Izvor: Radio televizija Vojvodine (RTV) / Fotografija: ilustracija/unsplash.com

Borba protiv genetskih faktora: Zdrav životni stil kao ključni faktor za duži život
U prvoj studiji koja je sprovedena na ovu temu, otkriveno je da zdravi načini života mogu nadmašiti uticaj genetike za više od 60% i produžiti životni vek za pet godina, izveštava "Guardian".
Pošteno je priznato da su neki ljudi genetski predisponirani za kraći životni vek.
Znamo da faktori načina života, kao što su pušenje, konzumiranje alkohola, ishrana i fizička aktivnost, mogu uticati na dugovečnost.
Do sada nije bilo istraživanja koja su analizirala u kojoj meri zdrav način života može nadoknaditi genetski uticaj.
Nalazi iz nekoliko dugoročnih studija sugeriraju da zdrav način života može umanjiti efekte gena koji skraćuju život za 62 posto i dodati čak pet godina životnog veka.
Ovi rezultati su objavljeni u časopisu "BMJ Evidence-Based Medicine".
Studija ističe ključnu ulogu zdravih navika u smanjenju uticaja genetskih faktora na skraćivanje životnog veka, zaključili su istraživači.
Implementacija politike javnog zdravlja koja promoviše zdravije načine života mogla bi biti snažan dodatak standardnoj medicinskoj zaštiti i umanjiti uticaj genetike na ljudski životni vek, navode istraživači.
Studija je obuhvatila 353.742 osobe iz Biobanke Velike Britanije i pokazala je da oni s visokim genetskim rizikom za kraći životni vek imaju 21% veći rizik od prevremene smrti u poređenju s onima s niskim genetskim rizikom, bez obzira na njihov način života.
U isto vreme, osobe koje vode nezdrav način života imaju 78 odsto veće šanse za prevremenu smrt, bez obzira na genetski rizik, otkrili su istraživači s Medicinskog fakulteta Univerziteta Džedžiang u Kini i Univerziteta u Edinburgu.
Studija dodaje da se nezdrav način života i genetski faktori koji su povezani sa skraćenjem životnog veka međusobno nadopunjuju, udvostručujući rizik od prevremene smrti u poređenju s ljudima koji imaju genetski predispoziciju za duži životni vek i vode zdrav život.
Ovaj članak još uvek nije komentarisan