Spor oko gradnje u Ulici Ružin gaj – građanin i investitor iznose suprotne tvrdnje
Slučaj gradnje u Ulici Ružin gaj na Telepu izazvao je pažnju javnosti nakon što je jedan od stanara upozorio javnost putem društvenih mreža da bi radovi na susednoj parceli mogli da ugroze njegov dom. Sa druge strane, investitor odbacuje sve optužbe i tvrdi da je sve u skladu sa propisima.
Stanovnik Ulice Ružin gaj 30, profesor Slobodan Vuletić, obratio se javnosti navodeći da postoji ozbiljna bojazan da bi planirana izgradnja na susednoj parceli mogla da dovede do oštećenja njegove kuće, uključujući pucanje zidova ili čak urušavanje.
On tvrdi da radovi nisu u skladu sa lokacijskim uslovima i da postoji obaveza da objekat bude udaljen najmanje četiri metra od njegove kuće, dok, kako navodi, postoji pokušaj da se objekat praktično nasloni na njegov dom.
– U ovoj kući živim već 47 godina, od rođenja. Danas u njoj živim sa suprugom, malom decom i starom majkom. To nije samo nekretnina, to je dom jedne porodice, mesto gde su odrasle generacije i gde odrastaju moja deca – rekao je Vuletić.
On postavlja pitanje da li je moguće da neko gradi suprotno propisanim uslovima i pri tome ugrožava tuđi dom – i da za to ne snosi posledice?
– Moja deca strepe da nam se kuća ne uruši! Danas je ugrožena moja kuća. Sutra to može biti kuća bilo kog građanina. Ako se ovakva praksa dozvoli, otvoriće se prostor da investitori, zanemarujući propise, ugrožavaju bezbednost ljudi i njihovih domova širom grada. Obraćao sam se nadležnim institucijama, ali do danas nije bilo adekvatne reakcije na terenu, dok se nastavak radova najavljuje. Zato se obraćam javnosti – napisao je Vuletić na društvenoj mreži Fejsbuk.

Sa druge strane, investitor Goran Vukčević, ispred firmi “EDGE ARCH” i “EDGE&EMAR INVEST DOO”, kategorično odbacuje ove tvrdnje.
– Radovi se izvode u svemu prema lokacijskim uslovima i građevinskoj dozvoli koje je izdala Gradska uprava za urbanizam i građevinske poslove u Novom Sadu – naveo je Vukčević u odgovoru.
On pojašnjava da je parcela podeljena na dve parcele i da se na jednom delu gradi objekat u nizu, dok je drugi deo u prekinutom nizu, te da su svi urbanistički uslovi ispoštovani.
– Objekat je udaljen minimum 2,5 metra od ivice parcele, a od susednog objekta najmanje četiri metra, u ovom slučaju i više – tvrdi investitor.
Dodaje i da radovi u punom smislu još nisu ni počeli, već da je u toku uklanjanje postojećih objekata, a da će pre početka radova izaći geometar jer mora da pozicionira objekat u skladu sa projektom na parceli.
Kada je reč o bezbednosti susednih objekata, Vukčević navodi da nije izrađen poseban elaborat jer se radi o objektima A kategorije bez podruma i dubokih iskopa, te da, prema njegovim rečima, ne postoji rizik od ugrožavanja temelja susednih kuća.
Dodaje da Zakon ne nalaže da se isti elaborat radi za objekte A kategorije, ako novi objekti ne ugrožavaju postojaće što je ovde slučaj.
– U slučaju da dođe do bilo kakvih oštećenja, a može doći do minimalnih oštećenja uzrokovanih vibracijama mašina i kamiona, jer mi nemamo suteren i iskop da bi ugrožavali susedni objekat, ta oštećenja pokriva osiguranje prema trećim licima koje je po novom zakonu obavezno, i koje je priloženo uz prijavu radova – dodaje Vukčević.
Investitor ističe i da je pokušao komunikaciju sa komšijom, ali da nije došlo do dogovora, uz napomenu da razume nezadovoljstvo zbog buke i radova koji slede.
U međuvremenu, kako je ranije saopštio Vuletić, građevinska inspekcija je izašla na teren nakon što je slučaj dospeo u javnost, a dalji tok događaja zavisiće od nalaza nadležnih i eventualnih dodatnih postupaka.
Redakcija portala Moj Novi Sad obratila se i građevinskoj inspekciji povodom ovog slučaja sa nizom pitanja, ali do objave ovog teksta odgovori nisu stigli.
Izvor: Mojnovisad.com
Foto: Slobodan Vuletić
Komentari
Ne znam za ta 4 metra, nedavno su na televiziji govorili o Beogradu, investitorima i odgovorna žena iz Urbanizma Beograda je rekla da je minimum 6 metara između dva objekta. I zbog svetla i zbog prolaza vazduha i verovatno zbog isključenja svakog mogućeg poremećaja statike okolnih objekata.
Pitanje je samo koliko su kod nas u NS koruptivni, a koliko žele da poštuju zakon?
Ja, iskreno, više verujem stanaru, profesoru Vuletiću, nego investitoru Vukčeviću, a evo i zašto: investitori su odavno poznati kao prevaranti na koje se nikakav zakon i propisi ne odnose. Naravno, ne kažem da je ovaj investitor takav, ali, jednostavno, nema garancije da će čovek stvarno da gradi kako je naveo.
Pored moje kuce se pravi zgrada,blizu je Ruzin gaj ulica,meni je sve popucalo i zidovi i plocice i fasada u dvoristu beton se sleze.Nesto mi je popravljeno nesti cekam na popravku a dvoriste koje tone...niko ne spominje,podrska za profesora!Ne odustajte!