Fotografija: ilustracija/pixabay.com

REČ STRUČNJAKA: Ovo je ključni simptom velikog kašlja
U Srbiji je, do poslednjeg dana 2023. godine, registrovano preko 900 slučajeva velikog kašlja, zbog čega je, na teritoriji Beograda, prijavljena epidemija.
Saša Milićević, pedijatar i pulmolog istakao je važne detalje vezane za pojavu velikog kašlja, infekcije koja izaziva zabrinutost među ljudima.
– Sada svi pričaju o velikom kašlju i zaista jeste malo zastrašujuće. Međutim, treba imati u vidu da infekcije poput pertusisa, odnosno velikog kašlja, imaju svoj period javljanja. Obično se pojavljuju na svakih 4 do 6 godina, što se poklapa sa poslednjim izbijanjem 2018. godine i sadašnjim. Iako je ovo bakterijska infekcija, a ne virusna, uglavnom je izazvana različitim vrstama virusa ili može biti povezana sa alergijama ili aerozagađenjem – objašnjava Milićević.
Istakao je da karakteristika velikog kašlja nije svaki kašalj koji traje duže vreme, već je zacenjivanje ključna karakteristika.
– Zacenjivanje je prisutno kod ovog kašlja i to ga razlikuje od drugih. Ako nema tog zacenjivanja, iako retko, može biti oblika velikog kašlja ili pertusisa koji nisu praćeni tim intenzivnim zacenjivanjem - uputio je.
Važno za dijagnostikovanje
Kada je reč o dijagnostikovanju, ističe važnost faktora kao što su duži period kašljanja i kontakt sa osobama koje su imale dijagnostikovan veliki kašalj.
– Za potvrdu dijagnoze koriste se analize kao što je bris koji ukazuje na prisustvo bakterije ili serološke analize iz krvi, posebno PCR metoda koja potvrđuje dijagnozu – objasnio je Milićević.
Govoreći o lečenju, naglašava da antibiotici iz grupe makrolida obično pokazuju efikasnost. Ipak, upozorava da uzimanje antibiotika preventivno nije preporučljivo bez procene lekara.
– Kod dece, simptomi mogu varirati. Mališani do godinu dana starosti zahtevaju pažljivo praćenje, ponekad i hospitalizaciju, dok kod starije dece simptomi često mogu biti blaži i leče se kod kuće - rekao je.
Na kraju, Milićević ističe važnost brze reakcije na simptome, posebno kod dece, ali upozorava na granicu između brige i paranoje koju treba prepoznati.
Izvor: Espreso.co.rs
Ovaj članak još uvek nije komentarisan