrsta obmane potrošača, pogrešno isticanje cena. Marketinški trik, jer trgovci znaju kako prosečan potrošač reaguje kada vidi da je proizvod na "akciji", "sniženju" i da u tom trenutku kada vidi akcijsku cenu retko kada skida prelepljenu cenu da vidi koliko je taj proizvod zaista na popustu - kaže Marko Dragić pravni savetnik pri NOPS.

Prema njegovim rečima, trgovci to odlično znaju i na psihološki način prodaju proizvod.

– Takođe, trgovac je dužan da iskaže visinu snižene cene, tj. potrebno je da se vidi kolika je bila cena pre popusta - ističe on.

Slično je i kada je na proizvodu stara cena prelepljena novom, sniženom, pa na kasi naplate po staroj, ili kada cena nije ista na rafu i katalogu.

Prema Zakonu o zaštiti potrošača, ukoliko se ovakva situacija prijavi tržišnoj inspekciji, trgovac bi mogao da plati kaznu od 300.000 do 2.000.000 dinara.

– Trgovac je dužan da na nedvosmislen, čitak i lako uočljiv način istakne prodajnu, odnosno jediničnu cenu robe ili usluge, u skladu sa propisima koji uređuju trgovinu - piše u Zakonu. Ovakve situacije se najčešće dešavaju u prehrambenim prodavnicama zbog velikog broja artikala i česte promene cena zbog akcija ili rasprodaje.

Takođe, prema pomenutom zakonu, u slučaju kada je istaknuta cena na rafu niža u odnosu na onu koja je otkucana na kasi, trgovac je dužan da potrošaču plati razliku.

 

Oceni vest:
4
1

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)
  • Nena

    pre 1147 dana i 14 sati

    Prosle godine za black friday kupim ja majicu u springfildu na snizenju 20%. Majica kostala 800 dinara. Dodjem kuci, odlepim cenu, i vidim da originalno majica kosta 6e. :D

    Oceni komentar:
    0
    5
  • Osobine naroda

    pre 1147 dana i 14 sati

    U državi gde je medijska obmana i medijsko nasilje sasvim legalna stvar, čemu uopšte postavljati pitanje oko trgovaca?
    Njima je dovoljna presuda to što maltene bilo šta prodaju ili sa viskom maržama, ili nekoliko puta skuplje od nabavne cene. (Gde se o pojmu marže ne vredi ni pokušati raspravljati). Na primer, od 3,5 pa i više puta i do 1000% za tražene stvari.
    Šta će im veća presuda od toga?
    A stanovništvo se ometa na svaki način u poručivanju robe spolja, od normalnih trgovaca.
    I dok premijerka maše nagradnim igrama (za 11 miliona poslatih koverti), dotle kineski trgovci organizuju dilersku mrežu preko oglasa privatne prirode, gde naravno da nećete dobiti fiskalni račun, ali ćete dobiti stvar koju nećete naći u ponudi njihovih legalnih radnji oli onlajn šopova.
    Ako jedan mali kineski trgovac ima mrežu od najmanje 20, a često i više od 20 dilera,
    posledice pretpostavite sami.
    Naravno, ako vam je uopšte stalo do bilo kakvog oblika legalnosti u ovoj napaćenoj zemlji.

    Oceni komentar:
    2
    4