Zbog razlike između imovine i prihoda Poreska istražuje 150 građana

Zbog razlike između imovine i prihoda Poreska istražuje 150 građana

Kako saznaje Forbes Srbija u Poreskoj upravi, Poreska inspekcija je do sada sprovela prethodni postupak i pripremila odgovarajuće izveštaje o utvrđenom uvećanju vrednosti imovine i prijavljenim prihodima za oko 150 građana (fizičkih lica).

Zakon o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu počeo je da se primenjuje od marta 2021. godine, prenosi novaekonomija.rs.

Iako do sada nije doneto nijedno rešenje o utvrđenom posebnom porezu, poresku kontrolu, kao poslednju fazu u celom postupku, "trenutno prolazi nekoliko poreskih obveznika".

U Poreskoj upravi su obrazložili da oni vode postupke utvrđivanja vrednosti imovine za fizička lica koja su u tri uzastopne godine imala uvećanje imovine u odnosu na prijavljene prihode za više od 150.000 evra.

Broj građana čiji su podaci za ove dve i po godine obrađeni daleko je veći

U Poreskoj upravi Republike Srbije obrađeni su podaci o imovini i prijavljenim prihodima za ukupno 1.184.503 fizička lica. Od tog broja, za 13.522 fizička lica utvrđeno je da su u posmatranom periodu, a najviše u tri uzastopne godine, imala uvećanje imovine u odnosu na prijavljene prihode u iznosu većem od 150.000 evra – rekli za Forbes Srbija u Poreskoj upravi.

Način na koji Odeljenje za rizike Poreske uprave utvrđuje nesrazmeru u imovini i prihodima i sve procedure koje sprovode su složeni postupci koji se sastoje iz tri faze.

Prva je analiza rizika, zatim se sprovodi prethodni postupak i na kraju postupak poreske kontrole i utvrđivanje posebnog poreza.

– Na osnovu ustanovljenog registra rizika kojim raspolaže Poreska uprava, izdvajaju se fizička lica za sprovođenje prethodnog postupka i postupka poreske kontrole, tako što se fizičkim licima dodeljuje status sa definisanim niskim, srednjim ili visokim rizikom po poštovanje propisa – naglasili su u Poreskoj upravi.

Na osnovu prethodnog postupka, Poreska uprava sačinila je odgovarajuće izveštaje o utvrđenom uvećanju vrednosti imovine i prijavljenim prihodima za oko 150 građana.

U prethodnom postupku Poreska uprava pribavlja raspoložive podatke iz internih i eksternih baza podataka o oblicima imovine, nepokretnosti, pokretnosti, udelima i akcijama u privrednim društvima, podatke o finansijskim instrumentima, štednim i drugim ulozima kod poslovnih banaka, i drugo, kojim raspolažu fizička lica u cilju utvrđivanja vrednosti uvećanja njihove imovine u određenom periodu – istakli su u Poreskoj upravi.

Nakon toga, u daljem postupku, a to je poreska kontrola, učestvuje i građanin (fizičko lice) čija su imovina i prijavljeni prihodi predmet kontrole, piše novaekonomija.rs.

Tekst u celosti pročitajte OVDE.

Izvor: novaekonomija.rs

Oceni vest:
2
2

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)

Ovaj članak još uvek nije komentarisan