Izvor: mojnovisad.com / Fotografija: Ilustracija/mojnovisad.com

Sud peti put odbio tužbeni zahtev suvlasnice Galensa
Prvostepeni sud u Novom Sadu je odbio tužbeni zahtev Sanje Petrić da joj se nadoknadi pričinjena materijalna šteta za presečen katanac i nekoliko metara žice u vrednosti od 22.456 dinara plus sudski troškovi 106.500 dinara. Ovo je peta prvostepena presuda u korist ekoloških aktivista po tužbama supružnika Sanje i Nebojše Petrić.
Kako je na objavljeno na Fejsbuk stranici Pokreta odbranimo šume Fruške gore (OŠFG), u pitanju su SLAPP tužbe koje su oni podneli nakon njihove protestne akcije "Svi za šume, šume za sve" održane 9. oktobra 2021. na brdu Kesten u Nacionalnom parku Fruška gora. Podsećamo da je prvobitnim zahtevom traženo 200.000 dinara, ali da su nakon veštačenja snizili vrednost odštetnog zahteva.
Sud je u svom obrazloženju naveo da u akciji presecanja katanca i žice nije bilo protivpravnosti, da je materijalna šteta neznatna, da je postupak sečenja bila simbolična akcija kojom su aktivisti želeli da skrenu pažnju javnosti na uništavanje i uzurpiranje područja NPFG. Na blokiranje javnih puteva i šumskih staza, na presecanje ekoloških koridora i narušavanje prirodnih vrednosti, na ograđivanje, što je sve suprotno Zakonu o zaštiti prirodi, Zakonu o šumama i Pravilniku o unutrašnjem redu i čuvarskoj službi NPFG, kako navodi ova organizacija.
– Činjenica da je tužilja ishodovala rešenje Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode o uslovima za postavljanje ograde ne može se braniti teza da je tužilja smela da postavi ogradu na mestu gde je to učinila, jer tužilja nije pribavila dozvolu upravljača na šta je upućena ovim rešenjem. Kako tužilja nije dokazala da je ograda postavljena na način saglasan pozitivnim propisima (čl.30 i čl.57. Zakona o zaštiti prirode), to nema ni protivpravnosti u presecanju i demontiranju ograde i katanca od strane tuženih Dragane Arsić i Nikole Arežine – citira se na Fejsbuj stranici OŠFG.
Sud dalje utemeljuje svoju odluku pozivanjem na članove Zakona o zaštiti prirode: čl.1, da priroda kao opšte dobro za Republiku Srbiju uživa posebnu zaštitu, čl.30, da su u nacionalnom parku dozvoljene radnje i delatnosti koje ne ugrožavaju izvornost prirode, a na način kojim se ne ugrožava opstanak vrsta, prirodnih ekosistema i predela.
Sud je dalje obrazložio pravo aktivista da se svojim nenasilnim aktivnostima i izražavanjem bore za javni interes i javno dobro što NPFG jeste, pozivajući se detaljno na odredbe Ustava i na Evropski sud za ljudska prava, kako u vezi sa pravom na imovinu kad je imovina zaštićeno prirodno dobro, tako i na prava zaštite životne sredine. Takođe Sud kao bitnu činjenicu navodi i da je poljoprivredno gazdinstvo Sanje Petrić upisano u katastar kao komercijalno.
– Ne sumnjamo da će njihovi advokati uložiti žalbu apelacionom sudu, a ako se desi preokret u drugostepenoj presudi videćemo za koji pravni argument će se zakačiti. U onoj drugostepenoj o povređenoj časti presudila je reč "tajkun", reč koju čujemo svakodnevno bezbroj puta, a u upotrebi je oko 200 godina. I na kraju želim da napomenem da su u poslednjih godinu dana SLAPP tužbama sve više izloženi građanski aktivisti i to pretežno ekološki aktivisti. Ova pojava uzima maha ne samo u Srbiji već i u regionu i zato je jako bitno stalno naglašavati značaj pravne podrške tj. advokata. Aktivisti ne treba da se povlače u ovakvim situacijama SLAPP napada od strane moćnika, već naprotiv da se naoružaju strpljenjem, dobrim advokatom i da solidarno dele svoja iskustva i međusobno se jačaju. Mi pišemo sudsku praksu svojom pravnom borbom za zaštitu prirode, ali i na ovaj način kada se branimo od zlonamernih tužbi moćnih ljudi koji žele da nas ućutkaju i odstrane iz javnosti. Borimo se zajedno sa sa našim sjajnim advokatom Mihailom Pavlovićem, sa sudijama koje donose pravedne presude i sa vama koji nas podržavate – stoji u saopštenju OŠFG.
Podsetimo, ovo je jedan od pet postupaka koje je bračni par Petrić pokrenuo protiv Arsić i drugih aktivista OŠFG, za istu protestnu šetnju.
Zbog reči "tajkun", Apelacioni sud preinačio presudu protiv aktivistkinje Dragane Arsić
Prethodno je 30. marta, Osnovni sud u Novom Sadu doneo prvostepenu presudu kojom je odbio tužbeni zahtev Sanje Petrić, u kom je tražila nadoknadu nematerijalne štete od 800.000 dinara za nanetu joj duševnu bol i povredu ugleda i časti.
Krajem novembra, Sanja Petrić povukla krivičnu tužbu kojom je traženo godinu dana zatvora za Arsić dok je krajem decembra sud odbio tužbeni zahtev Nebojše Petrića protiv Arsić.
Mesec dana kasnije, odbijen je još jedan tužbeni zahtev Sanje Petrić za smetanje državine, protiv Dragane Arsić, Nikole Arežine, Petra Živanovića i Dušana Tomića.
Sud odbio još jedan tužbeni zahtev suvlasnice "Galensa" protiv ekoloških aktivista
Odbrana je sve vreme tvrdila da su u pitanju takozvane SLAPP tužbe (Strategic Lawsuit Against Public Participation) kojima je jedini cilj da se aktivisti zastraše.
Detaljnije o tužbama protiv ekoloških aktivista pročitajte OVDE.
Ovaj članak još uvek nije komentarisan