Izvor: citymagazine.rs / Fotografija: ilustracija/pixabay
Evo koliko često bi trebalo da perete jakne
Istraživanje koje je sproveo Joules otkrilo je da jedna od pet osoba pere svoje zimske jakne jednom godišnje, a 17% priznaje da nikada ne pere svoju odeću za napolje.
Sara Dempsi, stručnjak za pranje veša, rekla je kako možda ne deluje nužno da redovno stavljate svoje jakne u veš-mašinu, ali se i one prljaju, iako ne dolaze u dodir sa kožom, prenosi City magazin.
Zimske jakne treba čistiti barem jednom tokom hladne sezone, a pojedine mogu zahtevati više održavanja.
– To će zavisiti od nekoliko faktora, uključujući materijal, boju, sadržaj vlakana, koliko često je nosite i kako je smeštena od poslednjeg nošenja – rekla je Dempsi.
Vuneni kaputi
Prema njenom mišljenju, wool coats (kaputi od vune) treba čistiti samo jednom tokom sezone. I kada odlučite očistiti zimski kaput, nije važno da li to radite odmah kada ga izvadite iz skladišta ili kada ste spremni da ga odložite.
– Vuna se opisuje kao samostojeći materijal jer sadrži keratin, koji ubija bakterije koje uzrokuju miris, pa vunenim kaputima obično treba samo jedno čišćenje tokom sezone – rekla je Dempsi.
Ukoliko pokisnete u kaputu, veoma je važno da ga dobro osušite, jer ako mokar kaput stavite u orman, svoriće se neprijatan miris.
Kožne jakne
Jakne od kože trebalo bi da čistite barem jednom ili dva puta godišnje, a ako je često nosite, i češće.
– Preporučljivo je da između hemijskih čišćenja prebrišete vašu jaknu krpom – savetovala je Sara.
Obične puf jakne
Kada je reč o prošivenim jaknama i parkama, Dempsi je preporučila da se one peru najmanje dva puta tokom zimske sezone, posebno ako se nose svakodnevno.
Pre nego što ih ubacite u mašinu za pranje, pročitajte etiketu na odeći i proverite da li je vaša jakna punjena perjem ili sintetikom. Pažljivo ih perite prema uputstvu, i obavezno u bubanj ubacite teniske loptice kako se punjenje ne bi zgrudvalo.
Ovaj članak još uvek nije komentarisan