Novi Sad je postao “slobodna kraljevska varoš” sa mnogobrojnim povlasticama darovanim (kupljenim za 95.883 rajnske forinte), 1. februara 1748. godine, poznatim privilegijalnim pismom koga je potpisala Marija Terezija, carica rimska, a kraljica Ugarske, Češke …
Piše: Zoran Knežev, hroničar i publicista
Ovo pismo koje se sastojalo od ukupno dvadeset tačaka davalo je gradu određene povlastice i privilegije, a Novi Sad je prvi grad u Bačkoj koji ih je dobio.
U tački devetnaestoj stoji : “ …toj varoši našoj Novom Sadu i njezinim građanima i stanovnicima u milosti dopuštamo da sa novim grbom (do tada je bio u upotrebi pečat Petrovaradinskog šanca) kasnije i u buduće i za večita vremena služi i da crvenim pečatom pečate i da u pečat svoj grb metnu”.
Grb je opisan ovako: “Na plavu štitu stoje tri srebrne, okrugle kule sa nastrešnicom na vrhu i u sredini, svaka kula za sebe od tesana kamena, gornja strana nastrešnice zupčasta, kapije zatvorene a prozori za pucanje udešeni i otvoreni. Stoje na obali Dunava koji teče talasajući se preko zelene livade, poređane u red jedna pored druge, srednja je nešto šira i viša a nad njom leprša takozvani Nojev golub. Oko periferije štita stoji natpis “Pečat slobodne kraljevske varoši Novog Sada” (na latinskom jeziku). Građani, gosti i stanovnici spomenute kraljevske varoši i njihovi potpisnici i naslednici svakoliki se mogu služiti pečatom te varoši maločas opisanim i naslikanim grbom pri izdavanju svih i svakovrsnih pismena na koja pismena da se obesi ili udari pečatnim crvenim voskom pa se tim pismenima ima priznati pravovaljanost i vernost zaista i nesumnjivo”.
Ovaj grb je imao i svoju simboliku isto i kao i ostali grbovi drugih varoši. Tako tri kule označavaju da je varoš postala od militarističkog šanca, da je sada postala zatvoren grad (zatvorene kapije) i spreman da bude i u buduće branič Petrovaradinskoj tvrđavi (otvoreni prozori - puškarnice). Zeleno polje označava široku bačku ravnicu, a talasi - valoviti plavi Dunav (u prenosnom značenju i poplavu Turaka u ovim krajevima). Golub sa maslinovom grančicom označava nastanak mira nakon oslobođena od turske najezde i nade u dalji prosperitet i cvetanje varoši koja je postala slobodan grad.
Amblem našeg grada je stvarno upotrebljavan više od dva veka. Nakon Drugog svetskog rata, oslobođenja i dolaskom komunista na vlast, kada su kod nas nastupile “korenite” promene i sam grb je dobio u svojoj simbolici dodavanjem petokrake zvezde iznad golubova i lovorovih i hrastovih grančica simbolima naše socijalističke stvarnosti. Nakon pada komunizma i socijalizma, stvari su se vratile na svoje mesto, bar na pečatu.
Ovaj članak još uvek nije komentarisan