Izvor: Euronews.rs / Fotografija: Ilustracija/Pixabay.com
TOPLOTNI TALAS OPASAN PO ZDRAVLJE: Veći rizik od toplotnog udara i UV zračenja
Mnoge evropske države od početka meseca uveliko biju bitku sa toplotnim udarima, gde se temperature penju iznad 40 stepeni, a toplotni talas prognozira se i u Srbiji. Nakon noći i dana koji su bili umereno topli, Republički hidrometeorološki zavod Srbije najavljuje nove visoke temperature u našoj zemlji.
Kako predviđaju, od četvrtka nam stižu više temperature koje će se kretati do 38 stepeni Celzijusa. Vetar će, navode iz RHMZ-a, biti slab i umeren, najniža temperatura će se kretati oko 21, dok će se najviša ići do 36 stepeni Celzijusa, piše Euronews.rs.
Prema RHMZ-u, u petak će maksimalna temperatura iznositi od 34 do 38, a u subotu lokalno i do 40 stepeni. U nedelju se očekuje lokalna pojava kiše ili pljuskova sa grmljavinom. Od nedelje manji pad temperature na vrednosti od 33 do 36 stepeni Celzijusa. Iz RHMZ-a takođe navode i da će sve do 28. jula biti pretežno sunčano i toplo vreme.
Inače, ovaj toplotni talas praćen je, kao i obično, jačim UV zračenjem. Možda toplotni talasi mnogima ne prijaju, ali jedno je sigurno - UV zračenje je opasno za sve. Na sajtu RHMZ-a navodi se da je gotovo u celoj zemlji njegov nivo povećan i to za sredu, četvrtak i petak, pa se se njegova vrednost vodi kao "vrlo visoka".
Dermatolog Dr Danica Tiodorović izjavila je ranije za Euronews Srbija da se vrednosti ultraljubičastog indeksa kreću od nula do deset i više i da se sve iznad šest smatra se visokim i opasno je po kožu.
– Zaštita od sunca izuzetno je važna, nezavisno od tena osobe, a neophodno je obratiti pažnju da li fotoprotektivne kreme koje koristimo štite, kako od UVB, tako i od UVA zrakova – rekla je dr Tiodorović.
Ona kaže da je najbolji način zaštite jednostavno pravilno ponašanje na suncu – boravak napolju u ranim jutarnjim, ili kasnim popodnevnim časovima, odgovarajuća odeća dugih rukava, šeširi, naočare za sunce sa UV zaštitom. Sledeći najvažniji način zaštite jesu fotoprotektivne kreme koje sadrže SPF faktor od 50. Ona ukazuje da je važno da se na kremama čitaju sitna slova na kojima treba proveriti štit li krema od UVA.
– Nijedna krema ne može da štiti 100 odsto, i ne treba da je nanosimo u cilju prolongiranog boravka na suncu, a važno je ponovo je aplicirati na svaka dva sata. U praksi ljudi se često namažu, potom izađu na nekoliko sati na najjače sunce – ističe doktorka.
Iako sve češće čujemo da su i same kreme za sunčanje štetne, dermatolog naglašava da ta teorija nemaju nikakvu naučnu osnovu.
Preporuke za zaštitu od vrućine
Zbog visokih temperatura postoji rizik i od toplognog udara. Kako na sajtu Gradskog zavoda za javno zdravlje Beogard piše toplotni udar je "iznenadni kolaps organizma, a nastaje zbog, često naglog, prekomernog povišenja telesne temperature i nemogućnosti organizma da se hladi i temperaturu održi u normalnim granicama". Objašnjava se da nastaje usled ekstremno visoke temperature vazduha, odnosno usled pojave toplotnog talasa.
– Poslednjih godina uočava se trend porasta temperature u letnjem periodu što utiče na zdravstveno stanje stanovništva. Pravovremeno preduzete preventivne mere mogu smanjiti broj obolelih i umrlih od vrućina, što znači da treba biti spreman za ublažavanje mogućih negativnih posledica po zdravlje i pravovremeno delovati – piše na sajtu.
Oni navode i preporuke kako je potrebno da se ponašate kako bi se zaštitili od mogućeg toplognog udara:
- Dosta tečnosti, najbolje popiti negaziran običnu ili mineralnu vodu i niskokalorične napitke bez kofeina, alkohola i šećera. Nije preporučljivo piti jako rashlađene napitke.
- Izbegavanje boravka na suncu u periodu od 10-17 sati, naročito deca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s hroničnim bolestima.
- Rashlađivanje doma. Idealno bi bilo sobnu temperaturu održavati ispod 32 stepeni danju, a 24 stepeni Celzijusa noću. To je posebno važno za decu, osobe starije od 60 godina ili osobe sa hroničnim zdravstvenim problemima.
Ovaj članak još uvek nije komentarisan