EPS: Poslovanje stabilizovano, počeo i izvoz struje

EPS: Poslovanje stabilizovano, počeo i izvoz struje

Elektroprivreda Srbije (EPS) je izuzetnim naporima zaposlenih, pre svega, u proizvodnji uglja i električne energije uspela da stabilizuje poslovanje tokom 2022. godine, saopštili su iz ovog javnog preduzeća.

Savetnik direktora EPS-a Vladimir Šiljkut izjavio je da je preduzeće prilično spremno za zimu, da je počelo povremeno i da izvozi struju i podsetio da je EPS u 2022. godinu ušao sa nedovoljnim količinama i kvalitetom uglja, te problemima u proizvodnji struje.

EPS je u decembru imao izvoz struje vredan 16,4 miliona evra, a po rečima Šiljkuta izvoz uz ovakve cene na tržištu je veoma značajan i za saniranje finansijskih prilika koje su zbog okolnosti bile prilično loše.

Tokom 2022. godine bila je i nezapamćena suša u poslednja tri veka, odnosno loša hidrološka godina. Dunav je bio na najnižem nivou u 32 godine, pa su naše hidroelektrane tokom cele godine imale lošiju proizvodnju od očekivane i prosečne. Na ruku je išla i topla jesen pa su remonti mogli da budu pomereni za period boljih hidroloških prilika. EPS će u 2023. godini nastaviti sa daljom stabilizacijom, a pre svega kada je reč o održavanju proizvodnje uglja i električne energije ‒ rekao je Šiljkut.

Šiljkut kaže da je u toku izgradnja vetroparka Kostolac koji će biti oko 66 megavata, a za isto područje planiraju se i vetroparkovi Stiško polje 1 i 2, koji će biti svaki po 500 megavata. Takođe, do juna 2023. očekuje se da novi B3 blok TE Kostolac počne probni radi, a da od 1. septembra da bude na mreži, što je oko 350 megavata, prenosi "Dnevnik".

Bazni problem EPS-a je preveliki oslonac proizvodnje struje iz domaćeg lignita. Manjak uglja nadoknađen je prošle godine uvozom kvalitetnijeg uglja iz inostranstva. Taj ugalj mešamo sa našim, pojačavamo kalorijsku vrednost, poboljšavamo sagorevanje i smanjujemo emisije. Do sada je uvezeno oko 1,5 miliona tona uglja, od četiri miliona tona odobrenog uvoza. Strateško pitanje je iz kojih izvora zameniti lignit iz koga se sada proizvodi i 70 procenata struje ‒ poručio je Šiljkut.

Oceni vest:
0
0

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)

Ovaj članak još uvek nije komentarisan