14.2°C
Petak, 15. maj 2026. Oglašavanje

Vesti | Društvo

·

12.04.2026. u 19:04

Doktor ukazao na glavne okidače migrene na proleće

Iako se većina raduje toplijem vremenu i dužim danima, sezonske promene donose i oscilacije u temperaturi, količini svetlosti, nivou polena i pritisku vazduha, što sve može pokrenuti migrenu.

Prema dr Babak Ašrafi, kombinacija tih promena u ranom proleću može značajno povećati osetljivost na migrene, prenosi N1.

Kako je naveo, kod osoba sklonih migrenama, a procenjuje se da je to svaka peta žena i svaki petnaesti muškarac, ovaj period može povećati i učestalost i jačinu napada.

Nagle promene temperature

– Prolećno vreme retko je stabilno. U istom danu možemo imati hladno jutro i toplo popodne ili nagli porast temperature nakon dužeg hladnog perioda. Takve promene mogu uticati na krvne sudove i povećati verovatnoću migrene objasnio je dr Ašrafi.

Kako dodaje, topliji dani povećavaju i rizik od dehidracije, koja je čest, ali zanemaren okidač. Čak i blaga dehidracija može pokrenuti napad.

Više svetla i poremećen san

– Kako dani postaju duži, izloženost svetlu je intenzivnija i traje duže. Mnogi koji pate od migrena posebno su osetljivi na jako svetlo, odsjaj i treperenje sunčeve svetlosti rekao je dr Ašrafi.

Pomeranje sata može dodatno poremetiti ritam spavanja.

– Čak i male promene u navikama spavanja mogu sniziti prag za migrenu. Održavanje stabilnog rasporeda spavanja u ovom periodu može napraviti veliku razliku – navodi on.

Polen kao okidač

– Polen drveća jedan je od prvih velikih alergena u proleće, posebno od breze. Kod osoba koje pate od alergija, upala i pritisak u sinusima mogu pokrenuti migrene rekao je dr Ašrafi.

Dalje je objasnio da alergijske reakcije oslobađaju histamin, koji je povezan sa razvojem migrene.

– Pravovremeno lečenje alergija na početku sezone može smanjiti učestalost napada – smatra doktor.

Promene pritiska vazduha

– Prolećno vreme donosi češće promene barometarskog pritiska, a nagli padovi ili oscilacije dobro su poznati okidači migrene – rekao je.

Česta greška – čekanje da bude gore

Česta je greška čekati da se migrene pogoršaju pre nego što se preduzmu preventivne mere. Ako primetite da se javljaju sezonski, bolje je reagovati na vreme – istakao je.

Zatim je dodao da dovoljno tečnosti, nošenje napčara za sunce pri jakom svetlu, pravovremeno lečenje alergija i redovan san mogu pomoći.

– Ako su migrene učestale ili jake, važno je obratiti se lekaru opšte prakse i razgovarati o mogućnostima lečenja – naglasio je on.

Komentari

Još uvek nema komentara.

Preostalo još 500 karaktera

Dešavanja u gradu

Festival

16. May

·09:00

·Železnički park

BOEMSKA TURA FRUŠKOM GOROM
Festival

16. May

·09:00

·Novosadski sajam

93. Međunarodni poljoprivredni sajam
Film

16. May

·10:30

·Arena Cineplex

Arena Cineplex – repertoar za subotu
Predstava

16. May

·11:00

·Pozorište mladih

Kos i lisica
Izložba

16. May

·12:00

·Petrovaradin

Otvoreni ateljei
Film

16. May

·12:00

·Cineplexx Promenada

Cineplexx Novi Sad – repertoar za subotu