NOVOSAĐANI: Ivanine unikatne jakne i torbe su hit u svetu spore mode

NOVOSAĐANI: Ivanine unikatne jakne i torbe su hit u svetu spore mode

Mlada Novosađanka Ivana Cvejanov hobi je pretvorila u posao. Ostvarila je snove uz puno truda, rada, talenta i malo sreće. Iako je apsolvent na Pravnom fakultetu u Novom Sadu, njena najveća strast je preuređivanje i dizajniranje odeće. Kreacije su joj jedinstvene i doprinose očuvanju životne sredine. 

Ivana je kreativna od malih nogu, ali su kasnije, dok je bila tinejdžer, slikanje i crtanje prešli u drugi plan. Fokusirala se na školu i fakultet ne bi li bila, kako kaže – "u društveno prihvaćenim okvirima".

Nakon rada u firmi, shvatila sam da, ako te posao ne ispunjava, onda ne vredi ništa. Zato sam jednog dana odlučila da pretvorim hobi u nešto drugačije – kaže naša sagovornica.

Nije pohađala obuke, već je sama stekla veštine. Njen rad je fokusiran na slow fashion (spora moda), minimiziranje otpada i stvaranje unikatnih komada.




Ekspanzija second hand radnji tokom pandemije korona virusa motivisala ju je da preuređuje odeću. Umesto pretprodaje, koja je nikad nije zanimala, jer ne bi mogla da "ubaci nešto svoje", ona transformiše odevne komade, preuređuje delove koji su izlizani, farbajući, dodajući detalje, pa čak i šijući 3D motive

Od dve falične jakne bih isekla ono što je upotrebljivo i napravila nešto drugačije, novo – objašnjava Ivana svoj kreativni postupak.

Radi i po porudžbini, sa posebnim fokusom na torbe koje često služe kao "statement piece" (upečatljiv modni detalj). 


Cene njenih radova vremenom su rasle pa se 
torbe sad prodaju za pet hiljada, dok su jakne u rasponu od osam do deset hiljada dinara.

Od materijala koristi kožu, lance, eko krzno za torbe. Jakne dobija iz inostranstva i, u slučaju da su neupotrebljive, ona ih raspara i iskoristi preostali materijal.

Torbe mi najviše naručuju, pogotovo leti, ali ima dosta ljudi koji kupuju jakne bez obzira na godišnje doba. Mnogi su me upravo po jaknama zapamtili, jer sa njima sam i započela posao. Takođe sam radila i maturska odela i haljine. Mušterije su htele da stvore nešto novo od starih haljina, pa smo dodali sprejeve, nitne, čipku, a napravili smo i korsete – kaže mlada Novosađanka.

Najponosnija je na saradnju sa GIFT bendom u okviru priprema za Beoviziju. Posvećenost umetnicima poput Sajsi MC i Sanje Vučić je delom doprinelo uspehu njenog biznisa. 

Iako je oduševljena da radi sa poznatima, više joj znače momenti kad vidi osobu u gradu koja nosi njenu torbu ili jaknu.


Moja garderoba može da se nosi kao "statement piece", možeš sve crno obući sa nekom ludom jaknom ili torbom – tvrdi ona.

Kaže da nikad nije imala idola, nekog ko je inspiriše i da je sve dolazilo iz njene glave.

Inspiracija mi nadolazi kad vidim jaknu. U zavisnosti od prostora na njoj, najviše volim 3D motive na jaknama i nisam videla da to neko radi. Ranije mi je srce bilo omiljeni motiv, a sad volim motiv pauka – objašnjava kreatorka.


O velikoj potražnji za njenim unikatnim komadima svedoči i
lista čekanja. Prilikom porudžbina nudi i mogućnost izmene dizajna bez promene u ceni. Veruje da će svaka roba pronaći kupca kojeg zaslužuje.

Iako trenutno nema jasnu ideju za sledeći korak, Ivana razmišlja o eksperimentisanju sa štrikanjem jakni. 

Eventualno bih pravila više komada kada bi se razvio moj biznis, ali opet bih to limitirala, jer ne bih da to bude fabrička proizvodnja. Nije moguće da se napravi jedno te isto. Cilj mi je da od različitih modela jakni napravim nešto novo, jer ne mogu pronaći nikad identičnu jaknu. Uvek će biti drugačije, ali će uvek imati taj neki isti motiv. Primera radi, svi su "poludeli" za teksas srcem na leđima, što se uvek može napraviti, ali modeli jakne će uvek biti različiti – poručuje sagovornica portala Moj Novi Sad.


Želi ove godine da učestvuje na Serbian Fashion Week-u. Imala je već iskustva na takmičenju Perwoll-a, koji je nudio mladim dizajnerima priliku da prikažu svoje kreacije, gde se visoko kotirala. 

Svi zainteresovani za njen rad mogu je pronaći OVDE.

Spora moda predstavlja pristup koji pažljivo razmatra procese i resurse potrebne za proizvodnju odeće. Suprotna je od brze mode koja podrazumeva masovnu proizvodnju. Cilj je dugotrajnost i kvalitet proizvoda, kao i smanjenje negativnih uticaja na okolinu i zbog toga je važno da sporoj modi pružimo podršku.

Autorka teksta: Jovana Radin

Oceni vest:
17
2

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)

Ovaj članak još uvek nije komentarisan