RUSI U NOVOM SADU: Kakav utisak imaju o našem gradu

RUSI U NOVOM SADU: Kakav utisak imaju o našem gradu

U poslednjih godinu i nešto dana, u Novi Sad se doselio veliki broj stanovnika iz Rusije. Postalo je vrlo uobičajeno čuti ruski jezik na svakom koraku: u prodavnici, gradskom prevozu, kafiću, na ulici...

Rusi koji su za novi život odabrali Srbiju i naš grad uglavnom su došli u potrazi za nečim boljim od onog što ih je oteralo iz njihove zemlje. Ovde su se snašli na razne načine, zapošljavaju se, otvaraju svoje biznise, deca idu u škole...


Razgovarali smo sa nekolicinom njih i pitali ih kako im se dopada Novi Sad.

Nikada ne bismo završili ovde da se nisu desili svima nama poznati događaji. Srbi su naši prijatelji i ljudi poput nas. Stoga, nismo razmatrali drugu zemlju za preseljenje. Kada se postavilo pitanje koji grad izabrati, razmatrali smo dva grada: Beograd i Novi Sad. Pošto smo nedelju dana živeli u Beogradu, shvatili smo da to nije naš grad. Došli smo u Novi Sad i bili iznenađeni, jer je to bila ljubav na prvi pogled – kaže za portal Moj Novi Sad Valentina Goncharova, mlada žena koja se bavi masažama.

Kako dalje navodi, jako joj se sviđa što je grad mali, ravan i zelen i što se do svega može doći peške. S obzirom na to da naša sagovornica i njen suprug vole zelene gradove, ovo im je važno.

Zaista nam se sviđa što ovde postoji biciklistička kultura. To nas je iznenadilo i oduševilo! Sviđa nam se što je ovaj grad pun cveća, što prijatno miriše na pečeni hleb, što se ljudima ne žuri, ovde nema velikih gužvi. Rado gledamo ulice i kuće, volimo da šetamo opušteno, ovde ne želimo da što pre idemo kući da se sakrijemo od gužve. Tradicija ukrašavanja balkona cvećem je divna. A kako je ovde lepo u proleće, kada sve okolo cveta! Ljudi koji stalno piju kafu u kafićima na ulici izgledali su veoma živopisno kada smo prvi put stigli. A sada i sami sedimo na isti način i ležerno pijemo kafu – opisuje Valentina.


Ona dodaje i to da je nemoguće ne primetiti klimu: nema snega i mraza. Kaže da zimi idu u odeći u kojoj u jesen idu po zavičaju.

Na internetu ne pišu da postoji tako lep grad na zemlji. I to je jako dobro, jer bi inače cela planeta došla ovde. Posebna ljubav je srpski narod. Oni su divni! Svi Srbi koje poznajemo su kul: ti ljudi su pristojni i druželjubivi – završava svoje utiske Goncharova.

Kao i Valentina, i mnoge druge Ruskinje koje su došle ovde bave se nekom vrstom kozmetičkih usluga. Tako je njena koleginica, koja radi depilaciju, takođe podelila doživljaj našeg grada sa nama.

Sviđaju mi se ljudi ovde, veoma su ljubazni. Grad je tih i miran (posebno posle Moskve). Dopada mi se priroda i svež vazduh koji postoji zbog drveća i Fruške gore. Voće je odlično, baš ukusno, ali mislim da je tako generalno o Srbiji – ističe Ines Poliakova.

Aleksandra Nasonova (16), učenica gimnazije "Laza Kostić", doselila se prošle godine u Novi Sad sa svojom porodicom i ima pozitivne utiske.

Novi Sad je lep i veliki grad. Meni se posebno sviđa to što je velik i ima puno škola i i sekcija. Nema ništa što se meni ne dopada – tvrdi ova devojčica.


Njen otac, Ivan Nasonov, smatra da je Novi Sad udoban za život, ali uviđa i šta bi moglo da bude bolje.

