Šta bi stranac mogao da zaključi o Novom Sadu tokom jedne vožnje bajsom kroz grad?

Šta bi stranac mogao da zaključi o Novom Sadu tokom jedne vožnje bajsom kroz grad?

Welcome to New Now – grad kineskih prodavnica, kladionica, pekara i kafića. Grad večnih studenata, indeks sendviča i prepun postera nekog domaćeg King Džong Un-ja, samo što ste ovde, istrošenom državnom kasom i osiromašenim marketing budžetom, uskraćeni za prave bronzane statue visine skajskrejpera. To je kompenzovano njegovim posterima u natprirodnoj veličini koji vas pažljivo posmatraju sa okolnih, personifikovanih zgrada. Big Brother. Svuda. Kupajte se u odelu.

 

Ko su, u stvari, ljudi koji ovde žive? Kakve su im radne navike? Kako provode dane? Šta jedu i piju? Kakvu muziku slušaju? Koje su njihove dominantne vrednosti, odlike, karakteristike?


Posmatrali smo... 

Već prilikom prelaska mosta Slobode, momentalno iza sebe ostavite sve što je do tog trenutka imalo ikakve veze sa konceptom slobode. Ne vrednuje se slobodan stil odevanja jer se uniformnost gradila godinama, kako frizura, tako i odeće, obuće, načina razmišljanja i slično. Sva su pravila strogo propisana i moraju se poštovati. Jednoumlje se, verovatno, na jeziku bušmanskih plemena kaže “new now”.

Most slobode: Ostavite sve što je do ovog trenutka imalo ikakve veze sa konceptom slobode

Gde smo stigli? Još smo kod mosta. Ali, to je u redu, jer se u Novom Sadu sve radi “na tenane” i za sve se “ima kad”. Prelaskom preko mosta predah od duge vožnje možete potražiti u Tržnom centru Mercator ili, ako plata još nije legla, preko puta u Vule China prostoru. Od ove tačke već možete ispratiti upadljive znake koji nas navode ka BIG shopping centru. Istina, BIG se nalazi skroz na drugom kraju grada, ali to je nama ovde u Novom Sadu najvažnija destinacija i smatramo da je od suštinske važnosti i strancu koji dolazi prvi put u naš grad da zna da “i mi konja za trku imamo”. Saobraćajna signalizacija je važnija od, recimo, znaka za bolnicu. Nema šta, ako ti pozli, svoju shopping krizu moraš da znaš gde da lečiš, ostalo nije toliko bitno.


Tržni centri: Zna se gde Novosađani leče "šoping krizu"


Znati kako stići do šoping centra nam je važnije i od toga gde se nalazi npr. NS Sajam (jao daaaaa mi zapravo imamo i sajam), iako znamo da u razvijenim industrijskim gradovima posetioci uglavnom dolaze da isprate sajamske manifestacije, kod nas to baš nije tako popularno. Šoping molovi su zapravo centri naših društvenih života. Tamo vodimo decu kad pada kiša da šetaju i gledaju izloge jer šta dete zna, šareno mu, lepo, sve na rados’. Tu nam dolaze i srBske zvezde da pevaju pa odemo nekad da im tapšemo. “Bravooooo figuro silikonska, bravo i tebi izbotoksovana faco sa ugrađenim veštačkim jagodicama. Evo sine, da ti tata objasni, ovo je Mini Maus za nas sa jeftinim kartama, pošto Diznilenda videti nesh”.

Novosadski sajam: "Šta nam sada vredi..."

 

"Šta je ovo?" – upita stranac pokazujući ka praznoj poljani kod teniskih terena dijagonalno od Mercatora.

A, pa to je budući veliki tržni centar. U Mercator se više ne ide toliko često, naročito od kako se BIG otvorio, ali sad nam je i BIG malo dojadio, to se dešava jednostavno, dosade nam novootvoreni kafići brzo, sve se mejnstrimizuje i onda mora da se gradi, da se stvara, otvara...


Budući tržni centar "Promenada": Mora da se gradi, stvara, otvara...

 

Novi Sad, grad kontradiktornosti

Frekventnost je velika zbog blizine Kampusa, a studenti vole da idu u šopinge, osim što obožavaju da sede po kafićima. Ovo je zapravo rečenica koju ne bismo mogli ni jednim jezikom na svetu adekvatno da prilagodimo uhu stranca jer ma koliko se trudili, njihov mozak, isprogramiran na interpretiranje potpuno drugačijeg vrednosnog sistema, ovo nikada ne bi razumeo. Studenti treba da uče, a ne da ispijaju kafe. Nezaposleni treba da traže posao, a ne da idu u shopping. Penzioneri... a dobro, oni uglavnom nemaju ni za kafu iz vending mašine. U civilizovanom svetu bi trebalo da obuju bele čarape na udobne sandale i obilaze gradove Evrope, ali nećemo im stajati na muku.

