Izvor: Euronews.rs / Fotografija: Ilustracija/mojnovisad.com
Srbija već 17 godina čeka na članstvo u Svetskoj trgovinskoj organizaciji
Pristupanje zajedničkom evropskom tržištu do sada se pokazalo kao težak zadatak za srpsku privredu.
Srbija duže od 15 godina pregovara o članstvu u Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO), a iako nadležni kažu da je postupak pri kraju, još se ne može predvideti kada bi to konačno moglo i da se desi.
Proces o pristupanju STO je pokrenut još 2005. godine i do sada je najveći deo bilateralnih pregovora okončan, ali se stvari komplikuju jer je Srbiji ostalo da pregovara sa još četiri zemlje u vezi sa svojim statusom, od kojih su dve zaraćene strane u trenutnom sukobu - Rusija i Ukrajina, piše euronews.rs.
STO ima 164 države članice, a osim Srbije, izvan ove organizacije u Evropi su još jedino Bosna i Hercegovina i Belorusija. Glavni kamen spoticanja za Srbiju do sada je bila zabrana i promet genetski modifikovanih proizvoda, koja je propisana zakonom iz 2009. godine. Problem je, međutim, što STO ima obavezujuće načelo da u zemlji članici ne sme da postoji zabrana trgovine bilo kojim proizvodom.
Bojan Stanić iz Sektora za strateške analize Privredne komore Srbije smatra da nemamo previše vremena da ispunimo merila i završimo pregovore o članstvu u STO. Prema njegovim rečima, Zakon o GMO i sporazumi o slobodnoj trgovini koje Srbija želi da očuva sa trećim državama sporne su tačke u pristupanju jer Srbija ne može biti članica ove organizacije ukoliko svoje propise ne usaglasi sa njenim pravilima.
Pristupanje ovoj organizaciji je jedan od preduslova za pristupanje EU i zaokružilo bi proces kompletne integracije Srbije u međunarodni sistem oličen u Ujedinjenim nacijama, Međunarodnom monetarnom fondu, Svetskoj banci i STO.
Više o ovoj temi pročitajte na euronews.rs.
Želimo li plodnost nacije?
pre 916 dana i 12 sati
Još jedna naivna i promašena tendencija Srbije, kao i pristupanje EU.
Jednostavno rečeno, bez mnogo stručnih i ekonomskih naklapanja:
- Nama tamo niko ne želi dobro!
Treba li da nam oduzmu prirodnu hranu i vodu? Treba li nam da nas ucenjuju i uvlače raznim pritiscima u neke njihove zapadne ujdurme prema drugim zemljama?
Šta je do sada dobro nastalo na kugli zemaljskoj od Svetske Trgovinske Organizacije?
Treba li nam GMO, hemijski poboljšivači hrane, njihovi standardi o izmeni hrane?
Lažu nas.