Izvor: mojnovisad.com / Fotografija: Mojnovisad.com

Roboti budućnosti i paori na Sajmu poljoprivrede
Međunarodni sajam poljoprivrede u četvrtak je zatvorio kapije. Građani su u medijima mogli pronaći priče o najtežim bikovima, o najskupljoj mehanizaciji, naravno o nagradnoj igri i o mnogo čemu još. No, poljoprivredni roboti nekako su bili zapostavljeni, a njih je u Novom Sadu i te kako bilo, kako letećih, tako i kopnenih. Koliko su oni interesantni za paore u Srbiji možda najbolje govori činjenica da se o njima malo govori i piše, a jedino se forsiraju leteća taksi vozila za Ekspo 2027. u Beogradu.
Po najjednostavnijoj definiciji roboti su kompjuterski upravljani sistemi koji izvršavaju zadatke i mogu se kretati u prostoru. Korišćenje robota u poljoprivredi ima više prednosti u odnosu na klasičnu mehanizaciju, jer manje zagađuje okolinu i značajna je ušteda zbog neprekidnog rada. Prelazak na robotizovane autonomne se već dešava u razvijenim državama sveta i oni obavljaju poljoprivredne zadatke kao što su setva i mehanička kontrola korova. Razvojem Veštačke inteligencije (AI) stvaraće se autonomni roboti koji će raditi sve kompleksnije zadatke. Od robota najpoznatiji su oni leteći, dronovi.
Na Sajmu u glavnom gradu Vojvodine bili su prikazani poljoprivredni dronovi kineske proizvodnje za primenu u ratarstvu, voćarstvu, povrtarstvu, vinogradarsrvu i hortikulturi.
Cena ovih letećih mašina kreće se od 20 do 28 hiljada evra bez PDV-a. Sve zavisi od opreme i veličine rezervoara za tečnost i granule, broja baterija i agregata. Bazne stanice, kontroler, softver i obuka ulaze u cenu. Postoje situacije gde plamenac napada biljku i ne može se prići prskalicom, onda u takvoj situaciji dolazi dron i odradi posao. Kada nema vetra idealan je i tokom sezone zaprašivanja kukuruza.
Kada je teško, zovi Spasoja
Trgovci su novinarima rekli da se na domaćem tržištu počelo polako sa kupovinom dronova, a i na Sajmu je bilo zainteresovanih. Bez obzira na to što se kupci trenutno mogu izbrojati na prste dve ruke, ovakvi sistemi sigurno će vremenom biti sve traženiji.
Pažnju prolaznika na Sajmu poljoprivrede privukle su ogromne solarne ploče. Iako su mnogi pomislili da su u pitanju solarni paneli za kuću, ispostavilo se da se radi o prvom u svetu potpuno automatskom robotu za setvu, uništavanje korova i prskanje, koji zna poziciju svakog semena zahvaljujući izuzetno preciznoj setvi zasnovanoj na GPS-u.
Energiju potrebnu za rad ovaj robot dobija od sunca. Četiri solarne ćelije pune baterije, koje pokreću elektromotore, obezbeđujući dovoljno energije za 18-24 sata rada, u zavisnosti od vremenskih i drugih uslova rada. Robot može sejati brzinom od 950 m/h i mehanički uništavati korov sa dnevnim učinkom do 6 ha. Maksimalna ukupna masa robota je 1050 kilograma.
Ovakav robot se već koristi na Starom kontinentu, ali ne u ovom delu Evrope. Tek nedavno je jedan prodat kompaniji kod Kanjiže. Cena ovog sistema je od 120 do 160 hiljada evra.
Trgovci kažu da je kod nas drugačiji mentalitet i da zemljoradnici još uvek više vole traktore i priključne mašine.
Naravno, mnogi se odlučuju za jednostavnije opcije i okreću se kompanijama koje nude sisteme za auto-upravljanje i GPS navigaciju.
Posetioci Sajma mogli su da se upoznaju sa novim modelom auto-pilot navigacije AP2, koji nudi novu antenu i ekran, dodatnu kameru i isobus (sadrži jednu vezu na koju se mogu povezati različiti uređaji bez obzira na marku) konekciju. Cena sistema je 5.200 evra plus PDV.
Trgovci procenjuju da u Srbiji ima između dve i tri hiljade auto-pilota u upotrebi od različitih proizvođača.
Sve u svemu, ovakvi sistemi su još uvek skupi za prosečnog poljoprivrednika u Srbiji. Da li će se to promeniti u budućnosti ostaje da se vidi.
Navikli na česte paorske proteste, građani će možda jednog dana na blokadama umesto traktora zateći poljoprivredne robote i dronove.
Ovaj članak još uvek nije komentarisan