Izvor: mojnovisad.com / Fotografija: Ilustracija/ mojnovisad.com

Bivši studenti i učesnici protesta 1996/97, Rektoratu: Jedini način da očuvate autoritet je da osudite korupciju protiv koje su studenti ustali
Alumnisti Univerziteta u Novom Sadu, učesnici Studentskog protesta 1996/97. godine poslali su otvoreno pismo novosadskom Rektoratu.
– Obraćamo vam se kao alumnisti Univerziteta u Novom Sadu (UNS) i pripadnici generacije koja se masovno suprotstavila samovolji i korupciji vladajućeg režima tokom studentskog protesta 1996/97. godine. Pre gotovo tri decenije, suočeni sa društvenim nepravdama, zloupotrebom institucija i gušenjem slobode govora, okupili smo se sa jedinstvenim ciljem – da odbranimo pravo na istinu, slobodu i pravdu. Tokom 94 dana našeg protesta, Rektorat Univerziteta u Novom Sadu se sramno držao svog "prava na ćutanje" – podsećaju alumnisti novosadskog univerziteta.
Oni apeluju na Rektorat da danas, "kada su studenti ponovo masovno ustali u odbranu istih vrednosti, zahtevajući moralnu, krivičnu i političku odgovornost za zločin koji se dogodio u Novom Sadu", prekinu "višedecenijsku praksu političkog poslušništva, prepoznate legitimnost studentskih zahteva i pružite im punu podršku i zaštitu". Nekadašnji studenti UNS-a smatraju da je to njihova moralna, ali i profesionalna dužnost.
– Osuđujemo reakcije određenih struktura unutar Univerziteta koje pokušavaju da diskredituju studentske proteste, prikazujući ih kao stranački motivisane. Takođe, snažno osuđujemo narušavanje autonomije Univerziteta kroz prisustvo policije u fakultetskim zgradama. Podsećamo vas da su fakulteti prostori slobodne misli i dijaloga, a ne instrumenti represije. Mirne blokade koje studenti sprovode nisu čin nasilja, već način njihove borbe za pravednije društvo. Pokušaji zastrašivanja studenata policijom odraz su slabosti i straha administracije Univerziteta, koja se ponaša kao produžena ruka ovog korumpiranog režima – upozoravaju.
Ističu da studenti koji su stupili u blokade fakulteta ne traže ništa drugo do istinu, pravdu i odgovornost, što je takođe bio moto studentskog protesta 1996/97. godine: "Vreme je za pravdu, vreme je za istinu".
– Njihovi zahtevi – objavljivanje dokumentacije o rekonstrukciji zgrade Železničke stanice, procesuiranje odgovornih za propuste i koruptivne radnje, kao i zaštita od napada kojima su izloženi – nisu samo njihovi. To su zahtevi svih nas, zajednički poziv na odgovornost prema žrtvama tragedije i celokupnom društvu. Ispunjenje ovih zahteva je preduslov i početak promene koruptivnog sistema u Srbiji koji je ovladao svim delovima društva, pa i visokim obrazovanjem – napominju alumnisti.
Oni konstatuju da se studenti bore za svoju budućnost, "vrednovanje znanja i diploma stečenih učenjem, a ne kupljenim ili poklonjenim, za zapošljavanje na osnovu stručnosti i znanja a ne stranačke pripadnosti, jer žele da se svojim budućim pozivom bave časno i odgovorno, a ne da bespogovorno služe interesima grupe na vlasti".
– U borbi koju hrabro predvode, oni na svojoj strani imaju širok društveni konsenzus i međugeneracijsku solidarnost – njihove porodice, profesori, bivši studenti i građani Novog Sada su uz njih. Podrška Rektorata, kao i pre 28 godina, kukavički izostaje – naglašavaju bivši učesnici studentskih protesta i pozivaju upravu UNS-a da objektivno sagleda društveni trenutak u kom se nalazimo, da pokažu solidarnost sa studentima, podrže njihove zahteve i da zajedno sa njima stanu u odbranu budućnosti koja pripada svima nama.
Smatraju da je jedini način da Rektorat u ovim okolnostima očuva moralni autoritet za vođenje akademske zajednice u Novom Sadu jeste da nedvosmisleno osude korupciju protiv koje su njihovii studenti ustali.
