Fotografija: Ilustracija/Mojnovisad.com

Vojna obuka za rezerviste koji nisu služili vojni rok
Rezervisti u Srbiji koji nisu služili vojni rok treba da prođu kroz vojnu obuku od 30. godine, kada se uvode u rezervni sastav, do svoje 32. godine, navodi se u jednom propisu objavljenom u Službenom vojnom listu.
Kako navodi portal Balkanska bezbednosna mreža, pozivajući se na uredbu objavljenu u Službenom vojnom listu od 10. oktobra, reč je o propisu koji je prošao gotovo bez pažnje javnog mnjenja, iako prvi put uvodi starosnu granicu za obuku muškaraca koji nemaju određen ratni raspored, jer nisu služili vojni rok.
Prethodna uredba iz oktobra 2019. godine predviđa da se u rezervni sastav Vojske Srbije uvode i muškarci koji su napunili 30 godina, iako nisu služili vojni rok, a da se procena njegove vojnoevidencione specijalnosti obavi na osnovu stručne spreme, zanimanja, znanja i veština potrebnim za popunu vojske određenim kadrom.
Predviđeno je da oni prođu osnovnu obuku koja traje najduže 25 dana u kalendarskoj godini a da zatim, prema potrebi, idu na specijalističku obuku koja je takođe limitirana na 25 dana u godini.
– Dodatna mogućnost je da se provede i neka druga obuka od najviše 20 dana ako je potrebno da rezervista usvoji, kako se kaže u uredbi, ‘nova znanja, veštine i navike’. Na primer, to može da bude kurs preobuke za neko novo sredstvo ratne tehnike – navodi se.
Ceo tekst pročitajte na sajtu Nedeljnika.
Naprdnjacka Smrdija
pre 69 dana i 16 sati
Da li to znaci ko je presao 32 godine ne moze biti pozvan? Da ova vlast uradi i jednu dobru stvar… :)))
Miloš
pre 69 dana i 14 sati
Mogu da me povuku..
Relja
pre 69 dana i 13 sati
Ima ih dosta u stranci pa nek krenu polako i onako nisu za nista .
SMB
pre 69 dana i 4 sata
Trebaće. Budite uvereni. Nagađam, na proleće.
Bude li velikih kiša - sigurno.
Aki
pre 64 dana i 20 sati
Ma lazu od 30 do 35 a zovu i ljide prrko josnhoce da uvedu obuku za sve koji nisu sluzili robiju pardon vojsku paakar taj imao i 50 god lazna vest
Neće da valja
pre 64 dana i 17 sati
Ko sad potpiše za vojsku, na proleće mu ne gine Kosovo, kao i većini nas koji ne pobegnemo.
Par puta sam vam ovde napisao šta će biti, samo ne znam tačno kada.
Osim da će početi u doba velikih kiša, združenom planskom zločinačkom akcijom.