Izvor: Politika / Fotografija: Ilustracija/Pixabay.com

U Srbiji u prošloj godini 28 žena ubijeno od strane partnera
U Srbiji je prošle godine 28 žena bilo žrtva partnerskog nasilja, dve manje nego 2018. godine, a koordinatorka Sigurne kuće Vesna Stanojević ukazuje na činjenicu da broj žrtava ostaje isti, iz godinu u godinu, uprkos brojnim merama u cilju prevencije i suzbijanja nasilja nad ženama.
Ona ističe da je u protekloj deceniji čak 350 žena bilo žrtve femicida.
– Bez obzira na usvajanje Zakona, Strategija, preporuka i raznih akata, podaci iz godine u godinu pokazuju da broj ubijenih žena u Srbiji ostaje isti ili sličan i da se situacija skoro pa ne menja – rekla je Stanojević Tanjugu.
Ekspertska grupa Saveta Evrope juče je objavila izveštaj u kojem pozdravlja mere koje je Srbija preduzela radi primene Istanbulske konvencije, i konstatovala političku posvećenost srpskih vlasti u iskorenjivanju rodno zasnovanog nasilja.
Pozdravljen je napredak u zakonodavstvu, ali i u praksi.
Stanojević nije tako zadovoljna, i smatra da bi bilo manje ubijenih žena kada bi se na problem reagovalo „u startu”, odnosno kada bi se shvatilo da su ubistva epilog maltretiranja žena i partnerskog i porodičnog nasilja nad njima koje se ne prijavljuje.
Problem je, ukazuje Stanojević, što se maltretiranje i nasilje i dalje ne prijavljuje i da su brojni razlozi za to što ljudi najčešće govore da neće da se zameraju ili zato što misle da je to porodična - „njihova stvar”.
– Nije tako, to je stvar svih nas. Ne može se neko maltretirati i tako ne može da živi ni žena, ni dete, pa ni taj nasilnik. To su nesrećne porodice, a nasilje ostavlja trajne posledice na sve – istakla je ona.
Kako kaže, počinioci ubistava žena su i prošle godine bili iz svih socijalnih struktura, iako su predrasude da oni dolaze sa margina.
– Bilo je i bogatih, moćnih i visokoobrazovanih počinilaca. Femicid su izvršili i visokoobrazovani ljudi, koji su odlično znali šta iz toga proizilazi – rekla je Stanojević.
Savet Evrope je inače naveo u izveštaju da u Srbiji nema dovoljno specijalizovanih službi za podršku žrtvama nasilja, te da ih pretežno vode nevladine organizacije, sa ograničenim budžetima.
Ovaj članak još uvek nije komentarisan