 

Zmaj Jovina, radni dan: Studenti bi trebalo da uče, a ne da ispijaju kafe

 

Kontradiktoran je i sleng “opušteno”, tipičan za NS. Za sve se kaže “ma opušteno” u gradu u kom se živi potpuno neopušteno. “Nećeš valjda tako obučena u centar?”, “Jao, nemoj molim te tu da sedimo, svi nas gledaju, a mi ne možemo da komentarišemo”. Spontanost se zagubila u neseseru sa šminkom i delu ormara u kom stoji “odeća za centar”.

U gradu u kom se živi potpuno "neopušteno" – za sve se kaže "ma, opušteno" 

 

Kafić, kladionica, kineska prodavnica, pekara, pljeske, palačinke, indeks sendviči, zdrava hrana, medicinska laboratorija, apoteka. Dakle, ovo je grad u kom se ljudi uglavnom hrane sa fast food pultova raznim sendvičima, burecima i pljeskama, žive od klađenja koje iziskuje dosta nerviranja jer se mora emotivno proživeti svaki ishod utakmice, a zatim se zbog povišenog pritiska, šećera u krvi itd. često odlazi u medicinske laboratorije. U apotekama se redovno užinaju i večeraju bensedini, a kada strah, nezadovoljstvo, nesigurnost, histerija i depresija nadvladaju životom, onda se okreću (kvazi) zdravim hranama i taj talas promena beleži se na društvenim mrežama kroz priču u slici – čaša multivitaminskog šejka.

Omiljeni fast fud: Od "pljeske" do medicinske laboratorije kratak je put


Slušali smo... 

Da sve navedeno ne bi bilo posmatrano kao odraz autorovog stava, prošetali smo ulicama našeg grada i hvatali beleške prolaznika. Šta je ono o čemu pričaju i čime se okupiraju Novosađani, možete pročitati OVDE.

 

KAKVA SU VAŠA ISKUSTVA? Svoje kratke priče postavljajte u komentaru ispod teksta, da čujemo šta ostali sugrađani misle, koje su nam teme najzastupljenije, čime se okupiramo, o čemu razmišljamo i da li, i kako možemo da pomognemo jedni drugima. Možete nam pisati i na adresu .

Tekst: Cveta Majtanović
Foto: mojnovisad.com

Oceni vest:
16
54

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)
 • Stefan

  pre 1844 dana i 11 sati

  "Studenti treba da uče, a ne da ispijaju kafe. Nezaposleni treba da traže posao, a ne da idu u shopping."

  Od ove rečenice sam dobio metastazirani kancer, terminalna faza. Pa jebemu nebo debilno, zar ako si student ne smeš da odvojiš sat-dva da odmoriš i družiš se s nekim? Zar je autorka teksta učila 24/7 dok je (ako je) studirala? I šta, nezaposleni ne smeju da kupuju? To implicira da nezaposlenima nije neophodna hrana, odeća, obuća, higijenski proizvodi, itd..? Ili je to privilegija samo za zaposlene? Isuse hriste, dajte mi bensedin i vinjak da dođem sebi.

  Oceni komentar:
  6
  26
 • nema deda praza

  pre 1843 dana i 22 sata

  tipicno,za krug 4.njima ne postoji ostatak grada osim kada ga treba rusiti.
  trebali ste uci u ns iz backe palanke ili rumenke ili klise. clanak bi bio zivopisniji i bez komentara o kinezima.

  @Stefan
  barem da provodite sat dva

  Oceni komentar:
  0
  9
 • Nenad

  pre 1843 dana i 19 sati

  Na fakultetima nikad blazi kriterijumi a vise kukanja nego ikad...

  Oceni komentar:
  0
  5
 • Marijana

  pre 1843 dana i 7 sati

  Cveta ga je malo pokakila..

  Oceni komentar:
  2
  11
 • Ivan Malen

  pre 1842 dana i 21 sat

  Cveto okušala si se u pisanju, ali okani se ćorava. Nije to za tebe. Nećeš se leba najesti od ovog zanata.

  Oceni komentar:
  2
  12
 • Marija

  pre 1842 dana i 19 sati

  Ljudi tesko trpe kritiku... a puno je istinitog receno

  Oceni komentar:
  8
  2
 • Voja

  pre 1841 dan i 22 sata

  Gde samo nađete ovako "talentovane" tekstopišače.

  Oceni komentar:
  1
  7