Ima razvijenu infrastrukturu i, istovremeno, prilično je kompaktan: neće biti teško obići ga peške ili biciklom. Istovremeno, gradu nedostaje negovanje. Ako dovedete u red fasade zgrada, obnovite elemente arhitekture i dekora, onda će to biti potpuno idealno mesto – iskren je Nasonov, koji radi kao informatičar za jednu američku firmu, a u naš grad je došao sa suprugom i troje dece.

Ekaterina Osyko je, za razliku od prethodnih sagovornika, u Novom Sadu već osam godina. Kao i dosta njenih sunarodnica, radi nokte i masaže.

Novi Sad je miran i tih grad, nema gužve i žurbe, uz sve to ima jako puno kulturnih dešavanja. Ima puno mesta gde možeš otići sa decom i da se lepo provedeš i sam. Ima puno nacionalnih parkova, lepih jezera. Sve je blizu, ne gubiš puno vremena u saobraćaju – konstatuje Kaća.

Ona primećuje i to da su ljudi ljubazni i opušteni, te da nema uobičajene tenzije kao u drugim velikim gradovima.


Sviđaju mi se ljudi u Novom Sadu, hrana, klima. Ne sviđa mi se mnogo smeća na ulici, i ne volim kada ljudi puše na igralištima za decu – naglasila je Julija Gorškova, koja je ovde stigla sa porodicom i jako voli našu muziku, pri čemu uči reči preko tekstova.

Svi naši sagovornici zaključuju da se osećaju sigurno kada im deca idu sama po gradu, i svi se slažu da su posebni benefiti našeg grada Dunav i Štrand.

Oceni vest:
56
17

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)
 • Vojvodjanin

  pre 74 dana i 9 sati

  Dobrodošli braćo!

  Oceni komentar:
  20
  52
 • nema deda mraza

  pre 74 dana i 4 sata

  izuzetno pozitivan stav. cesto sam u kontaktu sa njima.
  na zalost, nisu svesni toga da bi ih ovi koji ih pozdravljaju sa braco poslali na front kao sto su ovde radili sa ovdasnjima 90ih.

  Oceni komentar:
  23
  42
 • nema deda mraza

  pre 73 dana i 20 sati

  i najbitnije:
  izuzetno se razlikuju od onih iz NISa

  Oceni komentar:
  7
  30
 • Neko

  pre 73 dana i 3 sata

  nismo nikad bili braća pogledati istoriju na google

  Oceni komentar:
  23
  29
 • Dogodine u Botošu

  pre 55 dana i 16 sati

  Kako li je tek tamo odakle su dosli kad im je ovaj prljavi zapusteni grad lep... (retoricko pitanje)

  Oceni komentar:
  2
  1
 • Raler

  pre 55 dana i 4 sata

  Braca,uvek dobrodosli,ko ne oseca da su mu braca nek mu ne budu,mozda je to sto vucem Rusku krv sa mamine strane,a mozda zbog pravoslavnog sistema vrednosti!…

  Oceni komentar:
  2
  2
 • Najbolje od Rusije

  pre 54 dana i 16 sati

  Dobili smo najbolje od Rusije. Upoznao sam ih mnogo kroz posao. Mladi skolovani izuzetno vaspitani, pristojni ljudi. Vrlo zahvalni na gostoprimstvu i pomoci nasih ljudi . Fascinira velik trud da se sto pre uklope i vecina reseni da ostanu ovde. Docekani u duhu nase tradicije kako dolikuje- pomoci coveku u nevolji. Vecina mi je rekla da bas ni na jednu neprijatnu situaciju nisu naisli.

  Oceni komentar:
  1
  2
 • Maja

  pre 53 dana i 7 sati

  Divno, drago mi je da se osećate dobro bez obzira na probleme koje ste sami prošli i probleme koji su na svakom koraku u ovom gradu i državi.
  Oduševila sam se Ruskinjom koja je povela svog sina i sami su krenuli da čiste smeće sa autobuske stanice, jer naravno nema kante i ljudi ne mare za čistoću. Takođe, organizovali su se i čistili kod Dunva...I nisu rekli ništa ružno, već naprotiv da je to zbog njihove zahvalnosti.

  Oceni komentar:
  1
  2