Izvor: Euronews.rs / Fotografija: Ilustracija/ mojnovisad.com
Vlada Srbije uvela kvote za izvoz žitarica, brašna, ulja...
Vlada Republike Srbije donela je na današnjoj sednici Odluku o privremenom ograničenju izvoza osnovnih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda bitnih za stanovništvo, kako bi se uspešno reagovalo na opasnost od tržišnih poremećaja uzrokovanih značajnim rastom tražnje na svetskom i domaćem tržištu.
Iz tog razloga je, kako je saopšteno iz Vlade Srbije, odlučeno je da se uvedu kvantitativna ograničenja izvoza zrna pšenice, pšeničnog brašna, kukuruza i prekrupe i suncokretovog ulja na mesečnom nivou i za određeni period, piše Euronews.
Odluka je doneta posle razgovora koje su predstavnici Udruženja žita Srbije prethodnih dana imali sa predsednicom Vlade Srbije Anom Brnabić.
Odluka Vlade Srbije o zabrani žitarica je stupila na snagu 11. marta, od kada je privremeno zabranjen izvoz osnovnih poljoprivrednih proizvoda bitnih za stanovništvo – pšenice, kukuruza, pšeničnog brašna, prekrupe i griza, kao i suncokretovog ulja. Privremena zabrana izvoza ovih proizvoda uvedena je u cilju sprečavanja kritične nestašice, a usled povećane tražnje na svetskom i domaćem tržištu.
Nakon toga, Privredna komora Srbije (PKS) je odmah pokrenula inicijativu i sugerisala da država ne stavlja potpunu zabranu na izvoz pšenice, kukuruza, brašna i ulja, već da se uvedu kvote sa maksimalnom količinom ove robe koja se može prodati u inostranstvu, koje bi mogle da umanje štetu privredi. Oni su ukazali i da će izvoznici imati problema zbog ugovora sa uvoznicima iz država u regionu koji su ranije rezervisali određene količine žitarica.
Izvoz srpskog žita i kukuruza za Albaniju
Sve veći problemi zbog zabrane izvoza žitarica
Posle toga je, Vlada Srbije je ipak 24. marta usvojila Zaključak kojim se odobrava izvoz merkantilne pšenice i merkantilnog kukuruza pravnim licima koji ove proizvode izvoze u Republiku Albaniju, na osnovu ugovora zaključenih pre stupanja na snagu Odluke o privremenoj zabrani izvoza osnovnih poljoprivrednih prehrambenih proizvoda bitnih za stanovništvo. Posle dogovora ministara poljoprivrede Srbije Branislava Nedimovića i Severne Makedonije, Ljupčeta Nikolovskog, naknadno je po istom osnovu dozvoljen izvoz i za Severnu Makedoniju od 7. aprila.
Direktor Poslovnog udruženja "Žitounija" Zdravko Šajatović ocenio je da zbog zabrane izvoza brašna srpski mlinari gomilaju zalihe, gube dobru zaradu i tradicionalna tržišta. Dodao je da su magacini mlinara puni, a da su na srpska tradicionalna tržišta u Severnoj Makedoniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i delimično Albaniji došli izvoznici iz Hrvatske, Mađarske, Bugarske i Turske.
Grupacija proizvođača žitarica PKS-a, udruženja proizvođača i izvoznika žitarica i Produktne berze zbog toga su zatražili od Vlade Srbije da dozvoli slobodan izvoz brašna, kao i uvođenje izvoznih kvota za pšenicu i kukuruza roda 2021. godine uz poštovanje raspoloživih zaliha.
Na zajedničkom sastanku predstavnika Grupacije, udruženja "Žitounija" i "Žita Srbije", i Produktne berze Novi Sad posvećenom odluci o privremenoj zabrani izvoza osnovnih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda bitnih za stanovništvo, definisana je zajednička inicijativa privrede ka Vladi Srbije da dozvoli slobodan izvoz brašna, kao i izvoz pšenice i kukuruza uz definisanje maksimalnih kvota.
Ako i treba
pre 961 dan i 17 sati
Ovo je veoma dobro, u početku smeta seljacima i manipulantima, espešli bivšim republikama koje su dolazile da pokupe žito radi preprodaje.
Međutim, desiće se sve što ne želimo i zemlja će biti ispunjena izbeglicama, ali ne hiljadama kao do sada, već stotinama hiljada pa milionima.
Sve to treba nahraniti.
Jaka Železnica i pune rezerve, dobro naoružanje, sve što bih mogao poželeti čak i ja,
žestoki protivnik postojanja SNS-a.
Jedino mi se neće dopasti baza usa u Petrovaradinu.