Međunarodni dan žena, koji se tradicionalno obeležava svakog 8. marta, predstavlja dan borbe za ženska prava, odnosno ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca.
Pojava Feminističkog pokreta krajem 19. i početkom 20. veka, proslavila je mnoge žene, među kojima je bila i Nemica Klara Cetkin koja je 1910. godine u Kopenhagenu predložila da se 8. mart obeleži kao međunarodni Dan žena.
Prvi put ovaj praznik obeležilo je više od milion ljudi 1911. godine širom Austrije, Danske, Nemačke i Švajcarske. Ipak, ovaj praznik se kao međunarodni praznik žena slavi od 1917. godine, a Ujedinjene Nacije su ga prvi put obeležile tek 1975. godine.
Razlog zbog kog se baš 8. mart uzima kao dan obeležavanja povezan je sa nizom protesta i demonstracija koje su organizovale žene zaposlene u tekstilnoj industriji u Njujorku 1857. godine. Radnice su tokom protesta napadnute od strane policije što je rezultiralo da one dve godine kasnije osnuju svoje prvo udruženje kako bi se na lakši način borile za svoja prava. Narednih godina baš na ovaj dan žene širom sveta izlazile su na ulice i zahtevale ne samo bolji položaj za sebe, već i potpunu ravnopravnost sa muškarcima, što je u to vreme bilo nezamislivo.
Prvi masovni protest dogodio se 1909. godine kada je oko 15.000 žena marširalo ulicama Njujorka zahtevajući od države kraće radno vreme, bolje plate i pravo glasa.
Novi Zeland se često navodi kao prva država na svetu koja je ženama dala pravo glasa 1893. godine, mada je malo poznato da Švedska prva zemlja u kojoj je još sredinom 18. veka postojalo uslovno pravo glasa za žene koje su su bile članice esnafa i plaćale porez. U Jugoslaviji je opšte pravo glasa uvedeno tek 1945. godine.
Međunarodni dan žena je zvanični praznik u 55 zemalja u svetu, pa je u državama kao što su Kina i Nepal ovo neradan dan samo za žene. U zapadnim zemljama ovaj praznik se obeležavao sve do sredine prošlog veka, ali je njegov značaj opao pojavom novog, modernijeg talasa feminizma.
U Srbiji se Dan žena već godinama proslavlja kao dan kada se muškarci pripadnicama ženskog pola iskazuju ljubav i zahvalnost poklanjajući im cveće i druge poklone, pa je ovaj praznik kog nas odavno izgubio svoj društveno-politički karakter.
Toma
pre 51 dan i 14 sati
Komunjarski praznik.
Protiv Dana Žena već 40 godina
pre 51 dan i 13 sati
To je dan koji je ustanovila Jevrejka Klara Cetkin.
Dan kada žene ostvaruju svoja prava na sledeći način:
- Ostarelog i nemoćnog oca od 85 godina, nemoćnog za bilo šta - optuže za nasilje u kući. Sprovedu postupak i čovek na kraju umre u zatvoru na Klisi.
Jer ga jednostavno više nisu želeli u kući. Slava srpskim sudovima!
E, pa srećna vam svetska prava, žene. Sve dalje i dalje ste od porodice, baš kao što su svetske čike to i želele.
A živi bili pa videli - uskoro će vam država oduzimati i decu.