Izvor: Radio televizija Srbije (RTS) / Fotografija: ilustracija/unsplash.com
Srbija učestvuje u uspostavljanju standarda i pravila razvoja veštačke inteligencije
U periodu od naredne tri godine, Srbija će predsedavati Globalnom partnerstvu za veštačku inteligenciju – organizaciji koja nastoji da uspostavi standarde i pravila razvoja veštačke inteligencije.
Premostiti jaz između teorije i prakse, zakonski urediti oblast veštačke inteligencije i podržati najsavremenija istraživanja naučnika iz te oblasti – cilj je organizacije kojoj će Srbija naredne tri godine predsedavati i kopredsedavati, piše Radio–televizija Srbije.
– Nama je važno da smo mi ovde što bi se reklo "za stolom" kada se odlučuje o tome na koji način će da se reguliše oblast i na koji način će da se primenjuju tehnologije. Imaćemo i čast da krajem godine imamo i samit u Srbiji gde ćemo ugostitit ministre iz svih zemalja članica – naglašava Stefan Badža, savetnik u kabinetu premijerke Srbije i dodaje da je krajem krajem prošle godine oformnjena Radna grupu koja sada sprema prvu verziju Strategije. Očekuje se da će narednih mesec dana Strategija ići na javnu raspravu i da će to biti jedna od prvih Strategija koje će usvojiti nova Vlada.
Nemoguće je predvideti sve pozitivne, a posebno negativne strane koje donosi VI i to zahteva međunarodnu saradnju, kažu stručnjaci.
– Budući da je to globalna tehnologija prosto nijedno rešenje koje se smisli na nacionalnom nivou ne može da bude dovoljno efikasno. Tako da je neophodno da i digitalne tehnologije i sajber bezbednost budu predmet međunarodnih diskusija – napominje Slobodan Marković, savetnik u Programu Ujedinjenih nacija za razvoj u Srbiji.
Dok ne stigne sveobuhvatni zakon o veštačkoj inteligenciji, radi se na Strategiji razvoja do 2030. godine.
– Poredio bih to sa internetom. Kada je internet krajem prošlog veka postao značajan kao tehnološka sila, kompanije nisu u prvom mahu uspele da nađu koristi od interneta u prvo vreme. Tako da i veštačka inteligencija će neminovno ući u poslovanje samo trebaće vremena – kaže Nebojša Bjelotomić, iz Inicijative "Digitalna Srbija".
Evropski parlament usvojio je Akt o veštačkoj inteligenciji – prvi zakon kojim će Unija pokušati da omogući pouzdano korišćenje te tehnologije. Između ostalog, Zakon zabranjuje upotrebu aplikacija koje ugrožavaju prava građana, a u tu kategoriju spadaju i sistemi za biometrijsku obradu podataka.
Žurimo ka Piramidi vlasti
pre 258 dana i 10 sati
Tako je. Da budemo apsolutno kontrolisani. Da čim prestaneš da budeš ekonomski ili zdravstveno sposoban, dođu po tebe i smeste te u neku kutijicu.
Da niko više nikada ne sme da pređe put kada i kako se ne sme, ili da baci bilo šta na ulicu.
Naravno, to neće zaustaviti kriminal i zločine, ali umrećete sa saznanjem da će taj biti kažnjen.
Ma divan će to svet da bude.
Takav, da ćete proklinjati one koji su ga uspostavili. Ali, tiho, u prostoriji za koju ste sigurni da nema mikrofone. WC, verovatno.