– Ukoliko ne posedujete hrabrost i integritet za takav korak, to znači da niste dostojni uloge koja vam je poverena i da je vreme da je prepustite ljudima časnijim od vas – zaključuju Alumnisti Univerziteta u Novom Sadu, učesnici Studentskog protesta 1996/97. godine.
Podsećamo, u sredu, 11. decembra, između 1.200 i 1.300 studenata, profesora i građana okupilo se ispred Rektorata kako bi uručili zahtev za ostavku rektora Dejana Madića.
Dočekala su ih zaključana vrata pa su zahtev zalepili na njih.
FOTO i VIDEO: Na skupu ispred Rektorata zatražena ostavka Dejana Madića, zgrada zaključana pa je zahtev zalepljen na vrata
To je bila reakcija na saopštenje koje su u nedelju objavili Rektorat i dekanski kolegijum Univerziteta u Novom Sadu, a gde se navodi da su blokade novosadskih fakulteta nedopustive:
REKTORAT UNIVERZITETA: Blokade novosadskih fakulteta nedopustive
Nakon toga, zaposleni na Univerzitetu u Novom Sadu (UNS), profesori i saradnici, objavili su "Poziv na očuvanje integriteta i autonomije UNS: Poziv na ostavku rektora prof. dr Dejana Madića" ocenili da "ovo nije prvi put da se rektor Novosadskog univerziteta pokazuje kao nedorastao vlastitoj funkciji i suprotstavljen svojim studentima, nastavnicima i svim zaposlenima na fakultetima", ali da se nadaju da će biti poslednji:
Zaposleni na Novosadskom univerzitetu pozvali rektora da podnese ostavku, sutra mu isporučuju zahtev
U Novom Sadu su blokirani sledeći fakulteti: Filozofski, Akademija umetnosti, Pravni, Prirodno-matematički, Fakultet tehničkih nauka, Tehnološki, Ekonomski fakultet, Visoka poslovna škola, Medicinski fakultet dok je na Poljoprivrednom obustavljena nastava, pre održanog plenuma.
Takođe, najavljeno je da će u blokadu ući i DIF.
Bokade su podržali brojni profesori, većina dekana, ali u Novom Sadu, rektor ih je osudio.
Dogovori o podelama u vlasti
pre 95 dana i 22 sata
Potrebno je doneti Zakon, po kome NIKO ko ima bilo kakve veze sa političkom partijom, ili se to otkrije, ili se to dokaže - ne može biti nosioc javnih funkcija ili biti direktor javnog ili državnog preduzeća ili ustanove, obrazovne, zdravstvene ili bilo kakve.
Tek kada IZOLUJEMO trenutnu političku vlast od uticaja na sudstvo i ustanove, možemo pričati o tome da će sposobni pošteno nešto uraditi za opšte dobro.
Znači, ovog puta ne "Svi, Svi, Svi!" već "Niko, Niko, Niko!".
Drago
pre 94 dana i 16 sati
Pa čim se desi neka nesreća opozicija aludira na korupciju iako nežnost nikakav dokaz oni iz iz iskustva znaju u njihovo vreme kada su rasturili Srbiju uništavali sve fabrike prodavali u bescenje da bih punili svoje džepove pa sad pale ovu decu i upiru u sadašnju vlast da je u pitanju korupcija u šta i oni sami neveruju, oni su nam obećali po hiljadu evra za deonice al su strpali sve usvoje džepove a gde nestade milijarde za koje je pokojna Borka govorila da se nalaze na kipru koje su služile d
Drago
pre 94 dana i 16 sati
Da završim komentar milijarde sa Kipra su nestale a bivša vlast se obezbedila za ceo život neki ćute i grickaju svoj plen a nekima nije ni sad dosta pa pale ovu omladinu da prave nerede i proteste nebili došli na vlast
Hapsiti Dinkića i Đelića.
pre 94 dana i 15 sati
Drago je u pravu, jer imali smo priliku da vidimo bedu srpstva, koja je u doba demokrata uništila fabrike.
U isto vreme emisija na RTS2/3 "Neki drugi svet" nam pokayuje kako su u to isto vreme Hrvati radnici se pobunili, isterali "kupce za dinar" i odbranili svoje fabrike te postali vlasnici, radnici i deoničari i dan danas.
A za to vreme vajni Srbi su uspešne fabrike poput Jugoremedije, neophodne društvu, iznalazili načine za uništenje po svaku cenu.
Ne brini Drago. Ni ovi danas nisu drukčiji.