Izvor: Danas / Fotografija: ilustracija/pixabay

Stručnjaci upozorili da ne pijete kafu ukoliko uzimate ove lekove
Istraživanja objavljena u British Medical Journalu i Journal of the American College of Cardiologi pokazala su da kafa ima brojne zdravstvene prednosti – ona može smanjiti rizik od razvoja nekoliko zdravstvenih stanja, uključujući dijabetes tipa 2, visok krvni pritisak, gojaznost i depresiju.
Ipak, postoje lekovi kojij mogu negativno da reaguju sa kafom, odnosno kofeinom, pa treba obratiti posebnu pažnju, prenosi Danas.
Lekovi za dijabetes
Studije su pokazale da kofein može smanjiti efikasnost insulina i oralnih lekova za dijabetes, što može zahtevati posebno upravljanje konzumacijom kafe kod dijabetičara.
Lekovi za astmu
Aminofilin se koristi za lečenje astme, a njegovi neželjeni efekti kao što su nesanica i nizak krvni pritisak mogu biti pogoršani konzumiranjem kafe.
Alchajmerovi lekovi
Prekomerna konzumacija kafe može smanjiti efikasnost lekova kao što su donepezil i rivastigmin, koji se koriste za lečenje Alchajmerove bolesti.
Antidepresivi
Pojačani neželjeni efekti mogu se javiti u kombinaciji pojedinih antidepresiva sa kafom, pa se preporučuje konsultacija sa lekarom.
Antihipertenzivi i antipsihotici
Studije su pokazale da kafa može smanjiti efikasnost ovih lekova, što zahteva pažljivo praćenje.
Lekovi za lečenje hipotireoze
Lekovi za lečenje hipotireoze mogu imati smanjenu apsorpciju ako se uzimaju sa kafom, prenosi Danas.
Lekovi protiv prehlade i alergija
Kafa može povećati efekte nekih lekova protiv prehlade i alergija, potencijalno izazivajući nemir i probleme sa spavanjem.
Lekovi za osteoporozu
Prilikom uzimanja risedronatne kiseline za osteoporozu, konzumacija kafe može značajno da smanji efikasnost leka.
humanista
pre 462 dana i 1 sat
Ovo su samo istrazivanja strucnjaka a ne konacan zakljucak i obavezna preporuka.